Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

το μονο σιγουρο είναι πως δεν θα βγούμε από την κρίση ... με το νεο μνημόνιο

 

 

Συμφωνω απολυτως, απλα κερδιζουμε καποιους μηνες. Η μονη μου ελπιδα ειναι οτι

μεχρι τοτε οι κυριαρχες δυναμεις θα καταλαβουν οτι αντιμετωπιζουν λαθος το ολο θεμα

και θα αλλαξουν ροτα.

 

Εεε ειλικρινά το περίμενα....

Λαικισμός είναι η εύκολη απάντηση στα δύσκολα ιδίως όταν βλέπεις υδραυλικό απέναντι σου....

Εγω απλά σου λέω ότι εδώ είμαι και εδώ είσαι...

Μην μου πεις άλλα μετά από μερικούς μήνες θα το θυμάμαι ότι με προσβαλες αποκαλώντας με λαϊκιστή.

 

Μην το παιρνεις προσωπικα, ολοι ωρες ωρες μπορει να λαικισουμε, ειναι το πιο ευκολο πραγμα

στην μεταπολιτευτικη Ελλαδα. Ουτε βεβαια εχει να κανει αν εισαι υδραυλικος, μηχανικος η οτιδηποτε.

Εγω δεν ειπα οτι λυθηκε κανενα προβλημα, αγορασαμε πανακριβα λιγο χρονο, ελπιζωντας κυριως

οτι η κα Μερκελ θα αλλαξει πολιτικη και θα χρησιμοποιησει την ΕΚΤ πιο ενεργα για να βοηθησει

τις χωρες που εχουν κριση χρεους.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Η μονη μου ελπιδα ειναι οτι

μεχρι τοτε οι κυριαρχες δυναμεις θα καταλαβουν οτι αντιμετωπιζουν λαθος το ολο θεμα

και θα αλλαξουν ροτα.

όλοι αυτό ελπίζουν ... αλλά αρχίζω να αναρωτιεμαι μήπως με την άρνηση του νεου μηνονίου ταρακουνηθούν περισσότερο και έρθουν στα συγκαλά τους

 

.... η κα Μερκελ θα αλλαξει πολιτικη και θα χρησιμοποιησει την ΕΚΤ πιο ενεργα για να βοηθησει

τις χωρες που εχουν κριση χρεους.

πάντως επι 2 χρόνια η κα Μερκελ δημιουργεί την ευρω-κρίση

Link to comment
Share on other sites

MScEng αν και με πρόσβαλες φαίνεσαι καλό παιδί και ας διαφωνούμε..

 

Καθεσε όμως και μπαινεις σε μία διαδικασία υπεράσπισης του μνημονίου και μετά από λίγο μόνος σου παραδέχεσαι ότι είναι μία παραταση ολίγον μηνών παρακαλώντας να μας λυπηθεί η Μερκελ...

 

Για αυτό σου μίλησα για Ραγιαδισμό.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

MScEng αν και με πρόσβαλες φαίνεσαι καλό παιδί και ας διαφωνούμε..

 

Καθεσε όμως και μπαινεις σε μία διαδικασία υπεράσπισεις του μνημονίου και μετά από λίγο μόνος σου παραδέχεσαι ότι είναι μία παραταση ολίγον μηνών παρακαλώντας να μας λυπηθεί η Μερκελ...

 

My bad, δεν ειχα τετοια προθεση.

 

Δεν διαφωνω στην ουσια οσων λες απλα θελω να δω, ωραια, το ΟΧΙ το λεμε, εχουμε προιστορια σε αυτο

αλλα μετα τι? Αν και εφοσον μαθει περιπου τι θα ειναι το μετα ο ελληνικος λαος και πει οτι δεν τον πειραζει

προτιμα την αξιοπρεπεια, προχωραμε μονοι, θεοφτωχοι αλλα αξιοπρεπεις.

 

όλοι αυτό ελπίζουν ... αλλά αρχίζω να αναρωτιεμαι μήπως με την άρνηση του νεου μηνονίου ταρακουνηθούν περισσότερο και έρθουν στα συγκαλά

 

τους

 

Φοβαμαι επειδη εμεις θεωρουμαστε ειδικη περιπτωση και πειραματοζωο μην ταρακουνηθουν και αλλαξουν πολιτικη για ολους τους αλλους

και εμεις αφεθουμε στην τυχη μας εντελως. Δεν ειναι αναγκη να μας διωξουν, αρκει να αφαιρεσουν ολο το οικονομικο οξυγονο και μετα

υπαρχει μονο ενας δρομος, η εξοδος...

 

πάντως επι 2 χρόνια η κα Μερκελ δημιουργεί την ευρω-κρίση

 

Η ευρω-κριση δημιουργηθηκε γιατι η ζωνη του ευρω δεν σχεδιαστηκε να αντεχει τετοιου

ειδους κρισεις και ειχε δομικες αδυναμιες απο ιδρυσης της. Απλα οι πολιτικες της Μερκελ

βαθυναν την κριση και σιγα-σιγα καθιστουν οποιαδηποτε επεμβαση ματαιη. Δεν εχουμε

πολυ χρονο, αν δεν αλλαξει σημαντικα η πολιτικη τους επομενους 6 μηνες η διαλυση της

ευρωζωνης θα ειναι μονοδρομος...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

εύχομαι μετά την ψήφιση του μνημονίου και εφόσον η έννοια αξιοπρέπεια δεν υπάρχει πλεον και επικρατεί η έννοια της διατήρησης του βιοτικού επιπέδου , να έχουμε λάθος όλοι εμείς που έχουμε αντίθετη άποψη για την πολιτική θέση της κυβέρνησης και να μην αποδειχθεί ο λόγος της αριστεράς (στο σύνολό της παρά τις μεταξύ τους διαφορές) πάλι προφητικός και ο κ. Παπαδήμας να οδηγήσει στην επίλυση των προβλημάτων Πραγματικά εύχομαι για το μέλλον του γιού μου και του παιδιού μου που σε λίγες μέρες θα έρθει στο κόσμο (να μην χρειάζεται να δουλευουν μέχρι αυτήν την ώρα κάθε μέρα για να την βγάλουν πέρα χωρίς ηθικούς συμβιβασμούς με αξιοπρέπεια), να είναι ορθές οι απόψεις των συναδέλφων που υποστηρίζουν την πολιτική του μνημονίου ...

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ms…

Φτιάξε ένα όνομα εύκολο βρε άνθρωπέ μου να μην βασανίζεται ο άλλος να πληκτρολογεί το όνομα σου όταν απευθύνεται σε σένα....

Σήμερα έφαγα πολλά χημικά και ένιωσα υποτιμητικά.

Μαζί με μένα τα έφαγαν εκατοντάδες χιλιάδες συμπατριώτες μου.

Από την τσαντίλα μου… αν και δεν πίνω σήμερα έχω πιεί και ίσως αύριο να μετανιώσω για αυτά που θα γράψω…..

Δεν ξέρω.... θα δούμε όταν τα διαβάσω αύριο....

Αλλά νιώθω ακόμα και μέσα από τον καπιταλισμό....που δεν με βρίσκει σύμφωνο... αλλά αν βρισκόταν εστώ και ένας πολιτικός που να όρθωνε ανάστημα και να έλεγε ένα OXI ρε πούστη δεν μπορεί να διαπομπεύεται έτσι η Ελλάδα.... ακόμα και αν χάσω θα ένιωθα μία περηφάνια.

Αρκεί όλοι να βάζαμε πλάτη και να μην δούλευαν οι μισοί για να θρέφουν τους άλλους μισούς.....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει...είτε γινόταν σήμερα είιτε γίνει (που θα γίνει) σε 5-6 μήνες....Απλά έπρεπε να "γλεντήσουν" τον λαό λίγο ακόμα. Από που θα τα πάρουν από τις στρατιές ανέργων και αυτούς που παίρνουν 500ευρώ? Καθήστε να δείτε τι θα γίνει σε λίγο, δεν θα τους βγαίνουν οι αριθμοί και θα ζητούν τα ρέστα και ξανά μανά. Αλλωστε μέχρι στιγμής έχουν πέσει παντελώς έξω. Να χαρω οικονομολόγους, αχρηστοι και άσχετοι είναι όλοι. Και ποιος παπαδήμας? το γλαστράκι?

Καλά είπε κάποιος ξένος δημοσιογράφος, η Γερμανία του Β' παγκοσμίου πολέμου πέτυχε οικονομική βοήθεια με καλύτερους όρους από ότι η διαλυμένη Ελλάδα του 2012. Τέτοιοι ξεφτύλες είμαστε...ρομπίδια της Ευρώπης. Yes sir please more!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αιθυλενιο, λεγε με οπως θελεις, κανενα θεμα. Δεν θα πρεπει να αισθανεσαι καθολου ασχημα που

κατεβηκες και διεκδικησες τα κεκτημενα σου και οσα νιωθεις οτι χανεις. Δυστυχως εδω που φτασαμε

πλεον που ειμαστε η τελευταια τρυπα στο ευρωπαικο ζωναρι, ενα ΟΧΙ εμεινε να πουμε και αυτο θα

ειναι μαλλον τελειωτικο. Ας ειμαστε οσο το δυνατον πιο σιγουροι οταν ειναι να παρουμε την αποφαση

να πουμε αυτο το ΟΧΙ. Ισως η καλυτερη ευκαιρια θα ηταν να ειπωθει επισημα με εκλογες.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι τόσο εξευτελιστικό αυτό που μας ετοίμαζαν που δεν μπορώ να το ανεχτώ....

Δεν μπορώ να ανεχτώ 1000.000 συμπατριώτες μου να είναι άνεργοι.

Δεν μπορώ να ανεχτώ να ζητάμε τον οίκτο αυτών που σκότωσαν τον Παππού μου.

Οπως δεν μπορω να ανεχθώ αυτό που λέει ο Παπαδήμος ότι για να είμαστε ανταγωνιστικοί θα πρέπει ο κατώτερος μισθός να είναι στα 400-500 ευρώ για να τα οικονομάν οι πολυεθνικές και να επενδύσουν στην Ελλάδα.

Είναι λάθος το γαμημένο δεν το καταλαβαίνετε;

http://www.youtube.com/watch?v=TamOrADrhwc

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάτε μας κοροιδεύουν όλοι έξω. Ακόμα και οι δανιστές έχουν απορρήσει με την ηλιθιότητά μας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.