Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

μήπως κατάλαβε κανείς με ποιά ακριβώς διαδικασία

γίνεται η ηλεκτροδότηση νόμιμης οικοδομής με τακ/ση χώρων

δηλ την παρ 2β της εγκυκλίου

 

που υποβάλλουμε (στη ΔΕΗ ή στην Πολεοδομία) και τι;

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση αυτή της ΔΕΗ βγαίνει μαζί με τη δήλωση για τακτοποίηση αυθαιρέτου από ότι κατάλαβα.

Όταν κάνεις βεβαίωση για μεταβίβαση προφανώς εκεί δεν φαίνονται καθόλου τμ αφού δε συμπληρώνεις κάπου εμβαδό, έτσι δεν είναι;

 

η βεβαίωση για τη ΔΕΗ είναι " ενεργοποιημένη"-μπορείς να την δεις και να την εκτυπώσεις, με το που πληρώνεις και την πρώτη δόση του προστίμου. με το που περνάς σε οριστική υπαγωγή τότε "ενεργοποιείται" η βεβαίωση και μόνο τότε, την οποία χρησιμοποιείς για μεταβίβαση εντός 2 μηνών (αυτά στη περίπτωση που τακτοποιείς ένα κτίσμα)

 

όσο αναφορά τη βεβαίωση για μεταβίβαση στην οποία δε βάζεις τ.ζ για να σου βγει πρόστιμο =0 και να συνεχίσεις τη διαδικασία, θα βγει μια βεβαίωση σαν αυτή που επισυνάπτω στην οποία αν στη περιγραφή του κτίσματος αν δε βάλεις εσύ τετραγωνικά δε φαίνεται τίποτα. απλά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο να δώσεις μια βεβαίωση για κάτι στο οποίο δε θα αναφέρει τετραγωνικά. θα στο δεχτεί ο συμβολαιογράφος!!!

post-25048-0-49234500-1329497985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περίπτωση που έχω ο ιδιοκτήτης πληρώνει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης σύμφωνα με την εγκύκλιο μετά την οριστική υπαγωγή ετοιμάζεις φάκελο στην πολεοδομία και αυτοί στέλνουν χαρτί στην εφορία για να σταματήσουν οι πληρωμές. Στην δική μου περίπτωση ο ιδιοκτήτης θέλει να πληρώσει το πρόστιμο με δόσεις μετά από την προσωρινή υπαγωγή άρα δε θα μπορώ να κάνω οριστική υπαγωγή (σωστά?). Το πρόβλημα είναι αν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης θα συνεχιστούν να πληρώνονται ή θα σταματήσουν εφόσον έχουν κάνει οριστική υπαγωγή ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, από ότι κατάλαβα μετά από επίσκεψη στη ΔΕΗ, δεν είναι απόλυτα "συγχρονισμένοι" η ΔΕΗ και οι εγκύκλιοι του ΥΠΕΚΑ. στη ΔΕΗ δεν ήξεραν για την εγκύκλιο, απλά είχαν οδηγίες από τα κεντρικά της ΔΕΗ που τους έλεγε τι να ζητάνε σε περιπτώσεις για ρευματοδήτηση. αλλάζουν συνέχεια μου είπανε και οι ενημερώσεις που τους στέλνουν . άρα καλό θα είναι στο μπάχαλο αυτό να ρωτάμε τη ΔΕΗ τι απαιτείται. για να σου δώσω μια περιγραφή εμένα μου ζήτησαν βεβαίωση χρήσης χώρου από το δήμο και ορθροφωτογραφία απο το κτηματολόγιο για το κτίσμα.ότι να 'ναι. άποψη μου να μιλάμε όλοι μας απευθείας με τη ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση για τη ΔΕΗ είναι " ενεργοποιημένη"-μπορείς να την δεις και να την εκτυπώσεις, με το που πληρώνεις και την πρώτη δόση του προστίμου. με το που περνάς σε οριστική υπαγωγή τότε "ενεργοποιείται" η βεβαίωση και μόνο τότε, την οποία χρησιμοποιείς για μεταβίβαση εντός 2 μηνών (αυτά στη περίπτωση που τακτοποιείς ένα κτίσμα)

 

όσο αναφορά τη βεβαίωση για μεταβίβαση στην οποία δε βάζεις τ.ζ για να σου βγει πρόστιμο =0 και να συνεχίσεις τη διαδικασία, θα βγει μια βεβαίωση σαν αυτή που επισυνάπτω στην οποία αν στη περιγραφή του κτίσματος αν δε βάλεις εσύ τετραγωνικά δε φαίνεται τίποτα. απλά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο να δώσεις μια βεβαίωση για κάτι στο οποίο δε θα αναφέρει τετραγωνικά. θα στο δεχτεί ο συμβολαιογράφος!!!

Εσύ βεβαιώνεις ιδιοκτησία, πχ διαμέρισμα Β2, το οποίο το έχεις δει από το συμβόλαιο όπου εκεί αναφέρεται ότι η ιδιοκτησία Β2 είναι τόσα τμ και αποτελείται απο τους τάδε χώρους κλπ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

gella

δυστυχώς η εγκύκλιος (στην παρ Γ3) αναφέρει για περαίωση της δήλωσης του Ν4014

προκειμένου να διακοπούν τα πρόστιμα

Άρα καταλαβαίνεις πιστεύω ότι θα αναγκαστεί να τα πληρώσει όλα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την Γ3 δεν την πολυκατάλαβα... Ισχύει μόνο για βεβαιωμένα πρόστιμα τα οποία δεν έχουν πληρωθεί του Ν. 3843 ή αφορά γενικά πρόστιμα πολεοδομίας ?

 

Δλδ όποιος συμψηφίζει ήδη πληρωμένα πρόστιμα γενικά, πρέπει να κάνει πάλι επισκέψεις στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

letom, αυτό που ανέφερα για τα τετραγωνικά και ότι αν θα φαίνονται ή όχι, αφορούσε τη ερώτηση του thodoris4( και εννοούσα ότι μπορεί να το κάνει να φαίνονται ή και όχι). εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι αναφέρεις ότι βλέπεις στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λοιπόν.

όταν δίνεις βεβαίωση για μεταβίβαση και σου βγάζει και τη βεβαίωση για τη ΔΕΗ, θα πρέπει να γράψεις στην περιγραφή τα τμ που αντιστοιχούν στο χώρο.

Μπορείς και να μην τα γράψεις αν συμφωνείς με το συμβόλαιο και δε σε απασχολεί σύνδεση για τη ΔΕΗ;

Το ίδιο και οταν δινουμε βεβαιωση για κύριο χώρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.