Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός εργοταξίου - επιβλέπων μηχανικός


giorgos77vmax

Recommended Posts

Υπάρχει δυστυχώς μια νοοτροπία στους εργάτες που οφείλεται στην έλλειψη παιδείας, λογικής αλλά και εκπαίδευσης και η οποία τους "απαγορεύει" να χρησιμοποιούν ΜΑΠ, να προσέχουν, να δένονται με ιμάντες κτλ γιατί έτσι θεωρούν ότι μειώνεται η αξία τους σαν "μαστόρια", ειδικά όταν τους τα επιβάλεις μπροστά σε νέους εργάτες. Δυστυχώς επίσης αυτό το έχουν και αρκετοί μηχανικοί νομίζοντας ότι η εμπειρία τους είναι πάνω απ όλα.

 

Απλά κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο. Και μιλάω γι αυτά που μπορείς να προβλέψεις.

Ενδεικτικό περιστατικό (αστείο όταν το ακούς, επικίνδυνο όταν το βλέπεις): Εργάτης ξεκαλουπώνει και πετάει λατάκια απ τα 7-8μ δίπλα σε άλλο εργάτη. Στις φωνές του ΤΑ τι κάνει, η απάντηση είναι "Δεν πειράζει μωρέ γιός μου είναι....!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει δυστυχώς μια νοοτροπία στους εργάτες που οφείλεται στην έλλειψη παιδείας, λογικής αλλά και εκπαίδευσης και η οποία τους "απαγορεύει" να χρησιμοποιούν ΜΑΠ, να προσέχουν, να δένονται με ιμάντες κτλ γιατί έτσι θεωρούν ότι μειώνεται η αξία τους σαν "μαστόρια", ειδικά όταν τους τα επιβάλεις μπροστά σε νέους εργάτες. Δυστυχώς επίσης αυτό το έχουν και αρκετοί μηχανικοί νομίζοντας ότι η εμπειρία τους είναι πάνω απ όλα.

 

Δυστυχώς , έτσι είναι . Και παρά τις συστάσεις μυαλό ΔΕΝ βάζουν .

 

Στις φωνές του ΤΑ τι κάνει, η απάντηση είναι "Δεν πειράζει μωρέ γιός μου είναι....!!!"

 

Για σκότωμα τον είχε το γιό του ; ...

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν εχουν αισθηση του κινδυνου και της ευθυνης που εχει καποιος αλλος για αυτους.

 

Αυτο που πιστευω οτι τους σωζει, ειναι οτι εχουν ικανοτητες ακροβατων, οσο και αν ακουγεται ακραιο.

Οταν περπατας στα 10μ κενο, σε 10-12 εκ πλατος, εισαι ακροβατης.

Πραγματικα εχουν τετοιες ικανοτητες.

Οταν λοιπον δεν μπορεις να τους βαλλεις στο μυαλο καποια πραγματα, ελπιζεις σε τετοιες ικανοτητες για να γλιτωσεις τη φυλακη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οταν λοιπον δεν μπορεις να τους βαλλεις στο μυαλο καποια πραγματα, ελπιζεις σε τετοιες ικανοτητες για να γλιτωσεις τη φυλακη.

 

Και προσεύχεσαι να πηγαίνουν όλα καλά ...

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικό περιστατικό (αστείο όταν το ακούς, επικίνδυνο όταν το βλέπεις): Εργάτης ξεκαλουπώνει και πετάει λατάκια απ τα 7-8μ δίπλα σε άλλο εργάτη....

 

Κλασσική περίπτωση και έχω δει να καρφώνεται λατάκι στο κεφάλι....Τότε δούλευα πάλι ως εργάτης σε οικοδομή και οι καλουπατζήδες ξεκαλουπώναν....

 

Σας κούρασα με τις "εμπειρίες" μου αλλά σκεφτείτε το εξής: Αν εγώ που δούλευα εντελώς περιστασιακά σε οικοδομές, έχω δει τόσα ατυχήματα, αυτοί που είναι 20 και 30 χρόνια μάστορες δεν έχουν δει πολύ περισσότερα? Γιατί λοιπόν αρνούνται να συμμορφωθούν με τα Μ.Α.?

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα απαιδευσιάς και ερασιτεχνισμού.

Οι ίδιοι βλέπουν τον εαυτό τους σαν μαστοράτζα και όχι σαν επαγγελματία.

Κι αυτό φαίνεται σε κάθε πτυχή της δουλειάς τους, από την άγνοια και την αδιαφορία για κεφαλαιώδη ζητήματα της τέχνης

και το πως οργανώνουν την δουλειά τους, μέχρι το πως φέρονται στα εργαλεία τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Το μόνο που παρατήρησα σε δημόσια έργα (με την επιφύλαξη των λίγων χρόνων στη δουλειά) είναι ότι ενώ χτυπιούνται, σκούζουν, βρίζουν για τα ΜΑΠ, μόλις τους δώσεις ΜΑΠ με λογότυπα των 2-3 μεγάλων ελληνικών εταιρειών αλλά κυρίως των ξένων πολυεθνικών κατασκευαστικών, μπορεί να τα χρησιμοποιούν λάθος, αλλά δεν τα βγάζουν με ΤΙΠΟΤΑ!!! Σαν παράσημο ένα πράμα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε και αγαπητέ Faethon

Την καλησπέρα μου- μετά από πολύ καιρό

 

Στην δική μου θανατηφόρα περίπτωση - το 2002

(συγκρότημα 3 αυτοτελών 2/όροφων επί πυλωτής)

 

και διακοπή εργασιών επί ένα χρόνο είχαμε (από τον εργολάβο αντιπαροχής)

και υπέρβαση αδείας (δεν προβλέπονταν αρχικά στέγη και ο εργολάβος - αφού είχε τελειώσει τα 3 καραγιαπί - την κατασκεύαζε αυθαίρετα σε ένα απ’ αυτά–οπότε και ο μακαρίτης εργάτης έπεσε από εκεί)

και στα ΣΑΥ ΦΑΥ έγραφα τα γενικά μέτρα ασφαλείας-και της ατομ προστασίας (περί κιγκλιδωμάτων στις σκάλες και στους εξώστες-κλπ)

 

Το μόνο που δεν είχαμε ήταν το ΗΜΑ (που η έκδοση αποτελεί υποχρέωση του εργοδότη ή εν προκειμένου του εργολάβου – που τιμωρήθηκε για αυτό με 3.500 ευρώ από το Σ.Ε.Ε)

 

Κι’ όμως μετά από 4 ή 5 αναβολές, μόλις μετά βίας αθωώθηκα (με 2 προς 1) με υπερασπιστές μου 2 δικηγόρους

 

Από ότι συμπέρανα –από τις υποθέσεις που βρήκα στο internet και στα sait δικηγόρων

-είναι ανάλογα με τους δικαστές που θα σου τύχουν

 

Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το θέμα έκλεισε. Μετά την καταδίκη του συναδέλφου και του εκπροσώπου της κατασκευαστικής, με ποινή 7 μήνες στον καθένα, έγινε έφεση. Ευτυχώς το εφετείο έγινε στην Πάτρα και όχι στην πόλη που έγινε το ατύχημα. Στο εφετείο λοιπόν ο εισαγγελέας ζήτησε την αθώωση του μηχανικού, με το επιχείρημα ότι ο μηχανικός είναι επιστήμονας και δεν είναι αυτός που θα πρέπει να κυνηγάει τους εργάτες για το αν σκούπισαν, μάζεψαν τα υλικά ή πήραν γενικά μέτρα ασφαλείας. Αντίθετα για τον εκπρόσωπο της εταιρείας ζήτησε την καταδίκη του. Το προεδρείο τελικά αθώωσε και τους δύο κατηγορούμενους. Τώρα μένει το αστικό δικαστήριο, στο οποίο έχει κάνει έφεση η ενάγουσα, μετά την πρωτόδικη απόφαση για αποζημίωση 20.000,00 Ευρώ. Πιστεύω ότι κι εκεί η αθώωση του φίλου είναι εφικτή. Πάντως παιδιά με όλη αυτή την ιστορία που παρακολουθώ από κοντά συμπεραίνω ότι όλα εξαρτώνται από το πόσο θα πείσεις το δικαστή, μιας και λογική στη νομοθεσία δεν υπάρχει. Γιατί πρέπει να είναι υπεύθυνος ο μηχανικός και όχι ο κάθε εργάτης; Αυτός δεν πρέπει να γνωρίζει και να πράττει αναλόγως για τη διασφάλιση της ζωής και της αρτιμέλειας του, αλλά και των υπολοίπων, εφόσον αυτός είναι ο κύριος αυτουργός. Ναι, ο μηχανικός πρέπει να γνωρίζει και να ενημερώνει, αλλά πρέπει και να έχει την ευθύνη για όλα;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.