Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τελικά συμψηφιζονται τα παράβολα του Ν.3843/10???


κατερινα κ.

Recommended Posts

Καλημέρα! Έκανα το συμψηφισμό, γιατί το σπίτι μου είναι πολύ παλιό και στην άδεια δεν ήτανε ξεκάθαροι οι Η.Χ. που ταχτοποιήθηκαν. Έτσι σκέφτηκα να τους ξαναυποβάλω, μαζί με όλα τα άλλα και να πληρώσω τι διαφορά. Μήπως είναι λάθος κίνηση? Εσείς τι θα κάνατε στη περίπτωσή μου?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς, κάνοντας αυτό θα πληρώσεις αυξημένο πρόστιμο για τους ήδη δηλωμένους Η/Χ με τον 4014 πλέον, από όσο θα πλήρωνες αν τους άφηνες σε καθεστώς ρύθμισης με 3843+ το ότι η ρύθμιση θα γίνει για "μόνο" 30 χρόνια αντί για 40. Εκεί είναι η ένσταση-απορία μου. Δε βλέπω λόγο να προχωράει σε εκ νέου ρύθμιση με 4014 χώρων που ρυθμίστηκαν ήδη με 3843 κάποιος, παρα μόνο στις εξής 2 περιπτώσεις:

1) Το πρόστιμο που προκύπτει πλέον με τον 4014 είναι μικρότερο (κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει για τους Η/Χ σε καμία περίπτωση, συμβαίνει μόνο για υπόγεια, σοφίτες και πατάρια)

2) Οι χώροι που προσπάθησε να εντάξει στον 3843, κανονικά δεν εντάσσονταν (ήταν εν μέρει ή συνολικά εκτός όγκου π.χ.) και η ρύθμιση ήταν ουσιαστικά "στον αέρα".

Όταν λες "στην άδεια δεν ήτανε ξεκάθαροι οι Η.Χ. που ταχτοποιήθηκαν" εννοείς μήπως ότι δεν ήταν καν "Η/Χ" και ίσως ήταν και εκτός όγκου; Αν ναι, τότε πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

2) Οι χώροι που προσπάθησε να εντάξει στον 3843, κανονικά δεν εντάσσονταν (ήταν εν μέρει ή συνολικά εκτός όγκου π.χ.) και η ρύθμιση ήταν ουσιαστικά "στον αέρα".

Όταν λες "στην άδεια δεν ήτανε ξεκάθαροι οι Η.Χ. που ταχτοποιήθηκαν" εννοείς μήπως ότι δεν ήταν καν "Η/Χ" και ίσως ήταν και εκτός όγκου; Αν ναι, τότε πάω πάσο...

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς κάτι τέτοιο ισχύει στην περίπτωσή μου, γι αυτό και έκανα το συμψηφισμό, για να έχει σίγουρη τακτοποίηση το ακίνητο, έστω και για 30 χρόνια. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ στο δικό μου σπίτι είχα αλλαγή χρήσης Η.Χ. περαιωμένο με τον 3843 και επειδή είχα εκτός αδείας και ένα μπαλκονάκι (0.50 * 2μ) και 1 ανοιχτή πέργκολα, τα πήγα με αναλυτικό, τα συμψήφισα όλα στον 4014 και μου βγήκε 100ευρώ το υπόλοιπο. Οπότε τώρα θεωρώ πως τα έχω όλα ρυθμισμένα στον 4014, και οι βεβαιώσεις που πήρα στο 3843 συμπληρώνουν απλά το φάκελο του ακινήτου?

 

Περαιωμένες δηλώσεις 3843 ΔΕΝ μπορούν να μπουν ξανά με τον 4014....

Link to comment
Share on other sites

Β3) Για χώρους, που εντάχθηκαν στο ν. 3843/2010 και για τους οποίους πληρώνονται κανονικά οι δόσεις, αλλά συμφέρει να ενταχθούν στο ν. 4014/11 συμψηφίζονται τα ειδικά πρόστιμα;

Όχι, δεν προβλέπεται στις διατάξεις του νόμου.

 

Η παραπάνω ερώτηση διορθώνεται ως εξής:

 

Σε περίπτωση που έχω υπαχθεί στο Ν. 3843/2010 και δεν έχει γίνει περαίωση της διαδικασίας μπορώ να υπαχθώ στον Ν. 4014/11 με συμψηφισμό του προστίμου;

 

Ναι. Στην παρ. 11 του άρθρου 24 του 4014/11 το εδάφιο «καταβληθέντα ποσά προστίμων και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου προστίμου..» αφορά και τις διατάξεις του Ν. 3843/10 που στις περιπτώσεις μη περαίωσης της διαδικασίας μπορούν να υπαχθούν στο Ν. 4014/11 με την υποβολή των δικαιολογητικών του άρθρου 24 και την καταβολή του ειδικού προστίμου. Τυχόν καταβληθέντα ή μεγαλύτερα ποσά δεν επιστρέφονται.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι ΙΑΣΟΝΑ , αλλά στις διευκρινήσεις του ΤΕΕ για τις προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων (12ος/2011) διεκρινίζονται τα εξής:

1. στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα ΠΑΡΑΒΟΛΑ που έχουν κατατεθεί υπερ του δημοσίου.

2. Συμψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών διατάξεων ειδικών προστίμων διατήρησης σε όποιο στάδιο και διαδικασία και αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω διορθώνοντας το παραπάνω για το παράβολο, πως εφόσον ψηφιστεί και δημοσιευτεί η γνωστή τροπλογία (άρθρο 51 παρδ), το ποσό του παραβόλου για τον 3843/10 θα συμψηφίζεταιμ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

....2. Συμψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών διατάξεων ειδικών προστίμων διατήρησης σε όποιο στάδιο και διαδικασία και αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.

Καλημέρα! Και εγώ σε αυτό στηρίχθηκα και το προχώρησα έτσι. Εύχομαι να ξεκαθαριστεί το θέμα, μήπως και μπορέσω να το διορθώσω πριν την οριστική υποβολή. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΙΑΣΟΝΑ , αλλά στις διευκρινήσεις του ΤΕΕ για τις προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων (12ος/2011) διεκρινίζονται τα εξής:

1. στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα ΠΑΡΑΒΟΛΑ που έχουν κατατεθεί υπερ του δημοσίου.

2. Συμψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών διατάξεων ειδικών προστίμων διατήρησης σε όποιο στάδιο και διαδικασία και αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.

 

Αν μου επιτρέπεις να "συμπληρώσω" και τα εξής:

 

1. Το ΤΕΕ δεν νομοθετεί (άρα, λίγο το λαμβάνουμε υπόψη μας - εγώ μόνο για πρακτικά θέματα).

2. Δεν είναι η πρώτη φορά και προφανώς δεν θα είναι και η τελευταία, που εκ των υστέρων βγάζουν κάτι, που αναιρεί κάτι προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.