Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Προς το παρόν, να μην αγχώνεσαι.... Έχεις χρόνο στη διάθεσή σου για ν' αποφασίσεις το οτιδήποτε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να δω την απόφαση εκείνη που θα λέει "αεροφωτογραφίες για αυθαίρετα πατάρια ή κλειστούς η/χ" !!!

 και εγω θελω να δω την... piloti ...μου σε αεροφωτογραφια....μπορω????

Link to comment
Share on other sites

 

 και εγω θελω να δω την... piloti ...μου σε αεροφωτογραφια....μπορω????

 

 

Αμέ, από την ειδική υπηρεσία του google road αν τη λέω σωστά! Αλλά είσαι σίγουρος ότι, πρόλαβε και πέρασε απέξω;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα ήταν μια λύση κι αυτό..... Από το πλάι βρε αδελφέ, γιατί πάντα από πάνω...... Μάλλον το 2030 με το νέο νόμο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συναδερφοι

με το νομο του τριτση εγιναν οι δυο φασεις σε διαμερισμα α οροφου επι πιλοτις σε εκτος σχεδιου περιοχη .Την παλαιοτητα του φεροντος οργανισμου του ισογειου (πιλοτις) την πιστοποιω με το νομο του τριτση το 1983.Ο πελατης μου ηρθε να τακτοποιησει το ισογειο που δημιουργηθηκε οταν εκλεισε την πιλοτι.Στη γ ομαδα του ερωτοαπαντησεων στο 17 αναφερει οτι η ολοκληρωση κατασκευης του φεροντος οργανισμου πιστοποιει παλαιοτητα ακομη κι αν τελειωσε η κατασκευη καποια χρονια αργοτερα.....Ο πελατης μου εκλεισε την πιλοτι το 1988 χωρις αλλα νομιμοποιητικα στοιχεια πλεον της δικης του υπευθυνης δηλωσης.Να εκμεταλευτω τις ερωτοαπαντησεις και να δηλωσω παλαιοτητα προ του 83;

Link to comment
Share on other sites

Δες τις ημερομηνίες των εγγράφων και σχεδίων που υποβλήθηκαν με τον 1337/83, οι οποίες έχουν σημασία διότι είσαι οριακά....

Link to comment
Share on other sites

Μία ίδια οικοδομή (πιλοτις - 1ος) κατασκευάζεται με άδεια του 2000. Το 2005 η πιλοτις κλείνει αυθαίρετα. Σε αυτήν την περίπτωση τί παλαιότητα θα δήλωνες;

 

Το κλείσιμο πιλοτίς εμπίπτει στην κατηγορία αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και όχι αυθαίρετης κατασκευής και συνεπώς ρόλο παίζει η ημερομηνία εγκατάστασης της χρήσης.

Η δήλωση 1337 επιβεβαιώνει ότι η χρήση εγκαταστάθηκε σίγουρα μετά το 83.

Link to comment
Share on other sites

Aπό που προκύπτει συνάδελφε ότι το κλείσιμο πιλοτις είναι αλλαγή χρήσης και οχι υπερβαση δομησης ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.