Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

ποιος σου είπε για κίνες? αυτά τα λέει ο μίκυς που έχει ξεκουτιάνει. φυσικά τώρα κανείς δεν σε δανείζει διότι επί 2 χρόνια ο γιωργάκης φρόντισε γι' αυτό. αλλά κεφάλαια που ψάχναν τοποθέτηση υπάρχουν άφθονα

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε αγαπητοι μου φιλοι,

 

Η πραγματικοτητα ειναι πως η Ελλαδα εφτασε εδω που εφτασε κυριως λογω ενος αθλιου κομματικου και πελατειακου κατεστημενου.

Οι πολιτικοι πολυ απλα δεν ηθελαν να στεναχωρουν τον λαο-για να διασφαλισουν την επανεκλογη τους- και ο λαος ζητουσε ολο και περισσοτερα. Ετσι καποια στιγμη το συστημα κλαταρε...

 

Τωρα πρεπει ολοι να καταλαβετε πως αυτο που απαιτειται σημερα να αλλαξει ειναι ολοκληρο το οικονομικο και κοινωνικο μοντελο με το οποιο γαλουχηθηκε ο Ελληνας τα τελευταια 30 χρονια. Περαν της μεγαλης περικοπης στο δημοσιο τομεα που εχω χιλιοαναφερθει πρεπει να γινουν δομικες αλλαγες παντου.

 

Π.χ. Ειχαμε φτασει στο σημειο το 70% του ΑΕΠ να ειναι προιον λαικης καταναλωσης και ενα επιπλεον 8% να προερχεται απο την οικοδομη. Αυτο λοιπον το μοντελο δεν μπορει να συνεχιζεται συνεχως αφου μια οικονομια δεν μπορει να στηριζεται στην διακινηση προιοντων απο τον εναν στον αλλο ουτε απο εσωστρεφεις κλαδους οπως η οικοδομη, η οποια χαρακτηριζοταν ατμομηχανη της οικονομιας το 60, το 70, το 80, το 90, το 00.....ποσο ακομα θα στηριζομαστε στα ιδια και στα ιδια μοντελα?

 

Καθιστε τωρα και σκεφτειτε ποσοι ανθρωποι απασχολουνταν-αμεσα η εμμεσα- στους δυο παραπανω κλαδους? Ποσα μαγαζια με ρουχα, παπουτσια, σουβλατζιδικα, καφετεριες, πλυντηρια αυτοκινητων, μαντρες αυτοκινητων υπαρχουν στον δημο που κατοικειτε? Ηταν λοιπον ολο αυτο βιωσιμο? Προφανως και οχι-γι αυτο τον λογο και η προσαρμογη ειναι αρκετα βιαιη.

 

Σας πληροφορω πως το ιδιο το ΙΟΒΕ εχει εκπονησει ερευνα οπου θεωρει αναγκαιο να αλλαξουν επαγγελμα το 30% των εργαζομενων του ιδιωτικου τομεα απο εσωστρεφεις τομεις της οικονομιας (καταναλωση, μαζικη εστιαση, οικοδομη, παροχη υπηρεσιων) σε εξωστρεφεις τομεις οπως ο τουρισμος, η ναυτιλια, η εξαγωγικη βιομηχανια.

 

Το νεο μνημονιο θα πρεπει να οδηγησει στον παραπανω μετασχηματισμο. Πρεπει απο μια κοινωνια καταναλωσης να γινουμε μια κοινωνια παραγωγης.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Το νεο μνημονιο θα πρεπει να οδηγησει στον παραπανω μετασχηματισμο

 

το πρόβλημα είναι ότι το νέο μνημόνιο δεν προβλέπει τίποτα από αυτά που λες

Link to comment
Share on other sites

Σοβατζού δεν νομίζω ότι το μνημόνιο απαγορεύει στα κεφάλαια που λες να έρθουν να επενδύσουν στην Ελλάδα. Ας έρθει το Κατάρ να πάρει το Ελληνικό δεν λέει κανείς όχι. Να μας δανείσουν τα "κεφάλαια" όμως για ποιο λόγο ? Είμαστε εκτός αγορών είπαμε. Ποια είναι αυτά τα κεφάλαια ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένετε το Κατάρ να έρθει να επενδύσει μετά το φιάσκο του Ελληνικού και του Αστακού;

Επίσης, το project Helios μας τελείωσε και όποια άλλη επενδυτική παπάρα (sorry κιόλας) ακούστηκε από τους ΓΑΠ, ΠΑΠ και το κακό συναπάντημα.

 

Αλήθεια, οι αισιόδοξοι του Μνημονίου, ποιες επενδύσεις περιμένετε να γίνουν στην Ελλάδα;

 

Βιομηχανίες, Λατομεία, Ναυπηγεία; ΧαΧαΧα!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος παει να επενδυσει σε μια χωρα που την μια χρεοκοπει ατακτα και την αλλη σωζεται, την μεθεπομενη

παλι χρεικοπει κοκ...? Αν δεν σταθεροποιηθει εστω τυπικα για λιγο καιρο η οικονομικη κατασταση ουδεις

δεν προκειται να ανοιξει ουτε περιπτερο.

 

Βεβαια αντε και παει καλα το PSI και η κατασταση στην Ελλαδα σταθεροποιειται καπως. Ποιος τρελος θα ερθει

να επενδυσει χωρις εστω μια τυπικη εργασιακη ειρηνη? Και πειτε μου οτι με συριζα και κκε μαζι 25% θα εχουμε

εργασιακη ειρηνη και δεν θα εχουμε τις γνωστες "επαναστατικες" ταρζανιες??

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το νέο μνημόνιο (με τα υπέρ και τα κατά του κατ' εμέ ) αν στην θέση του υπάρχει σήμερα,κάτι καλύτερο, πιο σίγουρο και με τον κατάλληλο νέο ηγέτη να το κατευθύνει.

Δεν υπάρχει αναλογία αυτού του είδους, αλλά σε όλους τον Μάρτιο θα υπάρξει ανάγκη για καύσιμα,φάρμακα, εξοπλισμό και 400 λιγοστά ευρώ σύνταξη για τα γεροντάκια που τα φάγανε τα ψωμιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Και πειτε μου οτι με συριζα και κκε μαζι 25% θα εχουμε

εργασιακη ειρηνη και δεν θα εχουμε τις γνωστες "επαναστατικες" ταρζανιες??

 

ενώ με 400€ μισθός και συριζα/κκ στο 5%, εδώ θα είναι παράδεισος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλοι ως Ελλην χρεωμένος πολίτης με στεγαστικό δάνειο βρίσκομαι στο εξής δίλημμα.

Ποιόν πρέπει να φοβάμαι περισσότερο αν μεθαύριο αδυνατώ να αποπληρώσω το δάνειο μου;

Τον ξένο πλούσιο ή τον Ελληνα που σήμερα μπορεί να δηλώνει πατριώτης αγανακτισμένος....

Για μένα είναι φούμαρα ο πατριωτισμός εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Αν το σύστημα σου επιτρέπει να βάζεις το δάχτυλο στο μέλι έχω την αίσθηση δεν θα είναι και λίγοι αυτοί οι συμπατριώτες μας στο μέλλον που θα βλέπουν τον κώλο του απεγνωσμένου σαν μέλι.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.