Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Συνάδελφοι εγώ έχω πελάτη που έχει πληρώσει εφάπαξ το πρόστιμο για εσωτερικό πατάρι, κι έχει συντελεστή για προ 2003 μόνο με Υπεύθυνη Δήλωση.  Τι να κάνω? Να το κάνω Οριστική Υπαγωγή???? Αλλιώς με το νέο νόμο δε θα μπορεί να πάρει συντελεστή παλαιότητας σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

β. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (εις διπλούν) στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας όπου υπάρχει, το εμβαδόν και η χρήση της κατασκευής που εμπίπτει στη ρύθμιση της παραγράφου 1, η ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης σε αυτό, καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο κύριας και μοναδικής κατοικίας της παραγράφου 1 Α, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης, καθώς επίσης δηλώνεται ρητά ότι δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 23.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δλδ σε οσα δεν εχουμε Α/Φ λετε να τα κλεισουμε για να μη βαλουν επιπλεον προστιμα λογω της μη υπαρξης Α/Φ;

 

και αν μας υποχρεωσουν να τις περασουμε ολες στο νεο νομο;

 

παντως δε βγαζει νοημα ολο αυτο...

 

λογικα απο τη στιγμη της αντισυνταγματικοτητας του 4014 θα μας υποχρεωσουν να παμε τα παντα με τον καινουργιο...

 

δε γινεται να μοιρασουν τις δηλωσεις με βαση κατι αλλο...

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Το πιο κρίσιμο για τις ευθύνες του μηχανικού για την παλαιότητα δεν έχει να κάνει τόσο αν είναι προ του 2003 ή μετά. Αυτό νομίζω είναι το λιγότερο. Εκεί που κινδυνεύουμε πραγματικά να βρούμε το μπελά μας, ειδικά σε περίπτωση ελέγχου ή ένστασης από το γείτονα είναι:

α) αν το αυθαίρετο είναι μετά την 28-7-2011 (εκεί τη βάψαμε).

β) αν έχει κατασκευαστεί σε χρόνο που δεν επιτρεπόταν η χρήση στην περιοχή και ούτε σήμερα επιτρέπεται.

γ) αν είναι σχετικά καινούριο και μπει προ του 83, όπου χάνει πολλά λεφτά το κράτος.

Είναι να μη σου τύχει το κακό..... 

Link to comment
Share on other sites

Για το α) και συμφωνώ και διαφωνώ... Αν δεν υπάρχουν φωτογραφίες τη στιγμή που μιλάμε και μετά από καιρό βγουν στη φόρα οι νέες του υπεκα που δείχνουν ότι μέχρι τις 28/07/2011 το αυθαίρετο δεν είχε σηκωθεί και εσύ το προχώρησες με δήλωση του ιδιοκτήτη, ναι μεν θα μπλέξεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, αλλά δεν πιστεύω ότι την έβαψες.

Αρκεί να έχεις συντάξει μια έξυπνη τεχνική έκθεση. Να τεκμηριώσω ότι κάτι δεν χτίστηκε μετά τις 28/07/2011 δεν μπορώ όπως κανείς σας,οπότε θα συντάξω αναλόγως την τ.ε μου. Αν αρκεί καλώς. Αν όχι θα βρούμε μια άκρη να βγούμε στην απέξω θέλω να πιστεύω όταν έρθει η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν σε ακίνητο που κτίστηκε μετά τις 28/07/2011 έδωσες βεβαίωση μεταβίβασης. Εκεί την έβαψες. Αν είναι πώληση κιόλας εκεί να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.