Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 22 και τον Ν.4014


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι πρέπει να φανεί στη δήλωση σε απόλυτη λεπτομέρεια το τι θα περιέχει η άδεια νομιμοποίησης .Υποθέτω πως χρησιμοποιούμε τον 4014 για να πληρωθεί το παράβολο και για να μην υπολογιστούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.Θεωρητικά κάνουμε την δήλωση για νομιμοποίηση χωρίς να έχουμε αποτυπώσει ακριβώς τις αυθαιρεσίες έτσι δεν απαιτείται η ακρίβεια των υπολογισμών.Συνεπώς πληρώνουμε το παράβολο και νομιμοποιούμε οτιδήποτε μπορεί να νομιμοποιηθεί .Μέσα σε αυτά είναι και η πισίνα.Δε νομίζω ο 4014 να λέει πουθενά ότι απαγόρευσε τη νομιμοποίηση των πισινών και υποχρέωσε την τακτοποίηση για 30 χρόνια.(εφόσον βέβαια έχει τις προϋποθέσεις νομιμοποίησης η πισίνα)Το ότι δηλώνοντας τη πισίνα βάζει και πρόστιμο νομίζω πως είναι πρόβλημα του συστήματος γιατί δεν μπορεί να καταλάβει πότε ζητάμε τακτοποίηση της πισίνας και πότε νομιμοποίηση.Μάλλον δεν ασχολήθηκαν και πολύ με αυτό το θέμα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι πρέπει να είναι Manolis gon το ίδιο συμπέρασμα βγάζω κι εγώ για τις πισίνες και σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

'Εχω μια ένσταση όμως για το εάν θα πρέπει να αποτυπώνουμε ακριβώς τις όποιες αυθαιρεσίες και αν απαιτείται η ακρίβεια των υπολογισμών, μιας και από τους υπολογισμούς αυτούς εξαρτάται το παράβολο που πληρώνουμε και το τι θα νομιμοποιηθεί στην πολεοδομία. Μπορεί να σου πουν μετά ότι δεν εντάχθηκαν για νομιμοποίηση.

Σε περίπτωση που υπάρχουν όμως εκτός από το κύριο πρός νομιμοποίηση κτίριο, και άλλα κτίσματα-κατασκευές στο ίδιο οικόπεδο πχ πέργκολες-ψησταριές-τοίχοι>1,5μ -πλακοστρώσεις διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου κλπ, νομίζω ότι θα ήταν πιο καλά να υποβληθούν 2 δηλώσεις για την ίδια ιδιοκτησία χωρίς να μπλέκεις με αναλυτικούς-ΙΚΑ κλπ στις πολεοδομίες.

Στην 1η να να έχεις ''καθαρό'' το προς νομιμοποίηση κτίριο για την πολεοδομία, και στην 2η να συμπεριλάβεις την πισίνα και όλα τα άλλα σαν λοιπές παραβάσεις (κατ 13), πλέον για τακτοποίηση 30 χρόνια.

Βλέπεις κανένα πρόβλημα σ' αυτό, ποιά είναι η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η πισίνα νομιμοποιείται όπως νομιμοποιείται καθετί που δεν παραβιάζει τη νομοθεσία (που θα μπορούσε να είχε εκδοθεί άδεια για την κατασκευή του). Είμαι και εγώ της άποψης (όπως και ο Manolis gon αν κατάλαβα καλά) ότι δεν πρέπει να προσμετρήσεις τα τμ της πισίνας στα τμ για τον υπολογισμό του παραβόλου και αυτό έκανα σε άλλη ανάλογη περίπτωση. Σου είπα πάντως πριν (ο spafent το 'πιασε) πώς μπορείς να συμπεριλάβεις αυτά τα τμ. Και για να γίνω ακόμα πιο κατανοητός το ξαναλέω:

Σε κάθε δήλωση υπάρχουν κάποια γενικά στοιχεία (τιμή ζώνης, αριθμός οικ. άδειας κτλ). Σε αυτά έχει και πεδίο να συμπληρώσεις την επιφάνεια της πισίνας το οποίο όμως σε περίπτωση που πας για έκδοση άδειας νομιμοποίησης πρέπει να το αφήσεις κενό (εκεί συμπληρώνεις τα τμ της πισίνας μόνο όταν την πας για ρύθμιση). Φτιάχνεις έπειτα 2 φύλλα καταγραφής, ένα για το κτίριο με τα τμ του και ένα για την πισίνα με τα τμ της, και επιλέγεις ότι πας για έκδοση άδειας. Το άθροισμα των τμ και η κατηγορία του ακινήτου θα σου δώσει το παράβολο που πρέπει να πληρωθεί. Τσέκαρέ το.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού και στις τακτοποιήσεις βάζουμε για τη δήλωση ένα κατ' εκτίμηση πρόστιμο γιατί θεωρητικά δεν έχουμε κάνει αποτυπώσεις, που σημαίνει ότι πολύ πιθανόν να είναι λάθος το παράβολο και αυτό συγχωρείται, γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και στη νομιμοποίηση?

Για την πισίνα, αφού θα μπούμε στη διαδικασία της άδειας για το κτίσμα με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό (καθυστερήσεις, άλλες υπηρεσίες,) πού θα μας προβληματίσει να τη βάλουμε και αυτή μέσα στα σχέδια? Ισως στον ίδιο χρόνο να έχουμε νόμιμη πισίνα παρά τακτοποιημένη για 30 χρόνια.Ασε που μπορεί ο ιδιοκτήτης αν καταλάβει τη διαφορά μπορεί να μας ζητάει και τα ρεστα. Απόψή μου λοιπόν , ότι νομιμοποιείται να προχωρήσει έτσι και τα υπόλοιπα προς τακτοποίηση.Το παράβολο είναι μάλλον ασήμαντο θέμα γιαυτή την π[περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η πισίνα νομιμοποιείται όπως νομιμοποιείται καθετί που δεν παραβιάζει τη νομοθεσία (που θα μπορούσε να είχε εκδοθεί άδεια για την κατασκευή του). Είμαι και εγώ της άποψης (όπως και ο Manolis gon αν κατάλαβα καλά) ότι δεν πρέπει να προσμετρήσεις τα τμ της πισίνας στα τμ για τον υπολογισμό του παραβόλου και αυτό έκανα σε άλλη ανάλογη περίπτωση. Σου είπα πάντως πριν (ο spafent το 'πιασε) πώς μπορείς να συμπεριλάβεις αυτά τα τμ. Και για να γίνω ακόμα πιο κατανοητός το ξαναλέω:

Σε κάθε δήλωση υπάρχουν κάποια γενικά στοιχεία (τιμή ζώνης, αριθμός οικ. άδειας κτλ). Σε αυτά έχει και πεδίο να συμπληρώσεις την επιφάνεια της πισίνας το οποίο όμως σε περίπτωση που πας για έκδοση άδειας νομιμοποίησης πρέπει να το αφήσεις κενό (εκεί συμπληρώνεις τα τμ της πισίνας μόνο όταν την πας για ρύθμιση). Φτιάχνεις έπειτα 2 φύλλα καταγραφής, ένα για το κτίριο με τα τμ του και ένα για την πισίνα με τα τμ της, και επιλέγεις ότι πας για έκδοση άδειας. Το άθροισμα των τμ και η κατηγορία του ακινήτου θα σου δώσει το παράβολο που πρέπει να πληρωθεί. Τσέκαρέ το.

 

Φίλε το τσέκαρα αυτό που λες και δεν ισχύει. Αν βάλεις οποιοδήποτε εμβαδό στα τμ της πισίνας και πατήσεις το εικονίδιο υπολογισμού προστίμου (ευρώ) το πρόγραμμα παρακάμπτει την επιλογή που έκανες ''πρός έκδοση οικ. άδειας'' και σου υπολογίζει κανονικά το πρόστιμο της πισίνας, ασχέτως του ΦΚ που την έχεις καταχωρήσει, ενώ αντιθέτως υπολογίζει μόνο ποσό παραβόλου όταν πρόκειται για κτίριο στα πεδία μ2 της ΥΔ ή ΥΚ. Αν βάλεις τα μ2 της πισίνας, κάνεις αποθήκευση αλλά όχι πάλι υπολογισμό, οπότε δεν λαμβάνονται υπ' όψη τα μ2 από το σύστημα, τότε θα ισχύει το παράβολο που σου έβγαλε για το κτίριο πρίν καταχωρήσεις τα μ2 της πισίνας, και θα αναφέρει στο PDF της δήλωσης τα μ2 της πισίνας, στο πάνω δεξιά εικονίδιο.

Αν θέλεις δοκίμασε να κάνεις μια δήλωση-τέστ για έκδοση οικ άδειας μόνο για πισίνα και θα τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού και στις τακτοποιήσεις βάζουμε για τη δήλωση ένα κατ' εκτίμηση πρόστιμο γιατί θεωρητικά δεν έχουμε κάνει αποτυπώσεις, που σημαίνει ότι πολύ πιθανόν να είναι λάθος το παράβολο και αυτό συγχωρείται, γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και στη νομιμοποίηση? Για την πισίνα, αφού θα μπούμε στη διαδικασία της άδειας για το κτίσμα με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό (καθυστερήσεις, άλλες υπηρεσίες,) πού θα μας προβληματίσει να τη βάλουμε και αυτή μέσα στα σχέδια? Ισως στον ίδιο χρόνο να έχουμε νόμιμη πισίνα παρά τακτοποιημένη για 30 χρόνια.Ασε που μπορεί ο ιδιοκτήτης αν καταλάβει τη διαφορά μπορεί να μας ζητάει και τα ρεστα. Απόψή μου λοιπόν , ότι νομιμοποιείται να προχωρήσει έτσι και τα υπόλοιπα προς τακτοποίηση.Το παράβολο είναι μάλλον ασήμαντο θέμα γιαυτή την π[περίπτωση.
Σωστά όλα αυτά που λες ''ότι νομιμοποιείται να προχωρήσει έτσι και τα υπόλοιπα προς τακτοποίηση'', αλλά πρέπει να βάλουμε στην εξίσωση και το μπλέξιμο με το ΙΚΑ και την εγκ-Ε-43 που καταστρατηγεί τον Ν-4014, περί αναδρομικών εισφορών και προστίμων. Η γνώμη μου είναι, το κτίριο να νομιμοποιείατι και ότι δεν είναι κτίριο να τακτοποιείται (εφ' όσον συμφέρει φυσικά).

Τι, θα έρθουν σε 30 χρόνια να μπαζώσουν τις πισίνες ή να γκρεμίσουν πέργκολες κλπ?.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 posts που έκανα σου έγραψα να μην συμπληρώσεις τα τμ στο πεδίο που λέει για πισίνα, να το αφήσεις κενό. Επειδή πας και το συμπληρώνεις για αυτό σου βγάζει πρόστιμο. Τέλος πάντων αν θέλεις ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έγραψα και κάντο στην εφαρμογή του ΤΕΕ/ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια σχετική ερώτηση (η οποία αν έχει ήδη απαντηθεί συγχωρέστε με για την επανάληψη)

Αν μια αυθαιρεσία απλώς τακτοποιηθεί με τον 4014, ενώ είναι νομιμοποιήσιμη, μπορεί αργότερα να εκδοθεί άδεια πχ προσθήκης με την παράβαση αναφερόμενη ως "τακτοποιημένη" ή θα πρέπει να έχει πρώτα νομιμοποιηθεί με αρ22?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που ρωτάς δεν το έχουν ξεκαθαρίσει (όπως και χιλιάδες άλλα) Το ότι είναι τακτοποιημένο βοηθάει μάλλον να προχωρήσεις σε νομιμοποίηση όποτε θες αλλά αν πληρώσεις πρόστιμα ή όχι αν ισχύει ο 4014 εκείνη την εποχή ή όχι για να συνδιαστεί με την πληρωμή ή όχι κάποιων προστίμων δεν τα γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.