Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

1. Αφού μιλάμε για αυθαίρετο όροφο, πρέπει να κάνεις σχέδια από την αρχή.

Τα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν δείχνουν τίποτα για την επιφάνεια που τακτοποιείς και δεν μπορούν να επικαιροποιηθούν εξαιτίας της φύσης της παράβασης (άλλο να δείξεις την κατασκευή ή την καθαίρεση μιας τοιχοποιίας στα εγκεκριμένα και άλλο να πρέπει να αποτυπώσεις έναν εξαρχής κατασκευασμένο χώρο).

Το μόνο που μπορείς να δείξεις στα εγκεκριμένα της περίπτωσής σου είναι μια εστιγμένη γραμμή ως περίγραμμα του αυθαίρετου ορόφου.

 

2. Τοπογραφικό ανάλογα τη περίπτωση, υπάρχει αρκετή θεματολογία στο forum. Διάγραμμα Κάλυψης το εγκεκριμένο με ενημέρωση ως προς τα μεγέθη και τα ποσστά υπέρβασης.

 

3. Υπολογίζεις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ για νόμιμη + αποτύπωση + ενδεχόμενο τοπογραφικό + ΦΠΑ + ΦΕΜ και ζητάς από τον πελάτη ότι νομίζεις ως αμοιβή στα πλαίσια της ελεύθερης διαπραγμάτευσης (από 1 έως 10000000 ευρώ).

tip Κάνε μια βόλτα στις σελίδες προσφοράκιδων μηχανικών...αυτά που θα δεις είναι το "δουλεύω για το τίποτα".

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ πολύ Yian!!

Tελικά διαβάζοντας το αντίστοιχο τόπικ εδώ στο φόρουμ και ρωτώντας διαφόρους συναδέλφους βλέπω να διίστανται οι απόψεις :

Σε δώμα, έχουμε υπέρβαση ύψους όταν ξεπερνάμε το μέγιστο επιτρεπτό της περιοχής? ή οταν περνάμε αυτό που προβλέπονταν στην οικοδομική άδεια (και μετά διαιρούμε την υπερβαση με το μέγιστο της περιοχής για να βρούμε το "ποσοστό υπέρβασης")???

Link to comment
Share on other sites

Σε δώμα, έχουμε υπέρβαση ύψους όταν περνάμε αυτό που προβλέπονταν στην οικοδομική άδεια και μετά διαιρούμε την υπερβαση με το μέγιστο της περιοχής για να βρούμε το "ποσοστό υπέρβασης".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς β' φάση Τρίτση; Υπάρχει άδεια στο οικόπεδο; Αν δεν υπάρχει, χρειάζεσαι νέο τοπο με ΕΓΣΑ.

Ο φάκελος του Τρίτση δεν υπάρχει στην πολεοδομία; Πώς ελέγχεις τι έχει δηλωθεί και τι αποπερατώνει;

Εννοείται ότι θα καταθέσεις σχέδια! Πού θα φανούν οι εργασίες που έχουν γίνει;

 

Άδεια δεν υπήρχε στο οικόπεδο, Υπάρχουν μόνο κάτοψη και τομή της δήλωσης του αυθαιρέτου με νόμο τρίτση οπότε θα ανεβάσω αυτά. Είναι εντός σχεδίου πόλεως οπότε χρειάζεται ΕΓΣΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι...το έκανα και δουλεψε. Ευχαριστώ πολύ

 

 

Και μία τελευταία απορία. Σε εκτός σχεδίου μη αρτιο μη οικοδομήσιμο τακτοποιώ οικία και στα απαιτούμενα αρχεία μου εμφανίζει διαγραμμα κάλυψης, όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Καμία ιδέα για το τι συμβαίνει?

 

71207112.jpg

 

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο..μου εμφανίζει ότι χρειάζεται διάγραμμα κάλυψης για πληρότητα ενώ είναι χωρία ΟΑ, εκτός σχεδίου και μή οικοδομήσιμο..μήπως έβγαλες κάποια άκρη?

Edited by maRaiz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Καλή χρονιά να έχουμε!! Να σας ρωτήσω.. τελικά πότε είναι η προθεσμία για την υποβολή όλων των δικαιολογητικών; Έχω βρει δυο τρεις ημερομηνίες κ έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά, χρόνια πολλά.

30.06.2013 είναι η προθεσμία της β' φάσης για την υποβολή όλων των δικαιολογητικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.