Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί και ΙΚΑ


tzenithess

Recommended Posts

Καλημέρα σας, σχετικά με την απασχόληση σε κλάδο όπου φορέας ασφάλισης είναι το ΙΚΑ, σε ενδεχόμενο έλεγχο του ΙΚΑ στην επιχείρηση, αρκεί να παρουσιάσω μια βεβαίωση εγγραφής μου στο ΤΣΜΕΔΕ; Επίσης, γνωρίζετε κάποιο ΦΕΚ (ή νόμο, ή σχετικό tag ώστε να το βρω μόνος μου) που επιβεβαιώνει την απάντησή σας; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εστω οτι θελω να κανω (ναι εγω ο ιδιος) καποιες εργασιες στο σπιτι μου.

Εχω βγαλλει 48ωρη (χρωματισμους κτλ), αλλα δεν εχω παει ακομα απο το ΙΚΑ.

 

Υπαρχει η δυνατοτητα απαλλαγης απο τα ημερομισθια του ΙΚΑ, αφου ειμαι ηδη ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ???

 

Ειναι βλακωδες για καθε μικροεργασια να πρεπει σωνει και καλα να βρεις καποιον να του περασεις 3-4 ημερομοσθια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.

 

Θελω να ρωτησω τελικα τι ισχυει σημερα?

Ειμαι μηχανικος πολεοδομιας και χωροταξιας, γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2009.
Επειδη στο αντικειμενο μου δουλεια δεν υπαρχει, επισης ο αδερφος μου ειναι τοπογραφος οποτε λιγο πολυ μπορει να υπογραφει αυτος για μενα.
1. Εαν βρω δουλεια ασχετη, πχ γραμματεας, καφετερια, κτλ, ο εργοδοτης μου θα ΠΡΕΠΕΙ να μου πληρωνει ΤΣΜΕΔΕ? (περιπου 290 το μηνα λογω πενταετιας)?Φανταζομαι πως κανενας δε θα δεχτει να δινει εισφορες 290 για εναν εργαζομενο.
2. Θα μου πληρωνει μηπως ΙΚΑ και εγω θα πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ? Διπλη ασφαλιση δηλαδη?

3. Να διαφραφω τελειως απο το ΤΣΜΕΔΕ? Δε θα χασω ομως τα 5 συνταξιμα χρονια μου ετσι?

4. Εστω οτι διαγραφομαι, μετα εαν αποφασισω να επανεγγραφω, θα πληρωσω αναδρομικα + προστιμο?

5. Ποια η χρηματικη διαφορα μεταξυ τσμεδε πενταετιας (290 το μηνα) και ΙΚΑ (ανα μηνα)?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πρώτα όλα τα σχετικά άρθρα στο φόρουμ όπου έχουν απαντηθεί πολλάκις τα ερωτήματά σου.

Όπου κι αν δουλέψεις, εφόσον έχεις ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζεσαι εκεί. Τέλος. Ως μισθωτός πληρώνεις εισφορές ως ποσοστό επί του μισθού. Επιπλέον και κάποια για παροχή σε χρήμα στο ΙΚΑ.

 

Δεν χάνονται συντάξιμα χρόνια σε όποιο ταμείο κι αν είσαι. Όταν και αν πάρεις ποτέ σύνταξη συνυπολογίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πρώτα όλα τα σχετικά άρθρα στο φόρουμ όπου έχουν απαντηθεί πολλάκις τα ερωτήματά σου.

 

 

Εχεις δικιο, απλα θα ηθελα συμμαζεμενα το τι ισχυει τωρα, γιατι καποιες απαντησεις ειναι απο το 2012.

Επισης ειναι παρα πολλες σελιδες, αν και το συγκεκριμενο τοπικ το διαβασα ολοκληρο.

Ευχαριστω παντως για την αμεση απαντηση.

Edited by aman1984
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Θελω να ρωτησω τελικα τι ισχυει σημερα?

Ειμαι μηχανικος πολεοδομιας και χωροταξιας, γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2009.

Επειδη στο αντικειμενο μου δουλεια δεν υπαρχει, επισης ο αδερφος μου ειναι τοπογραφος οποτε λιγο πολυ μπορει να υπογραφει αυτος για μενα.

1. Εαν βρω δουλεια ασχετη, πχ γραμματεας, καφετερια, κτλ, ο εργοδοτης μου θα ΠΡΕΠΕΙ να μου πληρωνει ΤΣΜΕΔΕ? (περιπου 290 το μηνα λογω πενταετιας)?Φανταζομαι πως κανενας δε θα δεχτει να δινει εισφορες 290 για εναν εργαζομενο.

2. Θα μου πληρωνει μηπως ΙΚΑ και εγω θα πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ? Διπλη ασφαλιση δηλαδη?

3. Να διαφραφω τελειως απο το ΤΣΜΕΔΕ? Δε θα χασω ομως τα 5 συνταξιμα χρονια μου ετσι?

4. Εστω οτι διαγραφομαι, μετα εαν αποφασισω να επανεγγραφω, θα πληρωσω αναδρομικα + προστιμο? (Δεν μπορείς να επανεγγραφείς, χάνεις για πάντα την ιδιότητα του Μηχανικού)

5. Ποια η χρηματικη διαφορα μεταξυ τσμεδε πενταετιας (290 το μηνα) και ΙΚΑ (ανα μηνα)?

Link to comment
Share on other sites

Όπου κι αν δουλέψεις, εφόσον έχεις ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζεσαι εκεί. Τέλος.

 

Αυτό δεν ισχύει. Το αφεντικό σε ασφαλίζει στο ίκα όπως και τους μη μηχανικούς και συ συνεχίζεις να πληρώνεις το τσμέδε από την τσέπη σου. Απλά ο μισθός σε μια πάρτ τάιμ εργασία με ίκα, δεν επαρκεί να πληρώσεις όλο το τσμέδε.. Κατά τα άλλα η διαδικασία δε προσκόπτει σε κανένα νομικό κώλυμα.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε συμφέρει με την καμία γιατί εκεί που ο άλλος με ΙΚΑ θα του πληρώνει τις εισφορές και ότι του μένει καθαρά, εσύ θα πρέπει να έχεις ειδική συμφωνία (σιγά μη σε πάρει σερβιτόρο μισθωτό με ΤΣΜΕΔΕ, πως θα σε δικαιολογήσει?). Οπότε τις εισφορές σου θα τις βάζεις από την τσέπη ακόμη και μαύρα να στα έδινε που λέει ο λόγος.

Δεν υπάρχει διπλή ασφάλιση, ΙΚΑ μπαίνει στους μισθωτούς μηχανικούς για παροχή σε χρήμα για υγεία..(πχ σε περίπτωση ασθένειας και μόνο) όχι ιατροφαρμακευτική..εκεί συνεχίζεις ΤΣΜΕΔΕ.

Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το επάγγελμα καλύτερα διαγράψου από ΤΣΜΕΔΕ δεν σου προσφέρει τίποτα. Οι εισφορές που έχεις δώσει για ανάλογα συντάξιμα έτη δεν χάνονται, απλά προστίθενται στο τέλος με τα υπόλοιπα ένσημα.. 

Link to comment
Share on other sites

Ότι δε συμφέρει, δε συμφέρει. Εγώ απλά σχολιάζω την απολυτότητα του ότι δε γίνεται. Μια χαρά γίνεται. Και νομίζω ότι αυτός που ξεκίνησε το thread έθεσε σαν όρο τη διατήρηση του τσμέδε:

 

 

μπορεί ο εκάστοτε εργοδότης να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ και εγώ να συνεχίσω να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ διότι δεν θέλω να διαγραφώ από εκεί????

 

 

Άρα θέλει απάντηση στο αν γίνεται, όχι αν συμφέρει..

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σημαίνει διπλασφάλιση που απαγορεύεται...Ο εργοδότης ασφαλίζει τον μισθωτό μηχανικό και στο ΙΚΑ για παροχή υγείας σε χρήμα και παράλληλα του πληρώνει τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για σύνταξη και υγειονομική κάλυψη. Καλώς μέχρι εδώ. 

Τον φίλο θα τον προσλάβει ως τι? Μισθωτό δεν μπορεί γιατί θα πρέπει να του πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ....Με μπλοκάκι και οι εισφορές δικές του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.