Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

thodoris1982

 

 

έχεις δίκιο σε όλα όσα λές αλλά υπάρχει και σοβαρός αντίλογος (ειδικά σε βιοτεχνίες, ξενοδοχεία, κατασκευή). Και στα 2 φταίει το ρημάδι το κράτος που τα έκανε όλα μπάχαλο. Με το ΙΚΑ στα 52Ε την ημέρα και σήμερα να μην εχει φράγκο.

 

Παγκόσμια πρωτοτυπία, Εισφορά>εισόδημα Only in Greece.

 

Μερικές φορές φαντάζομαι πόσες αυτοκτονίες θα είχαμε εαν δεν είχαμε ήλιο και θάλασσα να παίρνουμε λίγο πάνω μας.

 

Κυριε Ροδοπουλε εσεις που εχετε ζησει και στο εξωτερικο με σημαντικη δραστηριοτητα, πειτε μου με ειλικρινεια αν εχετε δει αλλο μερος σαν τη Ελλαδα, οπου το κερδος να θεωρειται σχεδον σαν ποινικο αδικημα, ο εργοδοτης να αντιμετωπιζεται σαν εχθρος του κρατους και ενα κρατος να βαζει οσα περισσοτερα εμποδια μπορει στην επιχειρηματικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Ροδοπουλε εσεις που εχετε ζησει και στο εξωτερικο με σημαντικη δραστηριοτητα, πειτε μου με ειλικρινεια αν εχετε δει αλλο μερος σαν τη Ελλαδα, οπου το κερδος να θεωρειται σχεδον σαν ποινικο αδικημα,

 

πες μας ροδόπουλε, κρεμόμαστε απ' τα χείλη σου

 

και ενα κρατος να βαζει οσα περισσοτερα εμποδια μπορει στην επιχειρηματικοτητα?

 

ε όχι και το κράτος βάζει εμπόδιο στον ροδόπουλο. όλα τα μηχανήματα δημόσια περιουσία για πάρτι του τα έχει και τα αποτελέσματα τα δίνει στα περιοδικά. α, και δεν έχει και αριθμό τεε

 

ρε συ ροδόπουλε πες μας που αλλού κάνει κάποιος τον επιχειρηματία με δημόσια περιουσία?

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

ted78 δεν έχω ποτέ πάρει χρήματα από το δημόσιο , ούτε έχω κάνει ΔΕ , ούτε είμαι η υπήρξα μέλος κάποιου κόμματος . Είμαι όμως 30 χρόνια στην "πιάτσα" και έχουν δεί πολλά τα μάτια μου . Ετσι δεν δέχομαι ότι ξεφτίλες , πουλημένοι , και χρήστες του πελατειακού κράτους ήταν μόνο τα 2 αστικά κόμματα που κυβέρνησαν . Και τα άλλα 2 κόμματα της αριστεράς έχουν ευθύνες και γιατί χρησιμοποίησαν πελατειακές σχέσεις διορίζοντας δικούς τους στο δημόσιο αλλά και σε μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις , αλλά κυρίως γιατί όποτε εμφανίζονταν κάποιοι που ζητούσαν το αυτονόητο δηλαδή να σταματήσει η σπατάλη η να μειωθούν τα προνόμια των ρετιρέ η να γίνουν ιδιωτικοποιήσεις ήτανε πάντοτε στα κάγκελλα και απέναντι .

 

Δεν ήταν απέναντι όταν έφτασαν το μεροκάματο και ένσημο στην οικοδομή σχεδόν στα 200 € , ούτε όταν οι της Ολυμπιακής γιά να μας κάνουν την χάρη να μην μπαίνουμε εκατομμύρια μέσα το μήνα , πήραν απίστευτες αποζημιώσεις και σύνταξη στα 40 . Ούτε με τις εθελουσίες εξόδους σε ΔΕΚΟ κσι τα εξαψήφια μπόνους . Και σήμερα με τον ιδιωτικό τομέα σε 50 % ανεργία , ο τσίριζας πηγαίνει μόνο στους πελάτες του , του Δημοσίου .

 

Προφανώς λοιπόν θα τον στηλιτεύσω , γιατί δείχνει ότι αυτός δεν έχει καταλάβει τίποτα .

 

Οι μισθοί που κυκλοφορούσαν πρό κρίσης ήταν πολύ καλοί . Εκτός αν μισθός μηχανικού στο δημόσιο 2500 καθαρά γιά σένα είναι λίγο . Η μισθοί 1500 καθαρά σε χαμηλό επίπεδο σε τράπεζες το ίδιο . Η τα 1600 στους καθηγητές και τους δασκάλους .

 

Δεν λέω ότι διευθυντής μικρού καταστήματος τράπεζας είχε 40-50000 μικτά + αυτοκίνητο + ασφάλεια + τηλέφωνο + κάρτα πληρωμένη . Και αυτοί ήταν 2-3000 . Να μιλήσουμε γιά ΔΕΚΟ ? 2-6000 . Εμαθα και γιά 8 . Μπορώ να γράψω 2-3 σελίδες περιπτώσεις που θα σηκωθεί η τρίχα στους ΕΕ που έχουν έξοδα τουλάχιστον 30 € την ημέρα πριν βάλουν το κλειδί στην πόρτα του γραφείου .

 

Γιά τους μισθούς των μηχανικών δεν έχω άποψη αφού δεν απασχόλησα κάποιον , αλλά εδώ παίζει ρόλο αφ' ενός το πλήθος των μηχανικών , αφ΄ετέρου ότι μόλις ο νέος μάθει την δουλειά φεύγει γιά να ανοίξει δικό του γραφείο . Δεν είναι κακό αυτό , αφού έτσι είναι το σύστημα , απλά έτσι οι σχέσεις των δύο μερών είναι επιφυλακτικές .

Link to comment
Share on other sites

Ολα βεβαια αυτα που ακουμε δεν εχουνε μεγαλη διαφορα απο αυτα που υποστηριζουν οσοι καταστρεφουν την Αθηνα καθε τρεις και λιγο αφου αποψεις σαν της Myri τους προσφερουν το ιδεολογικο υποβαθρο.

βαριέμαι ....

1.Ακουσαμε για τους κακους εργοδοτες .....

οπότε ο σοβαρός εργοδότης κατα τη γνώμη σου πρέπει να κλείσει γιατί δεν μπορεί με τίποτα να ανταγωνιστεί τον απατεώνα .... οι δικαιολογίες είναι αστείες

ευτυχως υπάρχουν και σοβαρές επιχειρίσεις που επιβεβαιώνουν την γελοιότητα

 

κατά τα άλλα οι γελοιοι εκμεταλλευονται πληρως

  1. επιδοτήσεις λόγω αριθμού εργαζόμενων
  2. πρακτικές νέων πχ ΤΕΙ, ΙΕΚ όσο είναι τζάμπα, μετα τους πετούν και παίρνουν τους επόμενους
  3. περνάνε στα έξοδά τους μισθούς και τις αποζημιώσεις που δεν πλήρωσαν
  4. υπερτιμολογίσεις που καταστρέφουν την αγορά

Εγω Myri ειλικρινα θα ηθελα να μαθω ΕΣΥ το προσωπικο σου ποσα τους δινεις τον μηνα? Ποσες ωρες τους εχεις να δουλευουν? Δεν τους εχεις ζητησει ποτε υπερωριακη απασχοληση? Θα ηθελα να μαθω ειλικρινα.

επειδή δεν μπορώ να έχω προσωπικό εφαρμόζω αυτό που κάνουν όλοι οι σοβαροί επαγγελματίες σε ότι αφορά αυτές τις περιπτωσεις

  1. με ποσοστό
  2. με την ώρα

ανάλογα την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε Thodori....

H myri σου έφταιξε εσένα...

Μιας και η Myri βαρέθηκε να σου απαντήσει για τους μπαχαλάκιδες θα σου απαντήσω εγώ.

Ξέρεις τι καλά που κάνανε την δουλειά τους αυτή τη φορά αυτά τα παιδιά...

Φυσικά μπορεί να το κανανε οι περισσότεροι εν αγνοία τους αλλά κάναν καταπληκτική δουλειά.

Ποιό ήταν το ζητούμενο άραγε προχτές για την αστυνομία....

Σοβαρά μιλάω....

Να μην έχουμε θύματα και να μην επιτραπεί να μπουν στην Βουλή....

Περίεργο ακούγεται ε;

Και όμως....

Όσοι πήγαν στην πορεία και όσοι εχουν συμμετάσχει φέτος στις συγκεντρώσεις καταλαβαίνουν....

Η προχτεσινή συγκέντρωση ήταν τεράστια σε όγκο.

Φαντάζεσαι ότι όλοι αυτοί ήταν κουμουνιστές;

Στο λέω εγώ που ξέρω την δυναμική του ΚΚΕ και των αριστερών ούτε κατά διάνοια...

Φαντάζεσαι λοιπόν έξω απο την βουλή 200-300 χιλιάδες κόσμος (άλλοι μιλάνε για πολύ περισσότερο) με πολλούς ένθερμους αγανακτισμένους απο όλες τις παρατάξεις να θέλουν να εισβάλουν στην βουλή;

Οι αστυνομία θα βάραγε και θα έριχνε χημικά στους μπροστινούς και ένα τεράστιο πλήθος από πίσω θα έσπρωχνε προς τα μπρος....

Με απλή λογική θα είχαμε θανάτους από ποδοπατήματα...

Οι κουμουνιστές τώρα και ίδιως το ΠΑΜΕ....

Αυτοί να είσαι σύγουρος ότι στην παρούσα φάση δεν θέλουν να έρθουν σε σύγκρουση βίαια με το σύστημα για πολλούς, πολλούς δικού τους λόγους...

Κυριότερος λόγος είναι ότι θεωρούν ότι ακόμα δεν έχουν ωριμάσει τα πράγματα για να έρθουν σε σύγκρουση.

Θεωρούν μάλιστα ότι στην παρούσα φαση μια σύγκρουση με την αστυνομία θα έχει αρνητικές συνέπειες για το κόμμα και την αποφεύγουν.

Πολλοί τους κατηγορούν για αυτό.

 

Εχει σκεφτεί ποτέ ότι η εικόνα μιας Αθήνας να καίγεται μπορεί ο καθένας να την εκμεταλευτεί ο ανάλογα με τα συμφέροντα του και πως θα την προπαγανδίσει;

Για μας τους Ελληνες για παράδειγμα μπορεί να είναι ενα διαπραγματευτικό χαρτί και καλά εσωτερικής πίεσης για τους έξω....

Για του ξένους και τους μέσα ένα μέσο εκφοβισμού τους λαού....

Ολα αυτα μπορεί να σου φαίνονται κυνικά και αισχρά... όπως μου φαινόντουσαν και μένα όταν ήμουν νεότερος αλλά είπαμε....

Η πολιτική θέλει πουτανιά... δυστυχώς έχει και πουστιά.

Αυτά που λέει η τηλεόραση και ίδιος αυτά που είπε προχτές η Πιπιλή (συγνώμη παιδιά αλλά είναι βλαμμένη η γυναίκα) είναι κουραφέξαλα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μπορώ να έχω προσωπικό εφαρμόζω αυτό που κάνουν όλοι οι σοβαροί επαγγελματίες σε ότι αφορά αυτές τις περιπτωσεις

  1. με ποσοστό
  2. με την ώρα

ανάλογα την περίπτωση

 

Μαλιστα. Δηλαδη δεν εχεις προσωπικο, δεν πληρωνεις μισθους, δεν πληρωνεις ασφαλιστικες εισφορες ΙΚΑ αλλα κατα τ αλλα κουνας το δακτυλο προς ολους τους υπολοιπους που απασχολουν προσωπικο, κανοντας και υποδειξεις προς αυτους. Υπεροχα...

Link to comment
Share on other sites

Α...ήθελα και να σας πω και κάτι άλλο ρε παιδιά....

Ξέρετε τι ψηστήρι έχουν φάει αυτά τα ΜΑΤ από τους αγανακτισμένους όλων των παρατάξεων και ιδίως αυτών που θεωρούνται πατριώτες....

Θεωρείτε ότι δεν υπάρχουν πολλοί από αυτούς που έχουν αρχίσει πλέον να αμφισβητούν τον ρόλο τους;

Η φαντάζεστε ότι οι πολιτικοί δεν το ξέρουν αυτό;

Λέτε να μην φοβήθηκαν ότι ίσως να υπήρχαν πολλοί από τους ματατζήδες που θα κάνανε τα στραβά μάτια όταν απεναντί τους είχαν συνολικά αγανακτησμένο κόσμο και όχι αναρχικούς ή αριστερούς;

Η απόλυτη λύση ήταν οι Μπαχαλάκιδες και ο νοών νοείτω....

Link to comment
Share on other sites

@ aithilenio

 

Ακουσε φιλε μου. Αυτο το παραμυθι με τις "μεγαλειωδεις" συγκεντρωσεις πρεπει καποια μερα να τελιωνει. Το να γινει μια συγκεντρωση των 50-100 χιλιαδων ατομων ειναι σιγουρα κατι σημαντικο, αλλα σε μια χωρα με πληθυσμο 11,6 εκατ. ειναι μια αρκετα μικρη μειοψηφια. Απο την αλλη στην Ελλαδα οι πορειες εχουν παντα ενα σταθερο πληθος ατομων : οι κλασσικοι κρατικοδιαιτοι συνδικαλιστες του Δημοσιου, οι επαγγελματιες διαδηλωτες της Αριστερας, οι τεμπεληδες φοιτητες, διαφοροι αλλοδαποι που σιτιζονται απο την ΕΕ. Περαν αυτων που ειναι "μονιμοι" προστιθενται καποιοι επιπλεον καθε φορα και γινεται μια νεα πορεια.

 

Σε προσφατη μαλιστα δημοσκοπηση της εφημεριδας "Το Βημα" βρεθηκε πως το 79% των Ελληνων δεν εχουν συμμετασχει ποτε σε πορεια, αρα απομενει ενα 21% που ανακυκλωνεται.Να ξερεις λοιπον πως η πραγματικη πλειοψηφια δεν εχει καμμια σχεση με ολα αυτα.

 

Τωρα οσον αφορα τα επεισοδια. Η ιστορια μας εχει διδαξει πως οποιαδηποτε πραξη δεν εντασσεται στους γενικοτερους σχεδιασμους των κομματων της Αριστερας θεωρειται πραξη προβοκατορων. Το ιδιο εγινε και στο Πολυτεχνειο το 1973 το οποιο τοτε το ΚΚΕ ειχε χαρακτηρισει "πραξη παρακρατικων", και αργοτερα οταν ειδε πως η υποθεση ειχε "ψωμι", τοτε μιλαγανε για "αγωνα εναντιον στην Χουντα". Θα σας θυμισω και για την Τρομοκρατια τα ιδια. Η 17 Νοεμβρη, ο ΕΛΑ, Η Σεχτα και και ολες οι αλλες τρομοκρατικες ομαδες χαρακτηριζονταν απο την Αριστερα ως προβοκατορες, "ΕΥΠατζηδες", "οργανα της CIA" και πολλα αλλα. Οταν λοιπον τους βρηκαμε ποιοι ειναι τι ειδαμε? Πως ολοι τους ηταν στελεχη της Αριστερας πολλοι απο αυτους με μακρα θητεια σε κομματα του συγκεκριμενου χωρου.

 

Απο την αλλη οποτε οι κουκουλοφοροι τα σπανε ολα εγω τον ΣΥΡΙΖΑ βλεπω να βγαινει και να τους υποστηριζει, οπως εγινε και χτες.

 

Οσον αφορα τα παιδια των ΜΑΤ, εγω καταλαβαινω το δυσκολο του επαγγελματος τους, αλλα αυτο που πρεπει να γνωριζουν καλα ειναι πως αποτελουν σωμα ασφαλειας και θα πρεπει να φερουν εις περας την αποστολη τους για την ασφαλεια του κοινωνικου συνολου

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Οχι Οχι Θεωδορή κάνεις λάθος...

Δεν έχεις εικόνα για το τι γίνεται εκεί κάτω είναι ξεκάθαρο....

Και σίγουρα δεν έχεις εικόνα για τι κόσμο μιλάμε....

Ξέχνα τα μικροκομματικά της δεξιάς που προφανώς είσαι φίλος....

Αυτα είναι μαλακίες άκουσε με...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.