Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί και ΙΚΑ


tzenithess

Recommended Posts

Ίσως επειδή ισχύει για τους πολύ παλιούς, το ίκα να μην έχει αλλάξει τακτική και να δέχεται και τους νέους.

 

Εσείς το αποκλείετε εκ των προτέρων βάσει της λογικής σας με την οποία δε διαφωνώ, χωρίς όμως να αναφέρετε την αντίδραση του ίκα σε μια σχετική αίτηση. Τη δέχτηκε ή δε τη δέχτηκε?

 

Τον οαέδ τον ανέφερα επειδή οι προσλήψεις και οι απολύσεις συνοδεύονται από "αναγγελία" στον οαέδ για να καταγραφούν στους δείκτες της ανεργίας. Και ο οαέδ ξέρει ότι έχεις τσμέδε γιατί το δηλώνεις όταν γράφεσαι. Οπότε αν ήταν απαγορευμένο ο οαέδ δε θα αποδεχόταν την αναγγελία και η πρόσληψη θα ακυρωνόταν. Αυτό μπορεί και να μην έχει σχέση, απλά το αναφέρω..

 

Επίσης παραθέτω μαρτυρίες που διάβασα σε άλλα σημεία του φόρουμ:

 

 

Δέχτηκα κι εγώ πρόταση συνεργασίας ως μισθωτός με ασφάλιση ΙΚΑ.Τους δήλωσα ότι σαν Μηχανικός ασφαλίζομαι μόνο σε ΤΣΜΕΔΕ.Μου είπαν μπορούμε να σε ασφαλίσουμε στο ΙΚΑ και να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ μόνος σου. Η θέση δεν είναι θέση Μηχανικού

Edited by georgiosmadonanakis
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει, ο άνθρωπος δεν παίζεται. Ακούστε λογική : Επειδή ισχύει η ετεροαπασχόληση για τους παλιούς , δεν άλλαξε τακτική το ΙΚΑ και δέχεται και τους νέους. Μπερδεύει τον ΟΑΕΔ με την επιθεώρηση εργασίας, ΟΑΕΔ με ΤΣΜΕΔΕ, ό,τι να'ναι με λίγα λόγια. Δεν διαφωνεί μαζί μας, αλλά λέει άλλα... άλλα αντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα.

 

Ας το βάλουν οι διαχειριστές σε περίοπτη θέση για να ξέρει ακριβώς ο κόσμος τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο συνάδελφος τα έχει μπερδέψει και προσπαθεί να βγάλει κάποια άκρη. Δεν έχουν νόημα "χαρακτηρισμοί" (άμεσοι ή έμμεσοι). Πιστεύω ότι από τις παραθέσεις στο παρόν νήμα  ---τα ερωτήματά του και τις απαντήσεις που θα πάρει--- θα ξεκαθαρίσει το θέμα (οι απορίες) του.  

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εν τελει τι ισχυει?

Για ασφαλισμενους ΜΕΤΑ το 1993, χωρις υποθεσεις και "ισως".

Πειτε οτι ωντας μηχανικος βρισκω δουλεια ως γραμματεας/πωλητης κτλ. 
Και αποκλειουμε το ενδεχομενο διαγραφης απο ΤΣΜΕΔΕ.

Μου λεει ο εργοδοτης μισθος 500 ευρω.

 

Τι θα πληρωνει αυτος? σε ποιο ταμειο? 

Τι θα πληρωνω εγω? σε ποιο ταμειο?

Αναλυτικα.

Ας πει ο καθενας τη γνωμη του με νουμερα, ως παραδειγμα για  να ειναι πιο κατανοητο και αμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υποθέσεις και χωρίς ίσως.

Είτε θέλει είτε δεν θέλει ο εργοδότης ΠΡΕΠΕΙ να σε ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ. Είναι υποχρεωτικό.

Η μόνη εναλλακτική είναι να διαγραφείς από ΤΕΕ και άρα και από το ΤΣΜΕΔΕ ώστε να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ.

 

Στο παράδειγμα που λες, εφόσον ο μισθός είναι κάτω από τα 630 που είναι το ποσό ασφάλισης της 1ης κλάσης (το ελάχιστο δηλαδή), θα πρέπει να πληρώνεις το υπόλοιπο από την τσέπη σου.

Ποσοστά κτλ στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης μια ισως ηλιθια ερωτηση.

ΕΙμαι ανεργος μηχανικος, μπηκα στην 5ετια τωρα, και μου ρχεται το ΤΣΜΕΔΕ καθε 6 μηνο γυρω στα 1900 ευρω, πραγμα που πληρωνετε απο συνταξη πατερα δυστυχως.Αυτα θα συνεχισω να τα πληρωνω ΕΠΙΠΛΕΟΝ και ανεξαρτητα, των εισφορων μου ως εργαζομενος κτλ? 

Δηλαδη με ενα μισθο 500 ευρω, θα δινω 100 ευρω εισφορες ως εργαζομενος + 316 (δηλαδη 1900/6 μηνες)= 416?

 

Η στην ουσια αυτα θα αντικατασταθουν με τις εισφορες εργοδοτη και εργαζομενου?

Link to comment
Share on other sites

Aν προσληφθείς σαν μισθωτός θα αντικατασταθούν από εισφορές εργοδότη και εργαζόμενου.

 

Αν εργασθείς με μπλοκάκι θα πληρώνεις τα ίδια (τίποτα επιπλέον)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να εργαστω με μπλοκακι ως γραμματεας? 

Δηλαδη παροχη υπηρεσιων γραμματεα?

Και μετα δε θα πληρωνει τιποτα ο εργοδοτης ουτε εγω (περαν του κλασσικου τσμεδε που ερχετε το 6μηνο)?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με μπλοκάκι δεν θα γράψεις παροχή υπηρεσιών γραμματέα. Παροχή υπηρεσιών μηχανικού και ας είσαι και μούτσος. Το ΤΣΜΕΔΕ όπως είναι. Κανονικά θα πρέπει να συμφωνήσει ο εργοδότης να στο πληρώνει.

 

Βέβαια, όπως έχουμε ξαναπεί , αν είναι να παίρνεις 500 και να πληρώνεις τσμεδε ως ΕΕ μόνος σου (δηλαδή 300+ το μήνα) κάτσε καλύτερα σπίτι σου να μην κουράζεσαι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ από τη στιγμή που γράφτηκες στο ΤΕΕ το παντρεύτηκες! Εκτός αν διαγραφείς από ΤΕΕ....Είναι μέχρι τότε το ταμείο σου. Τέλος!!

 

Από κει και πέρα

1) Σε προσλαμβάνει μισθωτός κάποιος.....Υποχρεούται να σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ

2) Σε προσλαμβάνει με μπλοκάκι.....Πληρώνεις εσύ το ΤΣΜΕΔΕ

3) Μένεις άνεργος ως έχεις.....Πληρώνεις εσύ το ΤΣΜΕΔΕ

 

Κάνε τις αναγωγές σου...

 

Το να σε προσλάβει μισθωτό (ή μισθωτή) γραμματέας και να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ θα αποτελέσει παγκόσμια πρωτοτυπία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.