Μετάβαση στο περιεχόμενο

ακύρωση δήλωσης & προθεσμία αποπληρωμής


Recommended Posts

Δεν υπάρχει δήλωση σε κατάσταση αρχικής υποβολής χωρίς την πληρωμή παραβόλου. Γίνεται σε κατάσταση αρχικής μετά την πληρωμή του, μέχρι τότε είναι σε επεξεργασία.

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Γίνεται αρχική υποβολή με το που υποβάλεις την δήλωση. Και προσωρινή με το που πληρωθεί το παράβολο και ξαναυποβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Γίνεται αρχική υποβολή με το που υποβάλεις την δήλωση. Και προσωρινή με το που πληρωθεί το παράβολο και ξαναυποβάλεις.

 

Έτσι ακριβώς είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως έχω περιπτώσεις με πληρωμένα τα παράβολα στο στάδιο της αρχικής υποβολής αλλά δεν τα ξαναυποβάλω ώστε να εξελιχθούν στο επόμενο στάδιο της προσωρινής, για να μην τρέχει ο χρόνος της πρώτης δόσης ή της εφ'άπαξ καταβολής γιατί ο κόσμος δεν έχει χρήματα και ψάχνεται. Σε αυτή την περίπτωση σε πιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση? Στα αζήτητα?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΤΕΕ είναι σε τουιλάιτ Ζώνη!!!Εχουνε πάρει τον παρά και δεν τη θεωρούν και δηλωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα???? Φοβάμαι πως η μερομηνίες είναι λίγο μπερδεμένο πράγμα.

Προσοχή μηπως όταν κάνουμε την προσωρινή υποβολή το σύστημα δεν βάλει την ττέχουσα ημερομηνία, αλλά την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.....

Εγώ πάντως όλες τις δηλώσεις τις έχω σε αρχική υποβολή και έχω ενημερώσει τους πελάτες μου να πληρώσουν παράβολο ένα μηνα πριν αποφασίσουν να μπουν σε διαδικασία δόσεων. (και φυσικά πρίν τις 26..../2 να έχουμε και 2 μέρες αέρα:))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως έχω περιπτώσεις με πληρωμένα τα παράβολα στο στάδιο της αρχικής υποβολής αλλά δεν τα ξαναυποβάλω ώστε να εξελιχθούν στο επόμενο στάδιο της προσωρινής, για να μην τρέχει ο χρόνος της πρώτης δόσης ή της εφ'άπαξ καταβολής γιατί ο κόσμος δεν έχει χρήματα και ψάχνεται. Σε αυτή την περίπτωση σε πιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση? Στα αζήτητα?

 

Προσωπική μου άποψη:

Έχουν ήδη πάρει τις ημερομηνίες πληρωμής των παραβόλων και οι προθεσμίες τρέχουν από εκείνες.

Δηλαδή, ανεξαρτήτως αν δεν τις έχεις στείλει εσύ, όταν αποφασίσεις να τις στείλεις, οι ημερομηνίες "τρέχουν" από τότε που πληρώθηκαν τα παράβολα. Εκείνες οι ημερομηνίες είναι οι ημερομηνίες "ένταξης" των δηλώσεων στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συμπεραίνω, πως αν έχει πληρωθεί το παράβολο τον 12/2011, ανεξάρτητα εάν δεν έχουμε προχωρήσει σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής, πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση έως τις 31/1.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προχωράμε με υποθέσεις δικές μας.Κάτι ξεκάθαρο δε θα δούμε με αυτό το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

sos!!!!! μεσα Δεκεμβρη εριξα δηλωση στο συστημα , δηλωνοντας οτι θα παω για νομιμοποηση αδειας.Πληρωθηκε το παραβολο και μπηκε η δηλωση σε κατασταση προσωρινης υπαγωγης.Ομως τελικα διαπιστωσα οτι δεν μπορει να βγαλει αδεια νομιμοποιησης για το επιπλεον δωματιο ,γιατι εχοντας και μια κεραμοσκεπη οι κολωνες αυτης πατουν στον αβατο εξωστη δηλαδη ακριβως μετα τα καγκελα, αρα ειναι εξω απο την ο.γ -ρ.γ.Σκεφτηκα να του πω ή να μεταφερει τις κολωνες μεσα απο τα καγκελα ή να βαλει αλλες καινουριες μεσα απο αυτα και να προχωρησω ειτε στην αδεια ειτε στην ρυθμιση τελικα.Το ερωτημα μου ειναι μπορω να αλλαξω την κατασταση απο αδεια σε τακτοποιηση και θα μου βγαλει το προστιμο? αυτο πρεπει να πληρωθει μεχρι τις 31/1? αν εγω νομιμοποιησω ή ρυθμισω το τμημα μεχρι τις νεες κολωνες και αφησω το υπολοιπο θε εχω προβλημα ? αφου θα στηριζεται η κεραμοσκεπη στις νεες , δεν εχω θεμα στατικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.