Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Παιδιά να υποβάλλουμε κάτι δεν γίνεται, τζάμπα το συζητάμε. Μήπως όμως, για να είμαστε εμείς εντάξει απέναντι στο Νόμο, πρέπει να κλείσουμε τους φακέλους (δηλ ολοκληρωμένη υπαγωγή) ως τις 31/03 με δική μας ευθύνη (δηλ πατώντας το κουμπάκι της κατοχής σχεδίων μελετών κλπ), όσων υποβλήθηκαν ως 31/12/2011? (η παράταση για 31/05 δόθηκε για υποβολές από 1/1/12 και μετά αν δεν κάνω λάθος).

Ή αναμένουμε το σύστημα του ΤΕΕ (αφού ούτως ή άλλως μέχρι τώρα όλες οι προθεσμίες αποδεικνύονται για τα μάτια του κόσμου)?

 

Καλημέρα.

Νομίζω ότι πρέπει να κλείσουμε τους φακέλους ως 31/3/2012 για αυτά που υποβλήθηκαν ως 30/11/2011. Η παράταση για 31/5/2012 δόθηκε για υποβολές από 1/12/2011.

Σε ποιο σημείο τα λέει αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το είχαμε ξανασυζητησει και σε κάποιο άλλο topic ( που έλεγε για τις προθεσμίες) αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Αν το βρει κάποιος ας το postάρει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

{ΦΕΚ 268/Α/31.12.2011- α. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, που προβλέπονται στο

πρώτο εδάφιο της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α’ 209), παρατείνεται μέχρι την

28.2.2012.

β. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του

ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μέχρι 31.12.2011 αιτήσεις παρατείνεται μέχρι τις 31.1.2012.

γ. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του

ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά τις 31.12.2011 αιτήσεις είναι ένας μήνας από την υποβολή

τους. Για τις υποβαλλόμενες, από 1.12.2011 μέχρι 28.2.2012, αιτήσεις η προθεσμία του δευτέρου εδαφίου της

παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνεται μέχρι την 30.5.2012.

δ. &ικαιολογητικά, που έχουν υποβληθεί μετά τις 30.11.2011 και μέχρι την έναρξη ισχύος του

παρόντος θεωρούνται νομίμως υποβληθέντα.}

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί μια υπαγωγή προσωρινή μετράει από οταν πληρώνω το παράβολο η όταν πληρωθεί η πρωτη δόση/εφαπαξ για να ξέρουμε ποιες αιτησεις ειναι σε ποιές ημερομηνίες..ευχαριστώ γιοα την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία προσωρινής υπαγωγής είναι η ημερομηνία που "εσύ" έφερες τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (κι όχι η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου, ή οποιασδήποτε δόσης ή εφάπαξ κ.λπ.).

 

Αυτή την ημερομηνία τη βλέπεις στο "ιστορικό της δήλωσης" (5σέλιδο pdf).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν πληρώσεις το παράβαλο και δηλώσεις τον τρόπο πληρωμής (εφαπαξ ή δόσεις). τότε αναβαθμίζεται η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή.

 

Συναδελφοι έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να μου λύσετε κάποιες:

 

1. Στις τομές σκανάρετε τα σχέδια της πολεοδομίας που είναι σε 1:50 ή κάνετε καινουριο για κλίμακα 1:100 ;;

2. Σε περιπτωσεις πού υπάρχει κατάστημα - εστιατόριο στο ισόγειο με πατάρι αυθαίρετο και το υπόλοιπο κτίριο είναι κατοικίες ( η άδεια δηλαδή έχει κύρια χρήση κατοικίας) απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας ή

δελτίο δομικής τρωτότητας. Εχω την εντύπωση πως για κτίρια με κύρια χρήση ατοικίας στην άδεια δεν απαιτείται στατική επάρκεια για το πατάρι στο εστιατόριο, διαγορετικά χαθήκαμε

3. Στο διαγραμμα κάλυψης της αδείας κάνετε ένα υπόμνημα με τις αυθαιρεσίες - υπερβάσεις και το σκανάρετε;;

 

Παρακαλώ τη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Καμία ενημέρωση από πουθενά για τη Β φάση. Εσείς τι προτείνεται να κάνουμε? Τουλάχιστον όπως αναφέρθηκε και παραπάνω να βρεθεί λύση έστω και για τις "παλιές" αιτήσεις Νοεμβρίου - Δεκεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να αναλάβουμε ευθύνη για κατοχή σχεδίων κλπ όταν δεν έχουμε καμία ενημέρωση για το πως τα θέλει το ΥΠΕΚΑ αυτά τα σχέδια (σκαναρισμένα, σχεδιασμένα από την αρχή, σε .pdf, σε .dwg κλπ). Και αν τελευταία στιγμή βγουν και πουν ότι τα θέλουμε σε μορφή .ypk (υπεκα format) θα τρέχουμε και δεν θα προλαβαίνουμε? Δεν θα φορτωθούμε εμείς τις ευθύνες τις δικές τους. Αυτοί δεν ξέρουν τι θέλουν αλλά το θέλουν ως 31/3!

Πελάτης που η δήλωσή του βρίσκεται σε προσωρινή υπαγωγή και έχει πληρώσει και εφάπαξ , πιέζει να κάνω οριστική επειδή έχει ποινικό δικαστήριο. Εγώ όμως δεν θα ήθελα να αναλάβω αυτή την ευθύνη και να δηλώσω ότι έχω στην κατοχή μου τα σχέδια , μελέτες κλπ, ακριβώς για το λόγο ότι η β φάση δεν έχει ακόμα διευκρινιστεί . Πιστεύω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το δικαστήριο, αφού με την προσωρινή υπαγωγή έχει υπαχθεί ήδη στις διατάξεις του Ν. 4014. Σας έχει τύχει ανάλογη περίπτωση συνάδερφοι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο άγχος με τη β' φάση; Θα ζητηθεί κάτι περισσότερο από ότι γνωρίζουμε τώρα;

Για ποιο πράγμα δεν είμαστε σίγουροι όταν δίνουμε το τελικό πρόστιμο στον πελάτη;

Μας ενδιαφέρει αν θα σκανάρουμε τα σχέδια ή αν θα τα φτιάξουμε στο autocad, για να υπολογίσουμε το πρόστιμο;

Δηλαδή αν μας ζητήσουν σε blueprint θα αλλάξουμε τα τετραγωνικά ή τότε θα θυμηθούμε ότι έχει παραβίαση πρασσιάς;

 

Έχω στην κατοχή μου τα στοιχεία σημαίνει: έχω μελετήσει τα στοιχεία, έχω μετρήσει τους χώρους, έχω υπολογίσει το πρόστιμο σωστά, έχω βρει ποια είναι η τιμή ζώνης, έχω αποδεικτικά της παλαιότητας, έχω τις δηλώσεις του ιδιοκτήτη, έχω συντάξει την ΤΕ, δεν πρόκειται να αλλάξω τίποτα από αυτά τα οποία έχω περάσει στο σύστημα. Και πατάμε το κουμπί...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ και γω ότι είναι γελοία η κατάσταση 5 μήνες μετά να μην ξέρουμε τι θα κάνουμε, αλλά το ουσιαστικό κομμάτι της δουλειάς μας σε τι το επηρεάζει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.