Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Και λέω μέχρι το 2005, γιατί τα πρώτα σημάδια κόπωσης στον κατασκευαστικό κλάδο, άρχισαν να φαίνονται από το 2006 και μετά.

τα πρώτα έντονα σημάδια φάνηκαν την επόμενη των ολυμπιακών αγώνων. η οικοδομή βέβαια κάλπαζε μέχρι και το 06

Link to comment
Share on other sites

sovatzou

εννοείς ότι δεν δημοπρατούνταν έργα (1 χρόνος από 2004 έως 2005 - Σουφλιάς); Ότι μας ρώταγαν αν πρέπει να αγοράσουν σπίτι τώρα, ή να περιμένουν δημοπρασίες από κατασχεθέντα, λόγω κρίσης μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Link to comment
Share on other sites

πως δεν δημοπρατούνταν? αλλά το κλίμα "¨θα ρίξουμε μπετά και στο τελευταίο κομμάτι χώματος" άρχισε να χάνεται

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά το παράδειγμά μου δεν αφορά τους μηχανικούς, αφορά την πλειοψηφία των εργαζομένων που δεν είναι ΔΥ, δεν έχουν διευθυντική θέση και δεν είναι μάστορες

από τον ανειδικευτο, το γκαρσόνι, τον φιλολογο, τον μαθηματικό, τον δημοσιογράφο, τον πωλητή, τον γραμματέα ... προ κρίσης

Μύρι και Γιώργο το σχόλιο μου ήταν περιγραφικό μιάς μέσης ζωής πρό κρίσης .

Και εδώ όσοι δούλευαν 12ωρα έπαιρναν πολλά λεφτά . Οι φίλοι με τα σκάφη που λέω .

Αλλά ότι τον χειμώνα οι Αράχωβες και τα καλοκαίρια οι Μύκονοι και οι Σαντορίνες ήταν γεμάτες , αλλά και τα τριήμερα το ίδιο και τα ξενοδοχεία κόστιζαν 300αριές και ότι τα αργά και φτηνά πλοία βγήκαν από την αγορά , ήταν γεγονός .

 

Και όλοι αυτοί δεν ήταν ΕΕ , ούτε μαγαζάτορες γιατί είχαν αυξημένο ωράριο , αλλά δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι .

Και μην μιλάμε γιά νέους μηχανικούς που δεν πρόλαβαν κάτι καλό , αλλά γιά άλλους που δουλεύουν σε τράπεζες , πολυεθνικές , μηχανικούς που είχανε πελάτες κατασκευαστές με 3-4 άδειες τον χρόνο , μηχανικούς ΔΥ που έκαναν δουλειές απ' έξω χώρια τα τυχερά κλπ .

Σίγουρα υπήρχαν και κάποιοι που ζορίζονταν αλλά υπήρχαν και πολλοί που δεν ζορίζονταν .

κάνεις λάθος, η πλειοψηφία ζοριζόταν ... με τα χρήματα που έβγαζε αγόραζε ενα αυτοκίνητο με δάνειο και όταν το απολήρωνε, επειδή ήξερε πως με το χαρτζιλίκι που παίρνει αντί για μισθό ΔΕΝ θα αγοράσει ΠΟΤΕ ΣΠΙΤΙ, έκανε τις βόλτες στην Αράχωβα και τη Μύκονο.

 

Για πες μου η γραμματέας της κατασκευαστικής (που μπορεί να ήταν φιλολογος) και χτυπούσε και αυτή τα 12ωρα πόσα έπαιρνε; Πληρωνόταν υπερωρίες; Μπόνους;

 

Ποια η πολιτική μιας τυπικής ελληνικής εταιρίας όταν ήθελε να διώξει κάποιον;

Τον άφηνε απλήρωτο για μηνες μέχρι να απυβδίσει και να φύγει μόνος του. Και μετα του 'έκανε τη χάρη' να δηλώσει απόλυση χωρίς αποζημίωση για να μπορεί να γραφτεί στον ΟΑΕΔ.

Θα μου πεις και γιατί δεν έκανε μια καταγγελία στο ΙΚΑ και την Επιθεώρηση Εργασίας;

Γιατι όσοι έκαναν καταγγελία ακόμη περιμένουν και δεν γραφτηκαν αμέσως τον ΟΑΕΔ.

Αυτη ήταν η ελληνική πραγματικότητα της ΞΕΦΤΙΛΑΣ. Και το παράδοξο ήταν πως στις πολυεθικές τα κρυσματα ήταν πιο ήπια.

 

Τωρα μη μου μπλέκεις τους ΔΥ που κάνουν παράνομες μελέτες, διότι οι παράνομες πράξεις δεν είναι δείγμα ευημερίας.

 

Πήγαιναν τα διακοποδάνεια .που θεωρούσαν και τις τιμές λογικές και τις συζήταγαν την δευτέρα στο γραφείο .

αυτό το έχω ακύσει, δεν ξέρω κανέναν να πήρε τέτοιο δάνειο

όμως προφανώς το παιρνει αυτός που δεν έχει να πληρώσει

Το οτι οι μηχανικοί δούλευαν με 700Ε και στις καλές εποχές είναι πραγματικότητα. Εαν μας έπιασαν κορόιδα οι τράπεζες να τους κάνεις μήνυση. Οτι είμαστε πολλοί είναι πραγματικότητα και δεν έχει να κάνει με την κρίση. Επαναλαμβάνω έχουμε το υψηλότερο ποσοστό επιστημόνων στην ΕΕ.

Πάντως οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου μηχανικοί δεν δουλευαν για 700ευρώ.

Επίσης οι Αρχιτέκτονες είχαν 0 ανεργία, μπορούσαν να βρουν δουλεια από φοιτητές. Το κανό είναι πως δεν εξελίσσονταν μισθολογικά (ας μην αναλύσουμε τους λόγους) οπότε και επέλεγαν να δουλεύουν ανεξάρτητα.

 

Φυσικά πάντα υπήρχαν τα 'θυματα' που πίστευαν τις προτροπές που διαβάζαμε εδωμέσα, πως αν δεν έχεις προυπηρεσία εργάζεσαι ΔΩΡΕΑΝ για να την αποκτήσεις.

αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

@sovatzou

 

Εντάξει +- ένα έτος δε λέει και πολλά, ωστόσο εδώ, μπορείς να δεις σχετικά με τις οικοδομές. Η κορυφή ήταν το 2005 και μετά άρχισε η κατάρρευση. Τα στοιχεία λέει ότι είναι από την ΕΛΣΤΑΤ.

Link to comment
Share on other sites

η οικοδομή κάλπαζε μέχρι και το 06 συμφωνώ. το mood όμως άρχισε και χανόταν από το τέλος του 04

Link to comment
Share on other sites

ted78 ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να σε καταλάβω .

 

Μύρι έχουμε διαφορετικές παραστάσεις . Και δεν μιλάω γιά μηχανικούς , αλλά γιά τα άλλα επαγγέλματα .

 

 

 

 

Τώρα αρχίσαμε την παρελθοντολογία. Το τι θα γίνει αύριο είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

BAS, το πρόβλημά σου είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, ο ΟΕΚ και το ΚΚΕ; Γιατί καταφεύγεις σε τέτοια επιχειρήματα, υπονοώντας κι όλας ότι κι όλοι οι άλλοι στον ΟΕΚ είναι διεφθαρμένοι, όπως και ο "άτυχος" υπάλληλος;

 

Κι εδώ που τα λέμε, ο Σα(χλα)μαράς τι θα κάνει για τον Λαυρεντιάδη, που ήδη φέσωσε το δημόσιο κοντά 1 δις; Θα απαιτήσει την τιμωρία του;

Πάντως έχει καθυστερήσει χαρακτηριστικά!

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Myri Πάντως οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου μηχανικοί δεν ΔΟΥΛΕΥΑΝ για 700ευρώ.

 

Αρα είσαι στους προνομιούχους διότι εγω ξέρω πολλούς που δεν δούλευαν και όταν ΔΟΥΛΕΥΑΝ έπαιρναν καθαρά 700. Οπως ξέρω και συμβασιούχους εξαμήνου μηχανικούς στην ΔΕΗ για 500Ε.

 

Αλλα ξέρω και νηογνώμονα φίλο Μηχ. Μηχ που τα 700Ε τα ΕΠΑΙΡΝΕ το πρωί με τον καφέ, διότι με το κολατσιό είχε άλλα.

 

και στα 23 χρόνια που δουλεύω έμαθα οτι η ζωή δεν είναι δίκαια απλά παίρνεις τα μέτρα σου να την κάνεις λίγο καλύτερη. Τώρα εαν πάλι δεν καταλαβαίνεις θα σου πώ τα εξής. Μελέτη ενίσχυσης για 2600 τμ

 

Μηχανικός Α=72000, Μηχανικός Β=45000, Μηχανικός Γ=5000 + τον φόρο για να κόψει για 45000. Ελλάδα

 

Το ίδιο στην Αμερική

 

Μηχανικός Α=250000, Μηχανικός Β=2480000, Μηχανικός Γ=235000.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.