Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 22 και τον Ν.4014


Recommended Posts

Μανώλη καλησπέρα

 

Μου έκανες τη καρδια περιβόλι Μανώλη....Με το ΥΠΕΚΑ δεν έβγαλα άκρη γιατί με παρπεμψανε στο ΤΕΕ και το τεε της περιοχης ...με ενα λακωνικό mail με εστειλε στο ΥΠΕΚΑ....

 

Ελπίζω να τη βρω την άκρη

 

ευχαριστώ πάντως....και καλοδεχούμενη όποια προταση-συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα το έκανα (τώρα και όχι την 28-6-12) μόνο με παράβολο όπως λες

και παράλληλα θα έκανα και μία αίτηση στην Υ.ΔΟΜ

  1. για διακοπή προστίμων περιγράφοντας και αναλύοντας όλα τα δεδομένα (παραλληλίζοντας τις περιπτώσεις της νομ/σης με το 4014 και της νομ/σης με το άρθρο 22 παρ 3) και εν τέλει
  2. ζητώντας ρητά απ’ αυτή «ότι αν έχει αντίθετη γνώμη» να διαβιβάσει το ερώτημα μου στο ΥΠΕΚΑ ή όπου αλλού...Συμβ Πολεοδ Θεμάτων (δεν θυμάμαι τις νέες ορολογίες τους)

μην ξεχνάς: κάποιος πρέπει να αναδείξει επίσημα το πρόβλημα (και αφού το έχεις κάνε την αρχή)

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου συμπιπτει με του Μαnolis gon .μαλλον διοικητικα και υπηρεσιακα θα πρεπει να λυθει το θεμα η με μια γενικοτερη ρυθμιση η διοικητικη τροποποιηση.

Link to comment
Share on other sites

martha1

 

και εγώ συμφωνώ αλλά δεν λύνεται με email

(έκανα ερώτημα με email στα κεντρικά του ΙΚΑ εδώ και 8-9 μήνες και απάντηση δεν πήρα-αν την έκανα γραπτή δεν θα έπαιρνα;;)

Link to comment
Share on other sites

το κακό martha είναι

 

ότι συνήθως οι υπηρεσίες αυτές, στέλνουν το ερώτημα στην πολεοδομία της περιοχής σου, για να δουν μην τυχόν και σ' απάντησε με κάποιον άλλον, αντίθετο απ' αυτόν που σκέπτονται τρόπο και μετά σου απαντάνε

 

αυτό το νόημα έχει πιστεύω αυτή η κίνησή τους -και το λένε "ιεραρχικός τρόπος υποβολής ερωτήματος"

 

Επομένως γιατί να μην κάνεις το ερώτημά σου, απευθείας στην Υ.ΔΟΜ σου, ώστε να σταλεί "ιεραρχικά";;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Λάθος μου το δεν είπα εξ αρχής πως το χαρτί της πολεοδομίας (που αναγράφεται το πρόστιμο) έιχε υποσημείωση προς τον κάτοχο του ακινήτου (πελάτου μου) πως υπάρχει η δυνατότητα υπαγωγης στο Ν. 4014 και αν αυτό συμβεί θα πρεπει με τη δήλωση όπως αυτη προκύπτει απο το λογισμικό του τεε και με μία εγγραφη αναφορά να ειδοποιηθούν οι αρμόδιες αρχές. Το θέμα μου ειναι πως ούτε η πολεοδομία η' το τεε ή το υπεκα είναι σε θέση να με ενημερώσουν το πως αυτό θα γίνει με βάση την πλατφορμα του τεε και μεχρι που θα πρέπει να τρέξω τη δήλωση. Αν έχω αυτή τη διευκρινηση που ΈΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ της υπόθεσης μετά μπορώ να κινηθώ όπως θέλω στέλνωντας ένα υπόμνημα....περιγράφωντας την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη καλησπέρα

 

Μου έκανες τη καρδια περιβόλι Μανώλη....Με το ΥΠΕΚΑ δεν έβγαλα άκρη γιατί με παρπεμψανε στο ΤΕΕ και το τεε της περιοχης ...με ενα λακωνικό mail με εστειλε στο ΥΠΕΚΑ....

 

Ελπίζω να τη βρω την άκρη

 

ευχαριστώ πάντως....και καλοδεχούμενη όποια προταση-συμβουλή

evaannn

Το άρθρο 23 αφορά τις βεβαιώσεις. Το άρθρο 24 αν προσέξεις, που αναφέρει τη διαδικασία υπαγωγής και το ειδικό πρόστιμο, εξαιρεί μόνο τις περιπτώσεις της παραγράφου 3 από τη διαδικασία (δηλ.κχ,ρέματα,αιγιαλούς,δάση και τα σχετικα). και όχι της παραγράφου 2. Επομενως.....

Θεωρητικά μπορεί να γίνει. Το προστιμο διαγράφεται ή συμψηφίζεται με υπαγωγή στον 4014. Τωρα απο τη θεωρία μεχρι την πράξη! Αυτοί άλλα σου λένε τη μια άλλα την άλλη.Αμα δεν το δω με τα ματια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι, σε μια αρκετά όμοια περίπτωση, στην ίδια περιοχή με αυτή για την οποία ξεκίνησα αυτό το topic, μου έτυχε το εξής:

 

Διώροφη μονοκατοικία με υπόγειο, εκτός σχεδίου. Το υπόγειο προβλεπόταν από την άδεια, αλλά έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης (που ικανοποιεί αερισμό-φωτισμό-ύψος). Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, και ο σκοπός είναι να γίνει υπαγωγή στον 4014 και νομιμοποίηση με το άρθρο 22.

 

Εκεί αναφέρει επί λέξει: Παρ.3) Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

 

Η νομιμοποίηση της αλλαγής χρήσης του υπογείου δε μετατρέπει το κτίσμα σε τριώροφο οπότε παραβιάζει το μέγιστο των δύο ορόφων? Βάζω τρικλοποδιά στον εαυτό μου?

 

Το κτίσμα εξέχει του διαμορφωμένου εδάφους 7,70μ έναντι μέγιστου 7,50μ και 6,80μ της άδειας (1,70μ το υπόγειο έναντι 0,80μ). Η υπέρβαση ύψους μπορεί να μπει στον 4014, αλλά μήπως έχει χαθεί η προϋπόθεση του άρθρου 22? Αν το τελικό ύψος έφτανε μόνο μέχρι τα 7,50μ θα γινόταν κάτι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.