Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Το άρθρο μετά την τροποποίηση του με Ν4030/11,άρθρο 49§5 και Ν4042, άρθρο 50§1

 

Και ποιός έχει την ευθήνη αν βρέθηκαν ή δεν βρέθηκα (αεροφωτογραφίες,επισημα έγγραφα,κτλ...)ο ιδιοκτήτης ή ο μηχανικός???

Αν μου υπογράψει υπεύθηνη δήλωση ο ιδιοκτήτης ότι δεν βρήκε τίποτα καλύπτομαι εγώ??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Η έγκριση εργασιών επισκευής αποπεράτωσης στην εν λόγω εγκύκλιο επιτρέπει και το χτισιμο εσωτερικών τοιχων, και ότι αλλες εργασίες απαιτούνται για να μετατραπει μια αποθήκη απο μεταλλικό σκελετό αυθαίρετη σε κατοικία; Η απόθήκη είναι 60 τ.μ. και το πρόστίμο είναι γύρω στα 10000 ευρώ. Μου ανέφερε ο πελάτης ότι αν δεν μπορεί να το μετατρέψει σε σπίτι δεν έχει νόημα να ρυθμίσει μια αποθήκη. Τι άποψη έχετε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ismini

πιστεύω να κατάλαβες ότι πρέπει να το δηλώσεις στο σύστημα εξ αρχής

ως ημιτελής κατοικία (ά ή β') και όχι ως αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: τι θέλει να πει η παρ. 3 της εγκυκλίου περί "χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης"? μόνο οι κύριοι χώροι ρευματοδοτούνται?

 

σε σημερινή ερώτηση στη ΔΕΗ για την περίπτωση τακτοποίησης μια αποθήκης 180τ.μ εκτός σχεδίου με στόχο να πάρει ρεύμα, η ΔΕΗ μου απάντησε, ότι εάν στη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα περί συνδέσεως με τη ΔΕΗ, ο αριθμός των τετραγωνικών κυρίων χώρων είναι ίσος με μηδέν και ας έχει στα τετραγωνικά βοηθητικών χώρων 180 για παράδειγμα, η ΔΕΗ δεν δίνει ρεύμα.

 

με αυτό το σκεπτικό καμία αποθήκη δεν μπορεί να πάρει ρεύμα!!!

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚΤΖΙΣ

αληθεύει;

μήπως τύπωσες βεβαίωση κύριου χώρου αντί άλλης;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση κύριου χώρου με αυτήν για τα δίκτυα είναι η ίδια!

 

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να ισχύει κάτι τέτοιο με τη ΔΕΗ! ... Θα μας τουφεκίσουν οι ιδιοκτήτες, πρώτα εμάς και μετά όποιον πάρει ο χάρος!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, για να με σίγουρος είχα μαζί μου μια βεβαίωση σύνδεσης με τη ΔΕΗ που είχα βγάλει για ένα άλλο κτίσμα. στη βεβαίωση αυτή δεν γίνεται περιγραφή του χώρου , απλά αναφέρονται τα τετραγωνικά των κυρίων χώρων και τα τετραγωνικά των βοηθητικών. το έδειξα στο προϊστάμενο και του είπα ότι ένα τέτοιο έντυπο θα σας φέρω και επειδή δεν θα έχω κύριο χώρο του λέω θα αναγράφει τετραγωνικά μόνο στους βοηθητικούς χώρους .

και μου απάντησε " ότι επειδή έχουν κατατεθεί τέτοιες βεβαιώσεις ανά την ελλάδα , στις οποίες σαν τετραγωνικά κυρίων χώρων είχαν μηδέν και είχαν μόνο τα τετραγωνικά των βοηθητικών, η ΔΕΗ τους έδωσε εντολή να γυρίζουν πίσω αυτές τις βεβαιώσεις"

 

ξέχασα να αναφέρω ότι η ΔΕΗ μου ζήτησε και χαρτί από το Δήμο που να επιβεβαιώνει τη χρήση του χώρου, καθώς και απόσπασμα του κτηματολογίου που να φαίνεται το κτίσμα και οι συντεταγμένες, για να τις ελέγξει η ΔΕΗ

 

θα ξαναπάω δευτέρα να ξαναρωτήσω και θα ενημερώσω....

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης δεν χορηγείται από το σύστημα αλλά από την Πολεοδομία (νομίζω πως πήγε στον μηχανικό η αρμοδιότητα αλλά δεν θυμάμαι που το διάβασα).

Απλά για να δωθεί η βεβαίωση χώρου πρέπει να έχει ο μηχανικός την βεβαίωση από το σύστημα.

 

Σαφώς όμως η ΔΕΗ δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά!!!!

 

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας και για χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης

(παρ. 10, άρθρ. 24, του ν. 4014/2011, όπως ισχύει)

 

Αναλυτικά γράφει την διαδικασία στο άρθρο 49§9, του ν. 4030/2011 και στην ΕΓΚ1/2012.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.