Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε άν έχουμε λάθος τοπογραφικό στην άδεια;


Recommended Posts

To θέμα είναι νομικό και μοιάζει να χρίζει διευκρίνισης. "Λογικό" και "νόμιμο" δεν πάνε απαραίτητα χεράκι-χεράκι.

 

Αν κάποιος δηλαδή έχει σηκώσει 1000τμ με πλαστό τοπογραφικό σε οικόπεδο που σήκωνε 500 και νομιμοποιήσει μια μικρή παρανομία με τον 4014, τι γίνεται σε περίπτωση καταγγελίας; Δεν είναι απλό το θέμα. Τώρα δεν το βλέπουμε αλλά τέτοιες περιπτώσεις θα σκάσουν στο μέλλον οπότε καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένοι. Αφού με τις %%$$%ίες τους καταλήξαμε νομικοί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα "σκάσουν" σε περίπου ένα χρόνο, που θα απαιτήσουν απόκτηση "ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου" για όλα τα παλιά ακίνητα....

Link to comment
Share on other sites

Να δεις πόσα θα σκάσουν όταν θα απαιτούν η ΔΕΗ και δίκτυα ύδρευσης τον αριθμό από την ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου (κάτι σαν το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζετε ότι, εκεί (απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου) οι αμοιβές των μηχανικών είναι προκαθορισμένες ως ποσοστό επί της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου (όπως δικηγόρων - συμβολαιογράφων)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για να μη χρονοτριβούμε, είμαι διατεθειμένος να κάνω μια αίτηση προς το ΥΠΕΚΑ. Όποιος θέλει ας δώσουμε ένα ραντεβού για καφέ να τη συντάξουμε και να πάμε να την καταθέσουμε.

Edited by kalatravas
Link to comment
Share on other sites

αρα στα εντος σχεδιου πρεπει να κανουμε κατι ή οχι;;

 

να κακουμε καινουργιο ή να κρατησουμε το παλιο απο τη στιγμη που δε μας το ζηταει..

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις καινούργιο δεν πρόκειται να πληρωθείς από τους ιδιοκτήτες....

 

Ο νόμος λέει ότι, πρέπει να υποβάλλουμε το εγκεκριμένο της άδειας και τελειώσαμε!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μου το πληρωσει...ευχαριστω παντως...

 

αν ειναι και δεν το πληρωνει θα βαλω το παλιο...αυτο που σκεφτομουν ειναι τι προβλημα θα εχω εγω μετα..γι αυτο κολλαω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά μια διευκρίνηση:

Έχω μια περίπτωση τακτοποιησης με το 4014 ακινητου (μεζονέτα) εντός σχεδίου σε οικόπεδο με άδεια του 1983 (οικισμός προ του 1928) όπου υπάρχουν άλλες 4 ιδιοκτησίες (μεζονέτες). Κτηματολόγιο δεν υπάρχει φυσικά.

Η άδεια και τα προηγούμενα συμβόλαια δείχνουν οικόπεδο περίπου 3500 μέτρων.

Στην πράξη δημιουργήθηκε δρόμος δημοτικός και κόπηκε το οικόπεδο στα 2 κάπου στο 1990.

Δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής για αυτή τη διάνοιξη.

Μετά από αυτοψία είδα ότι το υπάρχων τοπογραφικό δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Το οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται η εν λόγω μεζονέτα έχει μειωθεί σε 1800 μέτρα περίπου. Παρόλα αυτά η δόμηση είναι σωστή και τα όρια της εν λόγω μεζονέτας από τα όρια του οικοπέδου είναι εντάξει.

Στο καινούριο οικόπεδο κτίστηκαν νέα κτίσματα με οικοδομικές άδειες του 1991 και 1993.

Τι κάνω αφού δεν απαιτείται τοπογραφικό για εντός σχεδίου;

1) Δεν ενδιαφέρομαι για το τι γίνεται στο οικόπεδο και δείχνω στο σύστημα του 4014 το παλιό (εύκολο αλλά κατά τη γνώμη μου λανθασμένο);

2) κάνω καινούριο και δείχνω το σωστό εμβαδόν του οικοπέδου (με καινούριο διάγραμμα κάλυψης); Μου φαίνεται μάλιστα ότι κάποια από τις άλλες μεζονέτες δεν έχει τις απαιτούμενες αποστάσεις από τα όρια.

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Τώρα μου φαίνεται βγαίνουν όλοι οι σκελετοί από τη ντουλάπα......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τα γραφόμενα στο topic

 

Συν. έχω το εξής πρόβλημα.

Σε οικισμό έχει εκδοθεί ΟΑ το 87 όπου δείχνει το κτίριο μέσα σε ένα οικόπεδο, το οποίο είναι από διανομή.

Σήμερα έγινε νέο τοπογραφικό που δείχνει το οικόπεδο διαφορετικό και υπάρχει θέμα με τα όρια του υπάρχοντος και νόμιμου κτίσματος από τα όρια.

 

Πρέπει να γίνει διάγραμμα κάλυψης.

Πως θα αντιμετωπίσω το γεγονός πως ενώ πήγαινα να εντάξω στον ν4014 τις αυθαίρετες κατασκευές, υπάρχει και τμήμα του, με Ο.Α., κτιρίου που είναι εντός Δ;

Θα το προσμετρήσω για το πρόστιμο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.