Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετες κατασκευές στη κατηγορία 13


Recommended Posts

Καλησπέρα σας , θα ήθελα μια βοήθεια .

Έχω ια περίπτωση εν ός μεταλλικού υποστέγου και ενός ξύλινου σε εκτός σχεδιου περιοχή με οικοδμική άδεια ..

Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι εάν τα υπολογίσω με αναλυτικό υπολογισμό θα τα υπολογίσω αθριστικά και εάν μου βγαίνει το ποσό < 5000 ευρώ να πάειένα παράβολο ή ξεχωριστό αναλυτικό υπολογισμό και για τα δυο και να πάει με 2 παράβολα .

2) Μπορούν υπόστεγα και προστέγαστρα να μπούν σε στον ίδιο αναλυτικό ή δυο διαφορετικούς αναλτικούς .

3)Εάν το υπόστεγο υπολογίζετε με αναλυτικό αλλά έχω υπέρβαση κάλυψης αυτό υπολογίζετε με το να περνάω το εμβαδό που καταλαμβάνει το υπόστεγο και να μαρκάρω στο tab << χωρίς υπέρβαση >> και μετά να περνάω την υπέρβαση και να υπολογίζετε μαζί με την παράβαση ή δεν απαιτείτε και υπολογίζετε μόνο η παράβαση και πληρώνετε το παράβολο σύμφνα με τον αναλυτικό ;

Να ζητήσω συγνώμη εάν υπάρχει αλλού παρόμοιο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

42 rewies και καμία απάντηση ...

Θερμή παράκληση εάν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει ας το κάνει γιατί δεν μπορώ να έρθω και σε επαφή με κάποιον απο το ΤΕΕ και να πάρω μια σαφή απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

1)Αφού είναι ομοειδείς κατασκευές, προσωπικά θα τα επιμετρούσα μαζί.

2)Ναι.

3)Μην ανακατεύεις την υπέρβαση κάλυψης με τα υπόστεγα. Αυτά περιλαμβάνονται στην κατηγορία 13 και πάνε μόνο με αναλυτικό, όπως σωστά υποπτεύεσαι...

Link to comment
Share on other sites

1)Αφού είναι ομοειδείς κατασκευές, προσωπικά θα τα επιμετρούσα μαζί.

2)Ναι.

3)Μην ανακατεύεις την υπέρβαση κάλυψης με τα υπόστεγα. Αυτά περιλαμβάνονται στην κατηγορία 13 και πάνε μόνο με αναλυτικό, όπως σωστά υποπτεύεσαι...

Συμφωνώ, ακριβώς τα ίδια θα σου απαντούσα τώρα μόλις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Χρειάζομαι βοήθεια

Έχω περίπτωση ακινήτου με διάφορες αυθαίρετες κατασκευές μεταξύ των οποίων και μια πισίνα. Για την πισίνα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια ενώ τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες θέλει να τις τακτοποιήσει για 30 χρόνια.

Πως θα δηλώσω στο σύστημα ότι για την πισίνα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια;

Δεν έχει συναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα; Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Εθεσα στο θέμα αλλά δεν πήρα καμμία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Χρειάζομαι βοήθεια

Έχω περίπτωση ακινήτου με διάφορες αυθαίρετες κατασκευές μεταξύ των οποίων και μια πισίνα. Για την πισίνα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια ενώ τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες θέλει να τις τακτοποιήσει για 30 χρόνια.

Πως θα δηλώσω στο σύστημα ότι για την πισίνα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια;

Δεν έχει συναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα; Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Εθεσα στο θέμα αλλά δεν πήρα καμμία απάντηση.

 

Εδώ εντοπίζεται μια αδυναμία του συστήματος. Δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις μόνο τα τ.μ. της πισίνας στο σύστημα ''πρός έκδοση οικ. άδειας'' και να σου βγάλει όπως θα έπρεπε μόνο το παράβολο.

Θα υπολογίσει κανονικά το πρόστιμο για πισίνα κι ας έχεις τσεκαρισμένο το πεδίο ''πρός έκδοση οικ. άδειας''. Φαίνεται ότι το σύστημα δεν αντιλαμβάνεται οτιδήποτε άλλο εκτός από κτίρια που θα πρέπει να συμπληρωθούν τα τ.μ. τους στα σχετικά πεδία, ΥΔ, ΥΚ κλπ.

Αν θέλεις να παρακάμψεις αυτή την αδυναμία θα πρέπει να δηλώσεις στο ''πρός έκδοση οικ. άδειας'' κάτι κτιριακό, να κάνεις τον υπολογισμό για να σου βγάλει μόνο το παράβολο και στη συνέχεια να βάλεις στο κατάλληλο πεδίο τα τ.μ. της πισίνας και να αποθηκεύσεις χωρίς όμως να πατήσεις το εικονίδιο υπολογισμού (ευρώ) γιατι θα σου υπολογίσει πάλι πρόστιμο.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας στο εξής θέμα.

α)Ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει ανοίγματα στο ισόγειο.

β)ΔΕΝ έχει φτιάξει το στηθαίο στο δώμα (βατό δώμα) σύμφωνα με τις εγκεκριμένες όψεις.

 

Για τα ανοίγματα έχουμε αλλαγή όψεων, κατηγορία 13 με αναλυτικό, σωστά?

Το θέμα όμως είναι τι κάνω με τα στηθαία που δεν έχει φτιάξει?

Τα βάζω ως 1 παράβαση μαζί με το κλείσιμο ανοιγμάτων ως αλλαγή όψεων (με τι αναλυτικό όμως για κάτι που..δεν υπάρχει?), ή μπαίνει από μόνο του σαν ξεχωριστή παράβαση στην κατηγορία 13?

ευχαριστώ

Edited by geoath
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι οι δύο αλλαγές που αναφέρεις εμπίπτουν στο πνεύμα του νόμου...

Για το (α) , άν από το κλείσιμο των ανοιγμάτων προκύπτουν κλειστοί χώροι, θα τους αντιμετώπιζα ως υπέρβαση δόμησης (ΚΧ ή ΒΧ, εξαρτάται από τη χρήση τους)

Για το (β) υπάρχει και η λογική πως δηλώνεται ότι είναι κατά υπέρβαση της άδειας και όχι κατά έλλειψη..

Link to comment
Share on other sites

Yian, σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα να διευκρινήσω όμως κάτι:

 

Για το (α) , άν από το κλείσιμο των ανοιγμάτων προκύπτουν κλειστοί χώροι, θα τους αντιμετώπιζα ως υπέρβαση δόμησης (ΚΧ ή ΒΧ, εξαρτάται από τη χρήση τους)

Εδώ ζητώ συγνώμη γιατί ήταν κακοδιατυπωμένο το ερωτημά μου, οπότε το θέτω πάλι πιο σωστά:

σε μια όψη είχε παράθυρο και φεγγίτη και στην κατασκευή έφτιαξε μόνο τον φεγγίτη. Επίσης σε άλλη όψη, 2 τζαμαρίες αντί για πλάτος 4,70 τις έκανε 4,20. Δεν θεωρούνται παραβάσεις (αλλαγή όψης) της κατηγορίας 13?

 

Για το (β) υπάρχει και η λογική πως δηλώνεται ότι είναι κατά υπέρβαση της άδειας και όχι κατά έλλειψη..

Αυτό μου ακούγεται πολύ λογικό, σ'ευχαριστώ!

Edited by geoath
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.