Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

1. Ξεκίνα να φτιάχνεις κατόψεις στις οποίες υπάγεται η αυθαιρεσία

2. Ξεκίνα να φτιάχνεις τομές στις οποίες υπάγεται η αυθαιρεσία

3. Ξεκίνα να συντάξεις τις Τεχνικές σου Εκθέσεις "αν δεν τις έχεις συντάξει"

 

Κατά 98% θα μας τα ζητήσουν σε .pdf

 

Αυτή είναι off the record ενημέρωση απο υπάλληλο του Τ.Ε.Ε.

 

Προσοχή, το πιό πιθανό είναι ότι, όπου υπάρχει οικοδομική άδεια να συμπληρώνουμε - διορθώνουμε - υπογράφουμε - σφραγίζουμε κ.λπ.τις αυθαιρεσίες πάνω σε αυτά τα σχέδια κι όχι να φτιάξουμε νέα.

Όπου δεν υπάρχουν σχέδια, αλλά υπάρχει οικοδομική άδεια, να χρειάζεται και έγγραφο πολεοδομίας ότι, έχουν χαθεί, μαζί με τα νέα σχέδια (και το υπάρχον στέλεχος της άδειας).

Σε ακίνητα χωρίς οικοδομική άδεια, νέα σχέδια.

κ.λπ.

 

Παρατήρηση:

Μην ξεχνάτε ότι, νέα σχέδια σημαίνουν εκτός όλων των άλλων και ..."αμοιβή αποτύπωσης - extra εισφορές".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσοχή, το πιό πιθανό είναι ότι, όπου υπάρχει οικοδομική άδεια να συμπληρώνουμε - διορθώνουμε - υπογράφουμε - σφραγίζουμε κ.λπ.τις αυθαιρεσίες πάνω σε αυτά τα σχέδια κι όχι να φτιάξουμε νέα.

Όπου δεν υπάρχουν σχέδια, αλλά υπάρχει οικοδομική άδεια, να χρειάζεται και έγγραφο πολεοδομίας ότι, έχουν χαθεί, μαζί με τα νέα σχέδια (και το υπάρχον στέλεχος της άδειας).

Σε ακίνητα χωρίς οικοδομική άδεια, νέα σχέδια.

κ.λπ.

 

Παρατήρηση:

Μην ξεχνάτε ότι, νέα σχέδια σημαίνουν εκτός όλων των άλλων και ..."αμοιβή αποτύπωσης - extra εισφορές".

 

 

Σωστή διευκρίνηση, το αντίστοιχο που κάναμε και στην Τακτοποίηση των Η/Χ.

 

Μην ξεκινήσουμε να κάνουμε αντιγραφή σχεδίων + αποτύπωση ενώ δεν απαιτείται...

 

Απλά υποδεικνύουμε την αυθαιρεσία στα έχοντας άδεια και σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Πχ σε κάτοψη που φαίνεται μόνο η απόληξη του κλιμακοστασίου και τώρα έχουν κατασκευαστεί αυθαίρετα 1 δωμάτιο ή και περισσότερα (όροφος κανονικός δηλαδή), εκεί πάλι θα τα σχεδιάσουμε πάνω στην κάτοψη της άδειας και θα θεωρήσουμε ότι δεν απαιτείται αποτύπωση? Δεν το ρωτάω από πλευράς δουλειάς που ούτως ή άλλως θα την κάνουμε την αποτύπωση, το ρωτάω ως προς το τι εργασίες θα δηλωθούν στο σύστημα αμοιβών. Αν δεν δηλώσουμε αποτύπωση και πληρώσουμε λιγότερες κρατήσεις θα ήταν καλά όμως δεν ξέρω που μπορούμε να βασιστούμε για να το κάνουμε αυτό. Δεν θέλω να πληρώνω ούτε ευρώ στο άχρηστο ΤΕΕ αλλά επειδή οι κρατήσεις της αποτύπωσης είναι μικροποσό, δεν αξίζει και να βρεθούμε μπλεγμένοι με την κατηγορία ότι δηλώσαμε λιγότερες εργασίες από αυτές που έπρεπε.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ως προς αυτό το θέμα, υπάλληλος του ΤΕΕ μου είπε πως για μικρούς χωρους π.χ. Η/Χ , μπαλκόνια που τυχόν έκλεισαν δεν χρειάζεται να δηλώσουμε την εργασία αποτύπωσης αρχιτεκτονικών. Για πιο μεγάλες επιφάνειες όμως όπως δημιουργία ορόφου σε δώμα, επέκταση κατοικίας κτλ είμαστε υποχρεωμένοι να βάλουμε αποτύπωση, πράγμα που προσωπικά εφαρμόζω πριν κάνω προσφορά αμοιβής στον εκάστοτε πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ως προς αυτό το θέμα, υπάλληλος του ΤΕΕ μου είπε πως για μικρούς χωρους π.χ. Η/Χ , μπαλκόνια που τυχόν έκλεισαν δεν χρειάζεται να δηλώσουμε την εργασία αποτύπωσης αρχιτεκτονικών. Για πιο μεγάλες επιφάνειες όμως όπως δημιουργία ορόφου σε δώμα, επέκταση κατοικίας κτλ είμαστε υποχρεωμένοι να βάλουμε αποτύπωση, ...

 

Κατά το "ολίγον έγκυος" ??!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ως προς αυτό το θέμα, υπάλληλος του ΤΕΕ μου είπε πως για μικρούς χωρους π.χ. Η/Χ , μπαλκόνια που τυχόν έκλεισαν δεν χρειάζεται να δηλώσουμε την εργασία αποτύπωσης αρχιτεκτονικών. Για πιο μεγάλες επιφάνειες όμως όπως δημιουργία ορόφου σε δώμα, επέκταση κατοικίας κτλ είμαστε υποχρεωμένοι να βάλουμε αποτύπωση, πράγμα που προσωπικά εφαρμόζω πριν κάνω προσφορά αμοιβής στον εκάστοτε πελάτη.

 

Κι εγώ έτσι θεωρώ ότι, είναι η σωστή αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απαραιτήτως (ο νόμος λέει ότι, για εντός σχεδίου που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια και για εκτός σχεδίου για όλα χρειάζεται τοπογραφικό εξαρτημένο)

 

Ευχαριστώ Ιάσονα, αλλά δεν καταργήθηκε για τα εντος σχεδίου το εξαρτημένο τοπογραφικό ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα, αλλά δεν καταργήθηκε για τα εντος σχεδίου το εξαρτημένο τοπογραφικό ?

 

Για τη δήλωση αυθαιρέτου θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό σε εντός σχεδίου που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

Για την έκδοση βεβαίωσης όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.