Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Πριν το 1983 υπήρχε άλλος τρόπος παρουσίασης των σχεδίων της μελέτης και δεν υπήρχε το διάγραμμα κάλυψης , αλλά το στοιχεία δόμησης - κάλυψης ενσωματώνονταν στο τοπογραφικό . Αυτό εννοεί .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως έχω δει άπειρα ΔΚ σε προ 83 και ορισμένα είναι πολύ αναλυτικά.

---

Τα κουλά περί σχεδίων στα συμβόλαια τι μας τα ανακατεύει;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Πριν το 1983 υπήρχε άλλος τρόπος παρουσίασης των σχεδίων της μελέτης και δεν υπήρχε το διάγραμμα κάλυψης , αλλά το στοιχεία δόμησης - κάλυψης ενσωματώνονταν στο τοπογραφικό . Αυτό εννοεί .

 

Όχι πάντα. Έχω αυτή τη στιγμή φάκελο του 1968 που το Δ.Κ. είναι ξεχωριστό του τοπογραφικού. Και έχω δει και αρκετές τέτοιες περιπτώσεις ακόμα στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

 

εχω μπροστά μου τον πλήρη φακελλο μιάς οικοδομής με ΟΑ πρό 8ετίας.

Περιέχει την ΟΑ με το τοπογραφικό της, όπου αναγράφεται η δήλωση για τον 651 και τον 1337 [είμασταν σε Πραξη εφαρμογης]

Επίσης περιέχει " ξεχωριστό" σχεδιάγραμμα κάλυψης με τις θέσεις των [2] οικοδομών και τις ΘΣΑ στον ακάλυπτο, που είχαν αριθμηθεί με αριθ. 1-16, με τους κοινόχρηστους διαδρόμους διέλευσης προς τις ΘΣΑ και τις αποκλειστικές χρησεις υπερ καθε καταστήματος σε ολο το πλατος της πρόσοψης καθενος μέχρι την ΡΓ.

 

Τελος τις θεωρημένες κατόψεις των διηρημένων χώρων, δλδ. των ισόγειων καταστηματων, με τα κατωθι αυτων υπογεια και την κοινόχρηστη είσοδο κάθε οικοδομής και, τέλος,

επειδη τα διαμερίσματα και των τριών ορόφων σε καθε οικοδομη ήταν ίδια, "κοινή κάτοψη των 1ου-2ου και 3ου ορόφου" οικοδομης "Α " και οικοδομης " Β"

 

Με βαση ολα αυτα συστήσαμε ΟΙ και ορισαμε καθε καταστημα με το υπόγειο του σαν ξεχωριστή ΟΙ καθώς και κάθε διαμέρισμα. επίσης σαν ΟΙ με δικαίωμα αποκλειστικης χρήσης της με αριθ....ΘΣΑ εμβαδού....τμ όπως αυτή φσινεται στο σχεδιάγραμμα κάλυψης.

Ετσι δημουργήθηκαν 8 διηρημενες και ανεξάρτητες ιδιοκτησίες σε καθε οικοδομη.

Στη συνεχεια εγγραφησαν στο κτηματολόγιο, πήραμε για το καθε ενα το κτηματογραφικό απόσπασμα με το ΚΑΕΚ του καθενός [20 ΕΥΡΩ το κάθε ένα...παρακαλώ...]

καί καναμε τις πωλήσεις

Αυτή είναι η πλήρης σειρά των εγγράφων για αυτό το έργο., τότε.

 

Σε περίπτωση που ειχαμε σήμερα καποιο θέμα -έστω με διαφορετική διαμερισμάτωση- ή εστω με την συνένωση 2 διαμερισμάτων σε ένα- θα έπρεπε να κάνουμε τροποποίηση της ΟΙ

Ωστε θα συντάσαμε το σχετικό συμβόλαιο τροποποίησης, επισυναπτοντας τίς νέες κατόψεις με περιγραφη με αβγδα, θα υποβάλαμε αυτο στο κτηματολόγιο για να γίνει καινουργια εγγραφη και θα παίρναμε είτε ενα κΑΕΚ [οταν τα δύο εχουν γίνει ενα] ή θα παρέμεναν τα ίδια ΚΑΕΚ [ επι διαφορετικής διαμερισμάτωσης,]

 

με την συμπλήρωση και του νεου συμβολαίου στο κτηματολογικό φύλλο του ακινήτου [δλδ. στο φύλλο ταυτότητας του κάθε χώρου]

 

 

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

? ??

dimitris GM σε ποιό Post απαντάς?

 

Εχω την εντύπωση πάντως ότι όταν η Καλτσά στο παραπάνω έγγραφο λέει ότι

 

"ως κάτοψη, κατα τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται η κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετείται η αυτοτελής ιδιοκτησία (κάθετη ή οριζόντια) ως προσαρτήθηκε στη πράξη σύστασης ιδιοκτησιών "

 

εννοεί:

 

"ως κάτοψη, κατα τη συγκεκριμένη διάταξη (παρ. 2β του άρθρου 24), νοείται η κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετήθηκε κατά την εγκεκριμένη μελέτη η αυτοτελής ιδιοκτησία (κάθε τη ή οριζόντια) ως προσαρτήθηκε στη πράξη σύστασης ιδιοκτησιών "

 

Τα κόκκινα είναι δικά μου. Γενικά έπρεπε η διευκρίνιση αυτή να μπεί σε αυτοτελή παράγραφο. Δεν μπορεί να αφορά μόνο τα αυθαίρετα προ ΦΕΚ 394 Δ ! Η κάνω λάθος ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Toυλάχιστον μας ξεκαθάρισαν κάποια πράγματα.

 

Τώρα εμείς που έχουμε ήδη τα σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή μάλλον θα κάνουμε τον κόπο να τα "περάσουμε" και στα παλαιά εγκεκριμένα διαγράμματα κάλυψης - τοπογραφικά.

 

Οκ λογικό κάτι τέτοιο περιμέναμε άλλωστε.

 

Αυτό με τα συμβόλαια το μπλέκει γιατί σχεδόν πάντα στα συμβόλαια αποτυπωνόταν η υπάρχουσα ιδιοκτησία, τώρα αν έχουμε και δικιά μας αποτύπωση δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

#689

 

ας μάς πείς τι έχεις απο έγγραφα...

 

[Δεν έχεις ούτε Ε1, ούτε Ε9 ούτε Ε2, ούτε ΙΚΑ, καταγγελίες, ΔΕΗ, Δήμος, ΤΑΠ, ύδρευση....?????.]

 

διότι, ναί μεν με την ΣτΕ θεωρήθηκε μη ορθή η ρυθμιση της παρ. 1 του αρθρ. 50 του ν 4042

και να θεωρεί τις α/φ και τα δημόσια έγγραφα σαν τα βασικα αποδεικτικάμέσα...

 

ωστόσο το ΥΠΕΚΑ δεν διευκρινησε τι γίνεται στην περίπτωση όπου, αυτονόητα και κατα την κοινή λογική, είναι πρακτικά αδύνατο να αποδειχθουν μεταβολες στο εωτερικό των οικοδομών με α/φ...

τα λέμε

[πάμε για νίκη...]

@ dimitris GM

Συνηθως μια αυθαιρετη κατασκευη η αλλαγη χρήσης εντός ογκου δεν εχει αποδεικτικά δημόσια εγγραφα οπως τά ορίζει τό αρθ.169 του ΚΔΔ και δεν φαίνονται στίς α/φ.

Τό Ε9,Ε1 τα μισθωτήρια,εναρξη επαγγελματος, αν εχουν σφραγίδα εφορίας ειναι κατά δηλωσή μας απόδειξη οτι υφίσταται αυθαίρετο η εγκατάσταση αυθαίρετης χρήσης σέ προγενέστερο χρόνο... ισχυουν ως δημόσια εγγραφα???.Επίσης η ΔΕΗ,υδροδότηση γιατί θεωρουνται δημόσια εγγραφα αφου οποτε ηθελες μπορουσες να ρευματοδοτήσης,υδροδότησης οτι τ.μ. δήλωνες.

Τα συμβόλαια,συστάσεις,μεταβιβάσεις μεταγραμμένα στο υποθηκοφυλάκιο κλπ ειναι δημόσια εγγραφα?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εμείς που έχουμε ήδη τα σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή μάλλον θα κάνουμε τον κόπο να τα "περάσουμε" και στα παλαιά εγκεκριμένα διαγράμματα κάλυψης - τοπογραφικά.

 

Πως θα γίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το κάνω!

Ο νόμος λέει πως τα σχέδια συντάσσονται με ευθύνη του μηχανικού.

Με δική μου ευθύνη δεν κάνω καραγκιοζηλίκια

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο δικό μου θέμα ή το βλέπετε κι άλλοι, ότι δεν ξεκαθαρίζει και τίποτα ουσιαστικό το συγκεκριμένο έγγραφο?

 

Καταρχάς μιλάει συνέχεια και μόνο για οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Τι γίνεται όμως στις υπόλοιπες περιπτώσεις, όπως στα εξ' αδιαιρέτου για παράδειγμα?

 

Επίσης, για την κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετείται η αυτοτελής ιδιοκτησία... δηλαδή εάν δεν είναι οροφοδιαμέρισμα αλλά κάθε όροφος έχει 4 διαμερίσματα, εκεί θα δείξουμε όλον τον όροφο? Και άντε βρίσκουμε εγκεκριμένες κατόψεις. Στο διαμέρισμά μας θα κάνουμε αποτύπωση και θα βάλουμε την αυθαιρεσία του. Στα υπόλοιπα??? Και μετά θα πρέπει να σφραγίσουμε ότι είναι σωστή η κάτοψη όλου του ορόφου??? ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ???

 

Μου αρέσει πολύ το θέμα!!! Θέμα: Οδηγία για την υποβολή διαγράμματος κάλυψης...

 

Κάτι σαν τις ταμπέλες στους ελληνικούς δρόμους ένα πράγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.