Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη εμπρόθεσμη καταβολή 1ης δόσης ή εφάπαξ πληρωμής


Recommended Posts

Η παραπάνω παράταση αφορά τα νησιά πλην Εύβοιας - Κρήτης. Οπότε για εμάς τους υπόλοιπους δεν ισχύει. Εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι όσες αιτήσεις βρίσκονται σε αρχική υποβολή στο σύστημα, ακόμα και αν έχει πληρωθεί το παράβολο, δεν έχουν ούτε αριθμό πρωτοκόλλου ούτε ηλεκτρονικό αριθμό. Ο αριθμός πρωτοκόλλου και ο ηλεκτρονικός αριθμός δίνονταιαι μόνο αφού καθορισθεί ο τρόπος πληρωμής του προστίμου και η αίτηση μεταβεί σε κατάσταση "προσωρινή υπαγωγή". Μήπως λοιπόν από τη στιγμή που μπαίνει σε προσωρινή υπαγωγή και μετά θεωρείται ότι έχει κατατεθεί;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Τι εννοούν ως υποβαλλόμενη αίτηση είναι πολύ σοβαρό και πρέπει άμεσα να μας το διευκρινίσουν. Σημαίνει όταν έχει πληρωθεί το παράβολο ή όταν έχει μεταβεί η αίτηση σε πρωσωρινή υπαγωγή; Ημουν την Πέμπτη στο τεε και μου απάντησαν οτι δεν γνωρίζουν ξεκάθαρα τι συμβαίνει λόγω των παρατάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σημασία οι παρατάσεις. Σημασία έχει ότι στο ΤΕΕ έφτιαξαν το πρόγραμμα χωρίς να ακολουθήσουν το λεκτικό του νόμου. Μέσα στο νόμο πουθενά δεν αναφέρονται ο όρος υπαγωγή, ούτε η διαδικασία περιγράφεται όπως τελικά υλοποιήθηκε. Με βάση το ΦΕΚ της 31-12-11 (της παράτασης), σε συνδυασμό με το προηγούμενο ΦΕΚ που καθόρισε την ηλεκτρ/κη υποβολή, δίνει ως αρχή της προθεσμίας την αρχική υποβολή...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε δήλωση έγινε αρχική υποβολή και το παράβολο πληρώθηκε τον 15/12/11, προχώρησα σε αρχική υπαγωγή στις 14/02/12. Επέλεξα εφάπαξ πληρωμή μου έκδοσε κανονικά εντολή πληρωμής με ημνία λήξης 22/12/11 ???

Στο ιστορικό ενεργειών δήλωσης (σελ 5) εκτυπώνει: Αρχική υποβολή 15/12/11, Ενδιάμεση υπαγωγή 14/02/12, Υπολογισμός προστίμου 14/02/12. Στη προηγούμενη σελίδα (σελ 4) Τέλος υπαγωγής - Δόσεις εμφανίζει ότι το τέλος υπαγωγής (παράβολο) εξοφλημένο από 15/12/11.

Καλύπτομαι από το γεγονός ότι εμφανίζει ενδιάμεση υπαγωγή 14/02 η είμαι εκπροθεσμός ? Εάν είμαι εκπρόθεσμος πάει χαμένο το παράβολο και πρέπει να υποβάλλω νέα δήλωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

είχα κάνει αρχική υποβολή μιας δήλωσης στις 21/12/2011 και ο πελάτης πλήρωσε το παράβολο στις 31/01/2012. Στις 09/02/2012 προχώρησα σε ενδιάμεση υπαγωγή και επέλεξα την εφάπαξ καταβολή του προστίμου με έκπτωση 20%, η οποία βάσει των όσων έχω διαβάσει πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 09/03/2012 (και όχι μέχρι τέλος Φεβρουαρίου(?)).

Ο πελάτης πήγε σήμερα στην τράπεζα να πληρώσει το πρόστιμο με τον κωδικό πληρωμής που εκδόθηκε από το σύστημα, τον ενημέρωσαν όμως ότι ο κωδικός αυτός δεν είναι έγκυρος (δεν αντιστοιχεί σε κάποιο πρόστιμο).

Ξέρετε τί συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση καθώς δε μου έχει ξανασυμβεί?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε αρχική υποβολή της 21/12/2011, πληρωμή παραβόλου στις 01/02/2012, προσωρινή υπαγωγή στις 09/02/2012 και πληρωμή εφ'απαξ στις 17/02/2012, όλα τα δέχτηκε η τράπεζα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τυπωθεί το σωστό χαρτί το τσέκαρα και του είπα να πάει και σε άλλη τράπεζα αλλά δεν το δέχτηκαν ούτε εκεί, μάλιστα του είπαν ότι μπορεί να πληρώσει με τον παλιό κωδικό (αυτόν που είχε πληρώσει το παράβολο) αρκεί να δώσει έναν αριθμό ταυτότητας, αλλά προτίμησα να μη το ρισκάρει. Σκέφτομαι να παω αύριο στο ΥΠΕΚΑ και αν δε βγάλω άκρη από Πέμπτη στο ΤΕΕ, ελπίζω μόνο να μην το θεωρήσουν εκπρόθεσμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα κάνει αρχική υποβολή μιας δήλωσης στις 21/12/2011 και ο πελάτης πλήρωσε το παράβολο στις 31/01/2012. Στις 09/02/2012 προχώρησα σε ενδιάμεση υπαγωγή και επέλεξα την εφάπαξ καταβολή του προστίμου με έκπτωση 20%, η οποία βάσει των όσων έχω διαβάσει πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 09/03/2012 (και όχι μέχρι τέλος Φεβρουαρίου(?)).

Ο πελάτης πήγε σήμερα στην τράπεζα να πληρώσει το πρόστιμο με τον κωδικό πληρωμής που εκδόθηκε από το σύστημα, τον ενημέρωσαν όμως ότι ο κωδικός αυτός δεν είναι έγκυρος (δεν αντιστοιχεί σε κάποιο πρόστιμο).

Ξέρετε τί συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση καθώς δε μου έχει ξανασυμβεί?

 

Μάλλον έχεις χάσει τη δυνατότητα πληρωμής εφάπαξ!

Επικοινώνησε μέσω Fax με το ΤΕΕ να σου ανοίξουν ξανά τη δήλωση και να βγάλεις νέο έντυπο για πληρωμή με δόσεις....

Είναι το πιό πιθανό σενάριο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.