Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός Προστίμων Ανέγερσης και Διατήρησης για τακτοποίηση αυθαιρέτων.


Recommended Posts

Και αν αυτό το τμήμα δεν υπάρχει καθόλου πλέον γιατί αναγκάστηκε να το κατεδαφίσει, ενώ έχει πληρώσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης δεν τα βάζει?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ζητήσει αυτοψία από πολεοδομία ώστε να σταματήσουν τα πρόστιμα διατήρησης?

Αφού δεν υπάρχει , δεν τα δηλώνει και βέβαια δε βάζει και τα πρόστιμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχουν άλλο τα πρόστιμα.

Είχε 80 από παλιά + 20 και όλα αυθαίρετα. Για τα 20 τ.μ. έπεσαν τα πρόστιμα και βαριά. Πλήρωσε ανέγερσης και διατήρησης για κάποιο διάστημα. Τελικά κατεδάφισε τα 20 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι γίνεται σε περίπτωση που τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης έχουν πληρωθεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη; Ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να υπαχθεί στον 4014 και έχει τα διπλότυπα είσπραξης στην κατοχή του. Μπορούν αυτά τα πρόστιμα να συμψηφισθούν παρόλο που δεν έχουν πληρωθεί από τον ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούν, διότι αφορούν στο ακίνητο!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρώτη φορά ασχολούμαι με συμψηφισμό προστίμων και , αν και μου φαίνεται προφανής η απάντηση, εγώ θα ρωτήσω γιατί τους έχω πάρει από φόβο. Οπότε αν η ερώτηση είναι χαζή συγχωρέστε με.

Το παράβολο του 3843 συμπεριλαμβάνεται ή όχι στον συμψηφισμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία ερώτηση γιατί έχω χαθεί στη νομο-χαρτούρα!

Έχει κάποιος συνάδελφος πρόχειρη την τελευταία διάταξη/απόφαση με την οποία λέγεται ότι ΚΑΙ τα περαιωμένα του 3843 συμψηφίζονται στο πρόστιμο που προκύπτει από τον 4014? Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή υπάηρχαν δύο αντιφατικές αποφάσεις σχετικά με το θέμα αλλά τελικά προέκυψε μία τελευταία που ξεκαθάριζε (όσο μπορεί να είναι ξεκάθαρο κάτι στον 4014) την κατάσταση και έλεγε ότι συμψηφίζονται ΚΑΙ τα περαιωμένα του 3843

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.