Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισόγεια αποθήκη με αλλαγή χρήσης σε κατοικία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Ισόγεια αποθήκη δηλωμένη επί τρίτση σε μη αρτιο αγροτεμάχιο, έει γίνει κατοικία. Πώς τη δηλώνουμε; Όλη με ΥΔ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για τον υπολογισμό του προστίμου βάζεις "Αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης".

Αν φυσικά έχει ολοκληρωθεί η β' φάση Τρίτση και όντως δεν υπάρχουν etxra αυθαιρεσίες αυτών που είχαν δηλωθεί τότε.

 

Αν δεν είχε δηλωθεί επί Τρίτση, ή δεν έχει ολοκληρωθεί η β' φάση Τρίτση, τότε θα πήγαινε ως ΥΔΚΧ ολόκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του προστίμου βάζεις "Αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης".

Σύμφωνα με τον 4014/11 αλλαγή χρήσης σημαίνει από κατοικία σε κατάστημα και όχι από χώρο ΒΧ σε ΚΧ.

Έτσι δεν είναι; Οπότε πώς υπολογίζεται το πρόστιμο; Τι συντελεστές βάζω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

(Έχει ολοκληρώσει τη β΄ φάση και το δείχνει αποθήκη)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να πας με αλλαγή χρήσης και εγώ.

Δηλαδή θα βάλω και ΥΔ και 1,4 (αλλαγή χρήσης). Παράλογο βρε παιδιά. Αφού δεν υπάρχει πρακτικά υπέρβαση Σ.Δ.
Link to comment
Share on other sites

σε παλαιο ερωτημα στο ΤΕΕ μου ειχαν πει οταν μετατρεπεις ισογεια αποθηκη που δεν μετρουσε στον συντελεστη δομησης σε κατοικια δεν βαζεις αλλαγη χρησης αν οι πανω οροφοι ειναι κατοικια, βαζεις μονο αν ειναι οι πανω οροφοι ειναι καταστηματα και το αντιστροφο.βαζεις Υ.Δ. μονο εφοσον δε μετρουσε στη δομηση.το θεμα ειναι οτι δε θυμαμαι αν ηταν Υ.Δ. Β.Χ. ή Κ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε 2ώροφη μονοκατοικία με Ο.Α., με απασχολεί η ισόγεια αποθήκη που μετατράπηκε σε κατοικία. Σύμφωνα με το Δ.Κ., μετράει κανονικά στη δόμηση. Για τον υπολογισμό του προστίμου, πως πρέπει να συμπληρώσω τα τ.μ. της αποθήκης; Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το δηλώσω ως υπέρβαση Κ.Χ..Μια συνάδελφος μου είπε ότι τέτοιες περιπτώσεις τις δηλώνει ως υπέρβαση Β.Χ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το δηλώσω ως αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης (αφού δεν υπάρχει υπέρβαση) και την επιφάνεια ως Β.Χ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.