Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Kαλή χρονιά σε όλους με υγεία, αγάπη, ευτυχία και χρήματα!!!

Εάν έχει περάσει το 2μηνο δεν γίνεται να αλλάξεις την ημερομηνία, οπότε εκδίδεις καινούργια βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω ακουσει συναδελφο που ανοιξε την οριστικη υπαγωγη, αλλαξε την ημερομηνια και εξεδωσε εγκυρη βεβαιωση...

Εγω οποτε χρειαστηκε, εκανα καινουρια καταχωρηση

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει συναδελφο που ανοιξε την οριστικη υπαγωγη, αλλαξε την ημερομηνια και εξεδωσε εγκυρη βεβαιωση...

Εγω οποτε χρειαστηκε, εκανα καινουρια καταχωρηση

 

Ισως να το εκανε πριν βγει το παρακατω εγγραφο με τις Διευκρινησεις απο το ΤΕΕ:

 

"Εάν έχει λήξει η ισχύς της «Βεβαίωσης» – έστω κι αν αυτή δεν χρησιμοποιήθηκε για οποιονδήποτε λόγο – ο μηχανικός οφείλει να προβεί σε νέα αυτοψία και έκδοση νέας «Βεβαίωσης».

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για ακύρωση «βεβαίωσης», λόγω λήξης της ισχύος της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα, λες και δεν υπαρχουν ταλιμπαν...

Οι οδηγιες ειναι για να καταστρατηγουνται...

Ελλαδα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Αφου πλεον οταν κανεις αιτημα, γραφεις και τον λογο και περιμενεις να γινει δεκτο ή οχι. (εκτος αν τα αιτηματα τα ελεγχει "bot"...)

Πρεπει να το εκανε οταν η κατασταση ηταν "θολη" (οχι οτι τωρα ειναι ξεκαθαρη...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Γραφει αλλο λογο απο τον πραγματικο...

Που κολλας κι εσυ....

Τροπους δεν εχει ο Ελληνας...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να ανοίξεις τη βεβαίωση και να την ξανατυπώσεις γιατί έχει bug το σύστημα του ΤΕΕ και σου τυπώνει μετά τη δεύτερη ολοκληρωμένη υπαγωγή ΠΑΝΤΑ την πρώτη βεβαίωση.Ε φυσικά αν είχες σαν αρχική επιλογή την πρώτη βεβαίωση είσαι από τους τυχερούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και καλά κουράγια σε όλους!!

Διάβασα και τις 188 σελίδες του θέματος, αλλά δε βρήκα κάτι για την περίπτωση που με απασχολεί… Έχω ένα ακίνητο σε οικισμό < 2000 κατοίκων για το οποίο είχε εκδοθεί άδεια για μια ισόγεια γεωργική αποθήκη το 1998, ενώ στην πράξη κατασκευάστηκε διώροφη διπλοκατοικία. Όλες οι αυθαιρεσίες (αλλαγή χρήσης ορόφου, προσθήκη ορόφου, προσθήκη επιπλέον ημιυπαίθριου, μεγάλωμα εξώστη, περίφραξη, διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου), εκτός της προεξοχής της στέγης εντός του δ, μπορούσαν να νομιμοποιηθούν, όπως και έγινε. Για το εν λόγω κτίσμα, λοιπόν, βγήκε άδεια νομιμοποίησης, μετά από αυτοψία της πολεοδομίας, με ημερομηνία 24.12.2012. Κατά την αποτύπωση της κατασκευής διαπιστώθηκε ότι το οικόπεδο που φαινόταν στα σχέδια της άδειας ήταν διαφορετικό από αυτό των σχεδίων του συμβολαίου και τα δύο διαφορετικά από την πραγματικότητα!! Ως λύση προτάθηκε από την πολεοδομία (μετά από μήνες σκέψεων και συσκέψεων) να γίνει διορθωτική πράξη του συμβολαίου συνοδευόμενη από νέο τοπογραφικό διάγραμμα.

 

Κατά τη γνώμη σας ποιά σχέδια θα πρέπει να "ανεβάσω" στο σύστημα, τα παλιά, τα καινούρια ή και τα δύο; Πώς θα σημειώσω τις αλλαγές στα παλιά σχέδια (πχ ΔΚ), όταν το περίγραμμα του οικοπέδου που φαίνεται είναι άλλο από το πραγματικό;! Προσωπικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και τα παλιά και τα νέα, χωρίς να σημειώσω τίποτα επάνω στα παλιά, απλά θα μου ήταν χρήσιμη και μια δεύτερη γνώμη...

Το στέλεχος της νέας άδειας θα πρέπει να μπει στο σύστημα του ΤΕΕ ή αρκεί η συμπλήρωση του αριθμού της νέας άδειας στο αντίστοιχο πεδίο;

Επίσης, ως αποδεικτικό της παλαιότητας για την αλλαγή χρήσης και για την προσθήκη ορόφου (έχει διατηρηθεί το περίγραμμα της αρχικής άδειας) τί θεωρείτε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.