Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη εμπρόθεσμη καταβολή 1ης δόσης ή εφάπαξ πληρωμής


Recommended Posts

Έχεις ξανακάνει δήλωση, εννοώ είσαι εξοικειομένος με τη διαδικασία;

Στη σελίδα οικονμκα στοιχεία φαίνεται η πληρωμή το υπαραβόλου εξοφλημένη;

Πού έχει μηδενιστεί το υπόλοιπο του συνολικού προστίμου;

Πρόσεξες μήπως έχει γίνει κάποια αλλαγή, πχ μήπως έχει σβήσει η τιμή ζώνης;

Όταν πατάς επανυποβολή τι σου βγάζει ακριβώς; Έχε υπόψη ότι κανονικά βγάζει το συνολικό πρόστιμο, χωρίς να έχει αφαιρέσει το παράβολο, σύμφωνα και με τις αλλαγές που έχεις κάνει μετά την αρχική υποβολή, ενώ δίνει και την επιλογή των δόσεων της αποπληρωμής...

Συνέχισε με την υποβολή να δούμε τι θα γίνει...;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει υποβοή μετά την 1/1/2012 δεν έχεις πρόβλημα. Μπορείς να πληρώσεις την 1η δόση μέχρι και 30/5/2012. Αν έχει πληρώσει παράβολο πριν τις 31/12/2011 υπάρχει θέμα. Έπρεπε να χει καταθέσει εφάπαξ ή την πρώτη δόση μέχρι 31/12012. Δεν ξέρω ρε παιδιά, είναι χαζό πάντως να χάνονται τα παράβολα έτσι..

 

Το τονισμένο κείμενο παραπάνω είναι λάθος.Δεν ισχύει.Ο νόμος λέει ότι αν έχεις κάνει δήλωση μέσα στο 2012 τότε η α δόση πληρώνεται 1 μήνα μετά τη δήλωση.Στις 30-5-2012 πάει το πέρας της β φασης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χω ψιλοχάσει με τις ημερομηνίες, σε περίπτωση επιλογής εφάπαξ, σε δήλωση που γίνεται σήμερα και αύριο η πληρωμή του παραβόλου, μέχρι πότε μπορούν να το πληρώσουν το υπόλοιπο εφάπαξ ποσό?? μέχρι 29 Φεβρουαρίου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χω ψιλοχάσει με τις ημερομηνίες, σε περίπτωση επιλογής εφάπαξ, σε δήλωση που γίνεται σήμερα και αύριο η πληρωμή του παραβόλου, μέχρι πότε μπορούν να το πληρώσουν το υπόλοιπο εφάπαξ ποσό?? μέχρι 29 Φεβρουαρίου?

 

Μέχρι 29 Φεβρουαρίου ειναι η προθεσμία υποβολής της δήλωσης και όχι η πληρωμή της δόσης ή εφάπαξ. Επομένως ισχύει ότι λέει παραπάνω ο Manolis gon , έχεις ένα μήνα προθεσμία μετά την δήλωση, δλδ έστω δήλωση την 29/2 η πληρωμή δόσης ή εφάπαξ θα είναι μέχρι 29/3.

Link to comment
Share on other sites

αν η εφ' άπαξ καταβολή καθυστερήσει λιγο παραπάνω από μήνα μετα την πληρωμη του παραβολου, τι συμβαίνει? χανεται? ή επιβαρύνεται με καποιον συντελεστη? εχει τυχει σε κανεναν? εχω πελατη που αρνειται να την πληρωσει εμπροθεσμα δηλ. αυριο ειναι η τελευταία μέρα, με την σκεψη, ε και σιγα τι θα μου κανουν!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 29 Φεβρουαρίου ειναι η προθεσμία υποβολής της δήλωσης και όχι η πληρωμή της δόσης ή εφάπαξ. Επομένως ισχύει ότι λέει παραπάνω ο Manolis gon , έχεις ένα μήνα προθεσμία μετά την δήλωση, δλδ έστω δήλωση την 29/2 η πληρωμή δόσης ή εφάπαξ θα είναι μέχρι 29/3.

 

η προθεσμία του ένα μήνα ισχύει από την ημερομηνία εισαγωγής της δηλωσης στο συστημα σε στάδιο επεξεργασίας, από την ημερομηνία που πληρώθηκε το παράβολο στην τράπεζα, ή απο την ημερομηνία που έγινε η προσωρινή υπαγωγή, που παράλληλα θεωρείται και εγκυρη η δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία του ένα μήνα λογικά αρχίζει ή από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου ή από την ημερομηνία που η δήλωση αναβαθμίστηκε σε προσωρινή υπαγωγή. Σε στάδιο επεξεργασίας δεν θεωρείται δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω απο την ημερομηνια που πληρωθηκε το παραβολο.....θαταν ηλιθιο να σβηνουν δηλωση επειδη δεν πληρωθηκε πχ σε 20 μερες το απραβολο αποταν ωγηκε....στην ουσια εφτιαχνες αλλη μια δηλωση ιδια παλι απο την αρχη....ποιο το νοημα?

 

 

γενικα θεωρω οτι οι προθεσμιες ειναι κουκουρουκου τωρα.....ειδικα αυτες 2012 και μετα.....αοπλα τα λεμε στους πελατες μπας και τελειωσουμε πιο γρηγορα τις περαιωσεις να ηρεμησουμε......ακομα εχω το εξελακι με 3843 τις δηλωσεις και ακομα με το σταγονομετρο οι περαιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Έχω πελάτη με δήλωση το 2011,που πλήρωσε παράβολο αρχες Ιανουαρίου. Για προσωπικούς του λόγους δεν μπόρεσε να πληρώσει την δόση του Ιανουραίου και τώρα δεν δέχεται η τράπεζα τον κωδικό του. Γνωρίζει κανένας τι γίνται σε αυτήν την περίπτωση?Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ αλλα είναι αδύνατο!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει γίνει κάποιο λάθος ?Εγώ έχω κάποιους με πληρωμένο παράβολο το 11 και δεν έχουν πάει ακόμα για εφάπαξ η δόση. Θα φάνε πόρτα δηλαδή?μου φαίνεται παράλογο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.