Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 22 και τον Ν.4014


Recommended Posts

Matina & Lakis

και ο 3843 αναφερόταν μόνο σε κτίσματα με Ο.Σ

δηλ δεν μετρούσαν στον σ.δ αυθαίρετα άλλων ιδιοκτητών

 

Εσύ lakis έχεις μια ιδιοκτησία άρα δεν γίνεται να μην προσ/νται αυθαίρετα του ίδιου (του ενός) ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Αφου λες ότι είσαι σε παραδοσιακό οικισμό , πως πλήρωσες τα πρόστιμα της τακτοποίησης? Πέρασες από την επιτροπή του αρθρου 24 παρ 9?

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων ελπίζω να βρεθεί μία λύση γιατί πιστεύω πώς είναι μία απορία που καλό είναι να διευκρινιστεί. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Άν έχω κανένα νεότερο θα σας ενημερώσω.

Edited by lakis7
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εχω αυθαιρετο για αδεια νομιμοποιησης. απο σ.δ. ειμαι ενταξει και απο καλυψη και υψος. ομως στον ενα πλαινο οριο σε οικισμο κατω απο 2000 εχω αποσταση περιπου 1 μ. δηλ οχι το ελαχιστο 2,5. τι κανω εδω ?

Α)το ξεχναω και παω με τακτοποιηση ολο το κτιριο (περιπου 200τ.μ)? προστιμο 15000 ευρω.

Β)τακτοποιω το κομματι του κτιριου δηλ 1,5 μετρο επι το μηκος του και βγαζω αδεια νομιμοποιησης μετα?η λεμπεση το εχει αναφερει φτανει στο συνολο του το κτιριο να μην ξεπερνα τους κανονες περι επεκτασεων . αλλα μεσα στους κανονες δεν ειναι και το Δ?

Γ)να δειξω στα σχεδια οτι ειναι 2,5 και οχι 1.. θα ερθει ελεγκτης στην αδεια νομιμοποιησης? εχω δει σε αδειες τετοιες αλχημειες :shock:

Edited by stvxri
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοίγματα προς το 1μ; Εάν υπάρχει αρκετό υπόλοιπο ΣΔ μπορείς να κάνεις ταυτόχρονη επέκταση του κτιρίου μέχρι το όριο.

 

Δεν πιστεύω ότι τέθηκε το ερώτημα Γ !!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι διωροφο κτιριο. δηλ να το εχτιζα μεχρι το οριο?

μηπως υπαρχει αλλη κατασκευη που μπορω να κανω ωστε να φαινεται οτι η δομηση ξεκιναω απο το οριο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δόμηση και κάλυψη περίσσευμα, χτίστο το "ρημάδι" μέχρι το όριο και νομιμοποιείς έτσι και το υπόλοιπο με άρθρο 26.

 

Οσον αφορά το ερώτημα Γ) ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.