Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Αν όμως εκπονηθεί νέο ΔΚ σε παλαιό κτίσμα, βάσει ποιών όρων δόμησης θα πρέπει συνταχθεί; Των παλαιών ή των καινούργιων; Διότι με τη νεότερη νομοθεσία μπορεί να προκύπτουν παραβάσεις που δεν υφίσταντο όταν βγήκε η Ο.Α. (π.χ. στο Δ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περιπτωση διαμερίσματος, θα έκανες διάγραμμα κάλυψης α) με τα στοιχεία της οικοδομικής αδείας β) με βάση αποτύπωση ή γ) καθόλου, οσον αφορά τις υπολοιπες ιδιοκτησίες (αυτες που δεν σε αφορούν); Για παράδειγμα, σκέφτομαι να εμφανισω το περίγραμμα της οικοδομής όπως ακριβως αυτο φαινεται στο διαγραμμα καλυψης της αδείας και στους υπολογισμούς να προσθέσω τις διαφορες υπερβάσεις που προκυπτουν απο το αυθαιρετο μου (χωρις αποτυπωση ή τις αλλαγες που θα προεκυπταν απο αυτην σε δομηση, καλυψη κλπ αν ειχα διαφορές μεταξύ εγκεκριμένων σχεδίων και πράξης). Πως σου ακούγεται;

κάνω ΔΚ για τον οροφο και επισημαίνω το διαμέρισμα με την αποτύπωση, το υπόλοιπο το περιγράφω όπως στην οικ. άδεια και σημειώνω πως δεν έγινε αποτύπωση

παρομοίως και για την κάτοψη

Δεν είναι σίγουρο το ότι, θα δεχθούν το νέο διάγραμμα κάλυψης, ειδικά σε περιπτώσεις που υπάρχει οικοδομική άδεια....

πλέον δεν με ενδιαφέρει η γνώμη τους, εφόσον όλα γίνονται με δική μας ευθύνη

εγω θεωρώ πως το σωστο είναι να γίνει νέο ΔΚ

Προσωπικά δεν θα έβαζα την υπογραφή μου πάνω σε κάτι που δεν το έχω κάνει εγώ και που πολλές φορές είναι λάθος ή έχει λανθασμένους υπολογισμούς.

από εκεί ξεκινησα και εγώ,

και επειδή τελικά τα λάθη είναι πολλά αποφάσισα α κάνω τα δικά μου σχέδια διότι άκρη δεν έβγαζα

Αν όμως εκπονηθεί νέο ΔΚ σε παλαιό κτίσμα, βάσει ποιών όρων δόμησης θα πρέπει συνταχθεί; Των παλαιών ή των καινούργιων; Διότι με τη νεότερη νομοθεσία μπορεί να προκύπτουν παραβάσεις που δεν υφίσταντο όταν βγήκε η Ο.Α. (π.χ. στο Δ)

δεν υπάρχει πρόβλημα διαβάζουμε τους ΓΟΚ και επιλέγουμε με ποιους όρους δόμησης θα κάνουμε τη ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 Ν4014

Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας, της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1: 100

Από τα παραπάνω εγώ συμπεραίνω πως μόνο τις τομές δημιουργούμε εκ νέου.

Δεν αναφέρει κάπου για υπογραφή του μηχανικού.

 

Επίσης αποτύπωση θέλει όταν δεν υπάρχουν σχέδια (χάθηκαν ή δεν υπάρχει ΟΑ)

Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία πλην του στελέχους, που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου.
Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

πράγματι αυτό ζητά με το γραμμα του νόμου, δεν μας υποδεικνύει όμως πως θα περιγράψουμε την αυθαιρεσία που φυσικα μπορεί να διαφερει από περίπτωση σε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Στην ετυμολογία της η λέξη περιγράφω σημαίνει "χαράζω γραμμή γύρω, καθορίζω".

Link to comment
Share on other sites

όταν το ΔΚ της άδειας εχει λάθη πχ λάθος αθροίσματα στη σειρά που τελικά μπαίνουν εντός Δ, τι στο καλό να 'περιγράψεις' στην εικονική πραγματικότητα;

 

άμα σου τύχουν 1-2 τέτοιες περιπτώσεις θα με θυμηθείς :)

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι αν τα λάθη που έχει το εγκεκριμένο επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου.

Δηλαδή αν έχεις ένα θεωρημένο ΔΚ που έχει υπολογισμένο το Δ, αλλά αυτό είναι λάθος. Τότε μπαίνεις στο δίλημα να χρησιμοποιήσεις το Δ που λέει το εγκεκριμένο ΔΚ ή το σωστό και να βγάλεις και άλλα αυθαίρετα με αποτέλεσμα να έχει πρόβλημα νομιμότητας η άδεια.

'Η άλλη xtreme περίπτωση να έχει ΣΔ μεγαλύτερο από αυτόν που ίσχυε. Με τι ελέγχεις την υπέρβαση δόμησης; Με το πραγματικό ή το εγκεκριμένο;

Υπενθυμίζω πως αντίγραφα, είτε κάνουμε νέα σχέδια είτε όχι, θα πρέπει να κατατεθούν.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι έχω σκσφτεί στις περιπτώσεις λανθασμένου ΔΚ

 

Κάνω το δικό μου περίγραμμα στο οικόπεδο βασει αποτύπωσης. Παιρνώ τους περιορισμούς του Δ σύμφωνα με τον ΓΟΚ της εποχής.

Ότι έιναι εντός Δ (και το μπλαμούτι) πάει ως υπέρβαση Δομησης, κάλυψης, Δ κλπ

 

Συνήθως τα 'λάθη' δεν είναι τυχαία. Είναι επιτηδες και υπερβάινουν κάλυψη, δόμηση , αποστλασεις.

Αθωο λάθος δεν έχω συνατήσει μέχρι τώρα.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας, της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1: 100

 

Από τα παραπάνω εγώ συμπεραίνω πως μόνο τις τομές δημιουργούμε εκ νέου.

Εγώ συμπεραίνω ότι και οι τομές της άδειας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πολλά από τα παραπάνω θα λυθούν όταν ανοίξει το σύστημα και δοθούν οδηγίες για το πως θα υποβληθούν ηλεκτρονικά τα δικαιολογητικά και οι μελέτες.

 

Θεωρώ ότι στην περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας και σχεδίων σε κατάσταση που να είναι δυνατή η ανάγνωσή τους, αυτά θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά.

Αν υπάρχουν υπερβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις αυτές αποτυπώνονται σε σχέδιο με αναφορά στα επίσημα εγκεκριμένα σχέδια, από το οποίο προκύπτει και το μέγεθος της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης.

Το πιο κρίσιμο και σύνηθες στις περιπτώσεις κυρίως παλαιών αδειών είναι η αναντιστοιχία τοπογραφικού με την πραγματική κατάσταση, όπου οι μικρότερες πραγματικές διαστάσεις και το διαφορετικό σχήμα του οικοπέδου οδηγούν σε έμμεσες παραβάσεις. Οπότε οι περιπτώσεις αυτές απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή αλλά και γνώση όχι μόνο των Κανονισμών τις εποχής του κτηρίου αλλά και όλων των αντίστοιχων εγκυκλίων κλπ.

 

Τα προβλήματα υπάρχουν στις περιπτώσεις μη ανεύρεσης των σχεδίων της Οικοδομικής Άδειας.

Διότι, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν γνωρίζεις αν υπάρχει και ποια παράβαση.

Εξηγώ.

Μια μονοκατοικία με στέγη που ζητείται βεβαίωση για μεταβίβαση. Αν υπάρχουν τα σχέδια μπορεί να διαπιστωθεί ότι δεν υπήρχε σε αυτά η στέγη (αν και δεν απαγορευόταν) και το ύψος του κτηρίου υπερβαίνει αυτό της άδειας κατά 20 εκ. Οπότε θα πρέπει να τακτοποιήσει αυτές τις δύο υπερβάσεις με το ανάλογο τίμημα. Στην ίδια περίπτωση αν δεν υπάρχουν τα σχέδια της άδειας, τι θα κληθεί να τακτοποιήσει ο ιδιοκτήτης της μονοκατοικίας;

 

Σε μια 6-όροφη πολυκατοικία του '60, που έχουν χαθεί τα σχέδια της πως μπορείς να γνωρίζεις αν έχουν εφαρμοστεί τα τότε σχέδια της άδειας ή αν και πόσο αυτά έχουν καταστρατηγηθεί αλλά και από ποιόν από τους συνιδιοκτήτες; Πως είναι εφικτή η αποτύπωση όλης της πολυκατοικίας (που απαιτείται για την κατασκευή νέων σχεδίων) χωρίς της συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών;

Πως μπορείς να δώσεις βεβαίωση για μεταβίβαση ενός διαμερίσματος σε μια τέτοια περίπτωση;

 

Δυστυχώς τέτοια ερωτήματα δεν έχουν απαντηθεί από τους φωστήρες που συνέταξαν τον 4014 παρ’ ότι έχουν τεθεί από συναδέλφους. Απάντησαν βέβαια για άλλα πράγματα που συναντούμε κατά κόρον πχ εκκλησάκια εκτός σχεδίου – γεμάτα ο τόπος – ή πώς να υπολογίζουμε τους κλειστούς Η/Χ – με δύο τρόπους και άλλα απίθανα.

Τι γίνεται με τις διαφορές μεταξύ πραγματικότητας και τοπογραφικών σχεδίων αδειών ( όπως συμβαίνει στις 9 από τις 10 Ο.Α.) δεν μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν….

Ας τα βρουν οι μηχανικοί… (αφού καταθέσουν τις πεντακοσάρες οι ιδιοκτήτες…..)

 

 

ELias, καλωςήρθες.Σε παρακαλώ μπορείς να αναφέρεις την προσωπική σου ειδικότητα στο προφίλ σου μαζί με την υπάρχουσα .Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.