Μετάβαση στο περιεχόμενο

ακύρωση δήλωσης & προθεσμία αποπληρωμής


Recommended Posts

Υπάρχει δυνατότητα διαγραφής της δήλωσης στα διάφορα στάδια υποβολής της (αρχικής - προσωρινής - οριστικής);

Όταν δεν έχει πληρωθεί ακόμα το παράβολο ακόμα και όταν έχει πληρωθεί ένα μέρος του προστίμου;

και τελικά, οι δηλώσεις που βρίσκονται στο στάδιο αρχικής υποβολής πρέπει να αποπληρωθούν (εφάπαξ ή η πρώτη δόση)

έως τα τέλη του μηνός;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες διαγραφή εννοείς διαγραφή, δηλ καπούτ, το μετάνιωσε και δε θέλει τώρα να συνεχίσει? Αν δεν έχει πληρωθεί το παράβολο ή αν έχει πληρωθεί και δεν έχει γίνει προσωρινή υπαγωγή είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα, οπότε σταμάτα το εκεί.Αν πληρώθηκε η α' δόση ή το εφάπαξ μάλλον είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση!!

Για το β ερώτημα, μέχρι τέλος του μήνα για τις δηλώσεις εως 31/12 (όχι αρχική υποβολή αλλά προσωρινή υπαγωγή) ενώ για τις μετέπειτα, 1 μήνα μετά την δήλωση τους (πάλι μετράει μετά την προσωρινή υπαγωγή) Η αρχική υποβολή είναι σα να μην έχει γίνει η δήλωση ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

@Manolis gon

Είναι σίγουρο αυτό; Με προβληματίζει η περίπτωση 2 πελατών μου που τους έκανα την αρχική δήλωση μέσα Δεκεμβρίου και έως σήμερα δεν έχουν πληρώσει το παράβολο. Μήπως θα θεωρηθεί εκπρόθεσμο αν το πληρώσουν τώρα;

Επειδή δεν πολυκατάλαβα από την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ (δεν μου κόβει; πιθανόν), σκέφτομαι σοβαρά να τους κάνω νέα δήλωση με νέο κωδικό πληρωμής, να αγνοήσω την προηγούμενη και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Κάνω λάθος; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

@Manolis gon

Είναι σίγουρο αυτό; Με προβληματίζει η περίπτωση 2 πελατών μου που τους έκανα την αρχική δήλωση μέσα Δεκεμβρίου και έως σήμερα δεν έχουν πληρώσει το παράβολο. Μήπως θα θεωρηθεί εκπρόθεσμο αν το πληρώσουν τώρα;

Επειδή δεν πολυκατάλαβα από την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ (δεν μου κόβει; πιθανόν), σκέφτομαι σοβαρά να τους κάνω νέα δήλωση με νέο κωδικό πληρωμής, να αγνοήσω την προηγούμενη και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Κάνω λάθος; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.

 

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Η δήλωση σε αρχική υποβολή με μη πληρωμή παραβόλου θεωρείται ως μη γενόμενη.

"Ενεργοποιείται" όταν γίνει η πληρωμή.

Δεν χρειάζεται να κάνεις νέες.

Όταν πληρώσουν το παράβολο, σε 24 ώρες θα φανεί και τότε στέλνεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (αφού δηλώσεις το πως θα πληρωθεί το υπόλοιπο ποσό).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Ιάσονα.

Σου έχει τύχει κάτι ανάλογο; Το έχεις τσεκάρει ότι το δέχεται το σύστημα;

Μην πάθουμε καμιά λαχτάρα :|

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι αν το παράβολο έχει πληρωθεί στο 2011 τότε ανεξάρτητα αν εχει γίνει προσωρινή υπαγωγή η όχι τοτε πρέπει η 1η δόση να πληρωθεί εως 31/1. Ομοίως αν γίνει πληρωμή παραβόλου 28/2 και δεν εχεις κάνει προσωρινή υπαγωγή είσαι εντός νόμου...και μου ειπαν οτι δεν εχει καλή διατύπωση το εγχειρίδιο του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Ιάσονα.

Σου έχει τύχει κάτι ανάλογο; Το έχεις τσεκάρει ότι το δέχεται το σύστημα;

Μην πάθουμε καμιά λαχτάρα :|

 

Προχώρα, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Η δήλωση σε αρχική υποβολή με μη πληρωμή παραβόλου θεωρείται ως μη γενόμενη.

"Ενεργοποιείται" όταν γίνει η πληρωμή.

Δεν χρειάζεται να κάνεις νέες.

Όταν πληρώσουν το παράβολο, σε 24 ώρες θα φανεί και τότε στέλνεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (αφού δηλώσεις το πως θα πληρωθεί το υπόλοιπο ποσό).

 

Δεν υπάρχει δήλωση σε κατάσταση αρχικής υποβολής χωρίς την πληρωμή παραβόλου. Γίνεται σε κατάσταση αρχικής μετά την πληρωμή του, μέχρι τότε είναι σε επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.