Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι να ρωτήσω εχω περίπτωση που σε 6οροφη πολυκατοικία έχω κάποιους χώρους στο ισόγειο κατάστημα προς τακτοποίηση.....στην β φάση ο νόμος αναφέρει εμπορικά καταστήματα και βιοτεχνίες...στην άδεια μου αναφέρει κατάστημα..Επειδή δν έχω βγάλει ποτέ άδεια καταστήματος, υπάρχει καμία τέτοιου είδους διάκριση ή είναι το ίδιο!!!??

Αν τώρα είναι το ίδιο θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει στατικά για ολόκληρη την πολυκατοικία..... και αν δν επαρκεί ο οπλισμός..πως θα κάνει ενισχύσεις????Δεν είναι λίγο ασύμφωρο οικονομικά??? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχο πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχουν ανοιχτεί παρόμοια νήματα στις Αδειες αλλά και στο CMS. Πρέπει να κάνεις στατικά όλη τη πολυκατοικία (ΚΑΝ.ΕΠΕ.) και προτάσεις ενισχύσεων όπως λέει ο νόμος...δες και εδώ.

Διάβασε στο #8 post με την εικόνα που έβαλα.

Edited by kostassid
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

kontegr

 

Ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που λες...? Σου εχει τυχει τετοια περιπτωση....?

έχω 3 παρόμοιες περιπτώσεις... (αν δεν είχα σαφώς και δεν θα έλεγα τπτ)

Link to comment
Share on other sites

kontegr

 

Ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που λες...? Σου εχει τυχει τετοια περιπτωση....?

 

Σε 2 παρόμοιες περιπτώσεις που το παράβολο υπερκάλυπτε το πρόστιμο ΔΕΝ βγήκε κάτι παραπάνω....

 

Το επιβεβαιώνω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ανοιχτεί παρόμοια νήματα στις Αδειες αλλά και στο CMS. Πρέπει να κάνεις στατικά όλη τη πολυκατοικία (ΚΑΝ.ΕΠΕ.) και προτάσεις ενισχύσεων όπως λέει ο νόμος...δες και εδώ.

Διάβασε δτο #8 post με την εικόνα που έβαλα.

 

Αν η στατική μελέτη έχει υλοποιηθεί όπως η εγκεκριμένη της αδείας και όλες οι παραδοχές υπολογισμού (φορτίσεις κ.λ.π.) καλύπτουν τη νέα (εντός όγκου) χρήση τι νόημα έχει να κάνεις εκ νέου μελέτη στατικής επάρκειας?

 

Μια τεχνική έκθεση που θα τα αναφέρει όλα αυτά είναι αρκετή προκειμένου να αποδείξεις ότι δεν προκύπτουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ ανάγκες λόγω της νέας χρήσης, χωρίς να κάνεις εκ νέου επίλυση.

 

Το θέμα είναι αν είναι υποχρεωτικό να βγαίνει νόμιμη αμοιβή γι αυτό, μόνο και μόνο επειδή το προβλέπει ο Νόμος, ασχέτως αν η απαίτηση καλύπτεται με μια τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε διαμέρισμα που έχει κλείσει ο ΗΧ, υπάρχει άδεια οικοδομική η οποία αναφέρει ότι έχει γίνει προσωρινή σύνδεση με τη ΔΕΗ το 2008, αυτό αποδεικνύει την παλαιότητα του κτιρίου και μετ ο ΗΧ τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για αυθαίρετη σοφίτα, που έγινε το 2009, σε εντός σχεδίου κατοικια , πρέπει να αποδείξω την παλαιότητα με αεροφωτογραφία? Κι αν ναι, απο τον ΟΚΧΕ ή ΓΥΣ? Και αναρωτιέμαι...πως αποδεικνείεται στην αεροφωτογραφια οτι η στέγη έχει σοφίτα απο κάτω και δεν είναι η προηγούμενη στέγη χωρίς την σοφίτα?(όπως ήταν δηλαδη πριν την υπέρβαση?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.