Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

δεν νομίζεις επομένως ότι είναι λίγο αυθαίρετα τα συμπεράσματα τα οποία βγάζεις (μεγέθη πορειών, συμμετοχή κόσμου, "ράδιο αρβύλα το ένα ή το άλλο")? θα σε προέτρεπα να παρακολουθήσεις κάτι προτού αποφανθείς για να έχεις πιο ψύχραιμες τοποθετήσεις.

για δε τα εργασιακά που αναφέρεις νομίζω πως αν έχεις δουλέψει σε κάποιο "μέσου επιπέδου" μπάτζετ-οργάνωσης γραφείο-επιχείρηση της ελληνικής περιφέρειας (που καθρεφτίζουν και συντριπτικό ποσοστό αυτής) θα αντιλαμβάνεσαι ότι οι συνθήκες είναι μεσαιωνικές.ακόμη και αν το κράτος είναι ένα μπουρδέλο που δεν αφήνει τον επιχειρηματία να ανασάνει (το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες σε κάποιον βαθμό) πώς ξεπερνάς τόσο εύκολα ρε παιδί μου την εκμετάλευση ανθρώπου από άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

1.Ακουσαμε για τους κακους εργοδοτες που δεν πληρωνουν μεγαλους μισθους-Τιποτα ομως για τις βαρυτατες επιβαρυνσεις και τις τεραστιες ασφαλιστικες εισφορες οι οποιες καθιστουν αδυνατη την πληρωμη μεγαλυτερων μισθων.

2.Ακουσαμε για τους κακους εργοδοτες που προσπαθουν να απολυσουν προσωπικο μη καταβαλλοντας μισθοδοσια-Τιποτα ομως για την εργατικη νομοθεσια η οποια επι της ουσιας "ποινικοποιει" την απολυση και υποχρεωνει τους εργοδοτες να πληρωνουν τις μεγαλυτερες αποζημιωσεις απολυσης παγκοσμιως.

3.Ακουσαμε για τους κακους εργοδοτες οι οποιοι βαζουν υπερωριες το προσωπικο τους-Τιποτα ομως για το οτι το κοστος της υπερωριακης απασχολησης στην Ελλαδα ειναι το μεγαλυτερο στην Ευρωπη, επι της ουσιας λειτουργωντας σαν αντικινητρο στην παραγωγικοτητα.

4.Ακουσαμε για τους κακους εργοδοτες οι οποιοι παιρνουν νεους στην ηλικια εργζαζομενους για να αποφευγουν τα πολλα επιδοματα-Τιποτα ομως για το οτι στα περισσοτερα Ευρωπαικα κρατη(ακομα και Σκανδιναβια) οι νεοι εως μια ηλικια θεωρουνται εκπαιδευομενοι και εχουν περιορισμενα εργασιακα δικαιωματα.

 

 

Εγω Myri ειλικρινα θα ηθελα να μαθω ΕΣΥ το προσωπικο σου ποσα τους δινεις τον μηνα? Ποσες ωρες τους εχεις να δουλευουν? Δεν τους εχεις ζητησει ποτε υπερωριακη απασχοληση? Θα ηθελα να μαθω ειλικρινα.

 

Για το 1. συμφωνω, ομως για να λεμε την αληθεια ο μισθωτος ΧΕΣΤΗΚΕ για τις εισφορες, τον ενδιαφερει ο καθαρος μισθος του και οχι ποσα κοστιζει συνολο στον εργοδοτη. Επομενως δεν ειναι λαθος του μισθωτου αυτο, αλλα του βοθρου-κρατους.

 

2. Και σε αυτο συμφωνω εν μερει, διοτι προκειται για καταλοιπο κομμουνιστικων καθεστωτων. Απο την αλλη ομως δεν ειναι κοινωνικα σωστο να διωχνεις εναν εργαζομενο μονο κ μονο επειδη ανεβαινουν οι εισφορες του....επομενως ΠΑΛΙ λαθος του βοθρου ειναι αυτο, κ εν μερει των εργοδοτων που τον κρατησαν τοσα χρονια αντι να τον σουταρουν νωρις. Εχουν και αυτοι ευθυνη, δε νομιζεις? Οσο για το "παγκοσμιως", μαλλον δεν εχεις βγει παραεξω.

 

3. Φιλε εδω εισαι εντελως εκτος πραγματικοτητας. Η υπερωριακη απασχοληση ειναι προβλημα της ιδιας της εργοδοσιας και ειναι ΜΙΑ απο τις μεθοδους insourcing, δηλαδη να προσπαθεις να καλυψεις τις αδυναμιες σου στο HR management μεσω του να τρως τις ιδιες σου τις σαρκες. Απο τη στιγμη που οι αναγκες μιας επιχειρησης δεν καλυπτονται με το απλο 8ωρο, αυτο σημαινει οτι ειναι απαραιτητο να επανακαθοριστει η κατανομη της εργασιας. Σε ππληροφορω οτι το insourcing εχει το ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ κοστος απ ολες τις μεθοδους διορθωσης αυτου του προβληματος, Επισης σε ενημερωνω οτι οι συντελεστες αποδοσης του ανθρωπινου δυναμικου ειναι 6.8 ωρες/8ωρο τις πρωινες βαρδιες, 5.9 ωρες/8ωρο τις μεσημεριανες και 4.5!!!!! ωρες /8ωρο τις νυχτερινες.Στοιχεια που θα ΕΠΡΕΠΕ να γνωριζει ο καθε εργοδοτης, αλλα ΚΑΝΕΙ πως δεν τα γνωριζει, ως καλος γκιαουρης πονηριδης γιουναν που προσπαθει να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι..απο την αλλη ο αλλος ομοιος του, ο υπαλληλος κανει ο,τι περναει απο το χερι του για να του υπενθυμιζει τους συντελεστες αυτους, χωρις καν να μπει στον κοπο να τους βελτιωσει, εδω ομως υπαρχει ΠΑΛΙ το hr management στο θεμα του κινητρου.... Εφοσον λοιπον η επιχειρηση βρεθηκε να ΜΗΝ βγαινει στο κοστος της, ειναι δικο της προβλημα και ανικανοτητα της διοικησης της. Και η ανικανοτητα ΠΡΕΠΕΙ να πληρωθει, δεν νομιζεις?

 

4. Παλι φαινεται οτι δεν εχεις βγει παραεξω. Επιφυλασσομαι ομως επειδη ειναι πολυ γενικο αυτο που λες.

 

Οσο για αυτο που ρωτας τη myri και σου απαντησε: ειναι πολυ φυσιολογικο ο καθενας να ρυθμιζει τις αναγκες της επιχειρησης του κατα οπως νομιζει. Ο καθενας κανει κατανομη των αναγκων της επιχειρησης του, ακομη και να μην εχει ιδεα απο management, με απλη διαισθηση, δεν χρειαζεται να ειναι παντογνωστης. Μιλαγαμε περισυ ΟΛΟ το καλοκαιρι και φθινοπωρο για τις αναγκες επιβολης flexibility=ελαστικοτητα στην εργασια που επιτασσει η ευρωπαικη ενωση, αλλα οι ελληνες δεν ξερουν απο flexibility διοτι ζουν στην εποχη του σταλιν. Αυτο που σου απαντησε λοιπον η myri δειχνει εναν ανθρωπο που ξερει να χειριζεται καλα το flexibility, σε αντιθεση με αυτα που προτεινεις.

 

Ειναι καιρος λοιπον και οι ΙΔΙΟΙ οι εργοδοτες, που τοσο πολυ υπερασπιζεσαι, να μαθουν και δεκα πραγματα παραπανω για να αναπνευσει η αγορα, το ιδιο και οι εργαζομενοι. Και οι 2 πλευρες ζουν και αντιμετωπιζουν τα πραγματα λες και ζουν στον κομμουνιστικο μεσαιωνα. Διοτι ξερουμε ποσο πονηριδηδες ειναι οι γκιαουρηδες, ειτε ειναι αφεντικα, ειτε υπαλληλοι. Εγω τους αφοδευω ολους στο στομα φιλε μου, διοτι τους σιχαθηκε η ψυχη μου. Μαζι και οσους τους υπερασπιζονται, ειτε τους μεν, ειτε τους δε.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

myri,

πως χαρακτηρίζεις την γραμματέα που κέρδιζε λίγα χρήματα με 12ωρα και πήγαινε Αράχωβα επειδή δεν της έφταναν για τίποτα άλλο?Μην βαρεθείς να απαντήσεις επίσης, στο ποια εταιρεία σήμερα στην Ελλάδα έχει τόση δουλειά που σας εξαναγκάζει για 12ωρα ξανά και ξανά με πενιχρούς μισθούς.Θα ήθελα επίσης να υπενθυμίσω, σε όσους ενδιαφέρονται για την μελλοντική σας πρόσληψη στο εξωτερικό με τα διπλάσια από ότι κερδίζετε σήμερα ΦΥΣΙΚΑ, να μην ξεχάσουν το κόκκινο χαλί κατά την άφιξη σας.

 

Κasvan kai thodori,

oι κύπριοι λένε με υπερηφάνια στον οποιονδήποτε καλαμαρά ότι είναι ανεξάρτητοι,το κράτος τους ονομάζεται Κύπρος και συνέχεια υποστηρίζουν ότι καμία σχέση δεν έχουν με τα χάλια της Ελλάδας.Βλέπετε οι εγγυήσεις μας από τότε, ήταν σαν αυτές που δίνουμε σήμερα για τα ομόλογα μας.Εγώ προσωπικά θα έλεγα και θα έκανα πολύ χειρότερα αν είχα προδοθεί σε τέτοιο βαθμό.kαι έπιασα τώρα την Κύπρο την τόσο κοντινή σε εσάς γιατί ούτε έχετε καταλάβει ακόμα και σε αυτά τα χάλια οτι ακόμα και αυτοί που θα θέλατε να είναι φιλικοί απέναντι στην Ελλάδα με τι κουράγιο και με τι ευχαρίστηση να σας δανείσουν ρε?

Εσείς εμένα με δανείζετε αν για δυο χρονάκια σας έτρωγα δανεικά και αθετούσα υποσχέσεις?Αν σας ζήταγα ξανά δανεικά και σας κούρευα τα μισά από όσα μου είχατε δώσει και ποιος ξέρει ίσως μια μέρα το κούρεμα να γινόταν και γουλί.

Εγώ θέλω να μου πείτε έναν δημόσιο υπάλληλο,ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΘΕΛΩ που να μπήκε με ρουσφέτι στο δημόσιο και να παραιτήθηκε σε αυτή την τραγική για την χώρα κατάσταση οιkιοθελώς.θέλω μόνο έναν,όχι πολλούς,<strong>ΜΌΝΟ ΕΝΑΝ.</strong>

Θέλω επίσης έναν πολυσύχναστο Αραχωβίτη και Μυκονιάτη νεοέλληνα,τρομάρα σας που θέλετε και επιχειρηματικότητα μη κατακριτέα,που να νιώθει τύψεις όσο το τζάκι με τα 200 ευρώ καίει και ο άλλος πεθαίνει από το κρύο και την πείνα στο κέντρο της Αθήνας.Ειχε ένα μεροκάματο οικοδομή ρε αυτός,και ήταν Ελληνας και δουλευε σε τομέα που μόνο οι ξένοι πήγαιναν και δεν μπορούσε να κλέψει ρε αυτός.Εχει πολύ περισσότερη υπερηφάνια πάνω του αυτός και ας είναι ξαπλωμένος κατάχαμα από το χαμογελαστά προσωπάκια όλων των θαμώνων στις καφετέριες τις γεμάτες με τον καφέ στα 4 ευρώ και την ψευτοφιλοσοφία σας με διάρκεια 3 ώρες και αποτέλεσμα μηδέν.</p>

Θέλω έναν από τους εφοριακούς Rambo που τώρα διαμαρτύρεται για τον φόρτο εργασίας(ωχουυυ το κακόμοιροοο) να μου εξηγήσει πως απέκτησε κατοικία στα βόρεια προάστια με 4χ4 αυτοκίνητακι, ιδιαίτερο στην κοράκλα του και σε ιδιωτικό σχολείο ταυτόχρονα και το άλλο υπερπροστατευμένο τέκνο του σε hi κολέγιο του εξωτερικού να εξηγήσει σε οποιοδήποτε πουλημένο ιδιωτικό τηλεοπτικό κανάλι το ποθεν εσχες του.

Θέλω έναν μεγαλοκαταθέτη από αυτούς που είχαν το δίλημα για Αγγλία η' Τουρκία η' Κύπρο η' Ελβετία η καταθέσεις και στις 4 χώρες μαζί ταυτόχρονα, να δώσει ανώνυμα,να μην φανεί το ονοματάκι του ένα κάτι τις από τον "τίμιο ιδρώτα του"(λέμεεεεε τώρα) στο ταμείο για την σωτηρία της χώρας.Τι φοβάται?Μην τα φάνε και αυτά?Εεε,κολλητάρια είναι όλοι εκεί μέσα,θα την βρούνε την άκρη αν τους πει να μην τα ακουμπήσουν τα δικά του,αφήστε τα να πάνε για το καλό της χώρας.

 

ΒΑS,

αυτά που γράφεις τώρα για τους δημοσίους και τους μηχανικούς τα έλεγες και πριν την κρίση,όταν καθόσασταν για καμία μπυρίτσα και δώστουυ και γεία σου και ewiwaaa και όλα καλά?Mιλάω και εγώ με μεγαλοστελέχη τραπεζών,ξερεις τώρα εσύ...

 

ΖΑVI,

Από το ταμείο σου δεν θα πάρεις μία,δεν θεωρείς και εσύ τους μηχανικούς τους εξυπνότερους απ όλους?

Επρεπε να το είχες προβλέψει.Είναι πολύ όμορφη η Κέρκυρα,ξέρω πολύ καλά τι σου λέω!</p>

 

George,

ατομιστή κολλημένε,πως θα συνεχίσεις να σχεδιάζεις μέχρι αργά τα μεσάνυχτα τους δίδυμους πύργους εκεί στην παραδεισένια Κάρυστο χωρίς υπολογιστή αγροταρά γνήσιε?

 

Ροδόπουλος

έμεινες πολύ καιρό μέσα (αν και ψάχνεσαι...) και ξέχασες τι γίνεται έξω και ΄ξέχασες ότι δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί.Τα τελευταία 30 χρόνια ηταν καθαρά η προδότες ή ανίκανοι ή και τα 2 μαζί.Μόνο αυτό όμως?

 

Αναρωτηθήκατε τι μπορεί να γίνει τώρα και εγώ ξαναρωτάω:</p>

Aν στην αρχή τις κρίσης είχαν μειωθεί οι δαπάνες του κράτους και είχαν απολυθεί οχι 15Κ αλλά 30Κ δημόσιοι οι αγορές θα αποπροσανατολίζονταν ναι η όχι?

Αν ο μισθός του δημοσίου πέσει αρκετά κάτω από αυτόν του νεοεισερχόμενου στον ιδιωτικού και αρθεί σε όλους η μονιμότητα δεν θα είναι ένα κίνητρο για ανάπτυξη?

Αν απαγορευτεί η είσοδος στην χώρα (και φυσικά η έξοδος) όσων έχουν παράνομα και αδικαιολόγητα κέρδη στο εξωτερικό(και τους γνωρίζουν καλαααα) δεν θα συνεισφέρουν στα 50 ευρώ που έκοψαν από τις συντάξεις των 500 ευρώ?Θα ξανασυμβεί αυτό?

Κάποιος το δοκίμασε με επιτυχία αυτό.

Εαν έμπαινε ένα μεγάλο διαφημιστικό πάνελ στην είσοδο μιας μεγάλης αγροτικής περιοχής στην Ελλάδα με τα ευχαριστήρια γνωστής γερμανικής εταιρείας πανάκριβων 4χ4 off road επειδή έχουν το υψηλότερο ποσοστό πωλήσεων βάση πλυθησμού στην Ευρώπη θα κοκκίνιζε κανείς τους?Δεν γράφω την περιοχή ανόητοι γιατί και οι άλλοι δεν πάνε πίσω,γνωστά τα χάλια τους,φυτέψτε ησυχοι τα βράδια.

Το εαν δεν αποτελεί επιχείρημα για αυτό γιατί δεν δοκιμάζουμε να σιγουρευτούμε?Η μήπως θα ξεβολευτούν αρκετοί νεοέλληνες?

Οι πολιτικοί υπήρξαν επίορκοι αλλά ο νεοέλληνας υποκριτής και δεν αγάπησε την πατρίδα του αλλά το προσωπικό συμφέρον καθαρά,χωρίς κόπο,διορατικότητα και όνειρο.

Μιλάγαμε για χρήματα,για ζεστά λεφτά και κανείς δεν θα σας τα χαρίσει.Αυτά ξεχάστε τα.Οσο η αδράνεια βασιλεύει οι άλλοι θωρακίζονται.Σε λίγους μήνες το πιστωτικό γεγονός δεν θα τους βλάψει αρκετά και ηγέτης δεν υπάρχει,αλλά και να υπήρχε δεν θα τον ψηφίζατε .Όπου και αν ταξίδεψα τελευταία μου είπαν οτι κανείς δεν μας μοιάζει.

Τίποτα άλλο δεν έχω να γράψω.

Edited by σιδερας
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πως χαρακτηρίζεις την γραμματέα που κέρδιζε λίγα χρήματα με 12ωρα και πήγαινε Αράχωβα επειδή δεν της έφταναν για τίποτα άλλο?

γενιά των 700ευρω

 

Μην βαρεθείς να απαντήσεις επίσης, στο ποια εταιρεία σήμερα στην Ελλάδα έχει τόση δουλειά που σας εξαναγκάζει για 12ωρα ξανά και ξανά με πενιχρούς μισθούς.

τα super market, όλες οι εταιρίες λιανεμπορίου, όλες οι εταιρίες που προσπαθούν να μην κλέισουν από την ύφεση, αυτές που έχουν διώξει κόσμο και προσπαθούν να κρατηθούν με τους μισούς υπαλλήλους, οι λιγες εφημερίδες σε εντυπη μορφή κλπ και μερικοι 'συνάδελφοι' λαμόγια όλα 300€

 

Τίποτα άλλο δεν έχω να γράψω.

για άλλη μια φορά δεν μας είπες εσύ τι έκανες για όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

 

ΖΑVI,

Από το ταμείο σου δεν θα πάρεις μία,δεν θεωρείς και εσύ τους μηχανικούς τους εξυπνότερους απ όλους?

Επρεπε να το είχες προβλέψει.Είναι πολύ όμορφη η Κέρκυρα,ξέρω πολύ καλά τι σου λέω!</p>

 

Δεν τιθεται θεμα αν το ειχα προβλεψει ή οχι, τιθεται θεμα υγιεινης πλεον φιλε, διοτι οποιος ζει σε βοθρο, πεθαινει στο τελος απο ηπατητιδα. Παει το συκωτι μου λοιπον, πηγε υπερ πιστεως, πατριδος, συνειδησης και τ @@ μου συνεχιζουν να κουνιουνται....

 

Οσο για την Κερκυρα, ωραια ειναι ωρε ματια, τωρα τι μας λες, μας κογιοναρεις? Τι λες, να παω εκει να κανω τον κομπαρσο? Ασε μας ρε φιλε, συν τοις αλλοις δεν εχω καταλαβει τοσο καιρο ΠΩΣ μπορεις να εχεις τοσους λογαριασμους και να περνας απαρατηρητος!!!! :D

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Noutsaki άκου πλάκα.

Προχτες στην συγκέντρωση κατεβήκαμε μία ολόκληρη παρέα....

Εγω ένας μπερδεμένος αριστερός...

Η γυναίκα πολιτικά σε πλήρη σύγχυση.

Πολύ καλός μου φίλος καυστηρατζής συριζικός που έχει ψηφίσει και πασόκ στο παρελθόν έτσι για να έχω να του τα χώνω.

Η γυναίκα του Πολιτικός μηχανικός όχι ιδιαίτερα πολιτικοποιημένη.

Η αδερφή του 55 άρα πάντα Ν.δημοκρατισσα απεγνωσμένη οικονομικά.

Με το που φτάσαμε κάτω και πέσανε τα πρώτα δακρυγόνα που τον είδατε τον παναή....

Την χάσαμε....

Δεν είχε και κινητό και ανησυχήσαμε....

Η γυναίκα δεν είχε πάει ποτέ σε συγκέντρωση και τρόμαξε....

Πότε έφτασε στην Αγ. Παρασκευή και μας πήρε τηλέφωνο απο το σπίτι ούτε ο Soumaxer....

Πέρα απο την πλάκα ξεκόλλα Θοδωρή έχουν αλλάξει οι εποχές....

Τέρμα το ταγάρι και το σφυροδρέπανο μόνο στις συγκεντρώσεις...

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να διαδηλώνει και να εκφράζει αυτό που αισθάνεται....

Στην Αθήνα κάτω όπως σου ξαναείπα παραπάνω είναι κάθε καρυδιάς καρύδι....

 

Απο κυριλέδες κουστουμαρισμένους.... από σοφιστικέ τύπους..... από γυναίκες λες και είσαι στην Μύκονο.... και φυσικά από τον απλό οικογενειάρχη πολίτη που είναι και η πλειοψιφία.

Θα δείς ακόμα Παππαδες ,δεξιούς, κάραδεξιούς και φυσικά το ΠΑΜΕ που είναι πάντα οργανωμένο και αριστερές οργανώσεις.

Οι μπαχαλάκιδες είναι σταθερή ''αξία'' που είναι η συντριπτική μειοψηφία αλλά επικίνδυνοι δυστυχώς όπως και οι ματατζήδες..

 

Εκτίθεσαι φίλε με αυτά που γράφεις γιατί δείχνεις άγνοια.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

και εδω πολιτικη ;

..........

τετοια νηματα ,κρινοντας απο αλλα forum οδηγουν σε προσωπικες αντιπαραθεσεις ,δηλητηριαζουν τις σχεσεις των μελων και φυσικα δεν οδηγουν πουθενα ,ουτε και προσφερει τιποτα.

Προτεινω να κλειδωσει . Αλλωστε ειναι εξειδικευμενο forum ...

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εδω ειναι ο χωρος της "κουβεντας" οποτε καλως εχει και υπαρχει ενα τετοιο νημα. Η οικονομικη κριση

επηρεαζει ολη μας την ζωη και καλο ειναι να εκφραζονται οι σκεψεις του καθενος ακομα κι αν ενιοτε αυτο

παραπεμπει σε ομαδικη ψυχοθεραπεια. Ετσι κι αλλιως η αδεια τσεπη δεν αργει να αρρωστησει και την ψυχη...

 

Επισης μιλας για πολιτικη. Ολα οσα γινονται σε τουτο τον ματαιο κοσμο ειναι Politics. Ισως οχι οπως την ενοουμε εδω

στην Ελλαδα αλλα οπως ειναι η πραγματικη της εννοια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το παίξω λαϊκιστής.

 

α) Λοιπον τα κόμματα δεν δέχονται μείωση των κρατικών επιδοτήσεων

β) Απο τους εξοπλισμούς έκοψαν μονο 200 εκ (τα φάρμακα τα .......σαν)

 

Απαντάω

 

α) Μην μου πείτε περί δημοκρατίας

β) Μην μου πείτε περί εθνικής ασφάλειας

 

Τώρα με τα νέα γεγονότα δεν μας βλέπω να παίρνουμε τα χρήματα του μνημονίου ΙΙ. Δεν ξέρω τι λέτε αλλα ο κόσμος τραβάει τα λιγοστά του χρήματα απο την Τραπεζα.

 

 

Δεν δέχομαι τα περι διεθνών κερδοσκόπων κλπ διότι να μην είμαστε στόχος.

 

Βάση του προϋπολογισμού του 2012 δαπάνες για εξοπλισμούς θα είναι 1,5 δις (φαγοπότι Αμερικής, Γαλλίας και Γερμανίας) οτι και το 2011.

Link to comment
Share on other sites

oι κύπριοι λένε με υπερηφάνια στον οποιονδήποτε καλαμαρά ότι είναι ανεξάρτητοι,το κράτος τους ονομάζεται Κύπρος και συνέχεια υποστηρίζουν ότι καμία σχέση δεν έχουν με τα χάλια της Ελλάδας........kαι έπιασα τώρα την Κύπρο την τόσο κοντινή σε εσάς γιατί ούτε έχετε καταλάβει ακόμα και σε αυτά τα χάλια οτι ακόμα και αυτοί που θα θέλατε να είναι φιλικοί απέναντι στην Ελλάδα με τι κουράγιο και με τι ευχαρίστηση να σας δανείσουν ρε?

 

Δηλαδή η εθνική καταγωγή έχει να κάνει σχέση με την κατάντια του κομματικού ελλαδικού κράτους; Για δες στην Ιστορία της Κύπρου τί έγινε το 1931, το 1950, τί ήταν η ΕΟΚΑ και όλα τα γεγονότα από το 1971-1974, την προδοσία χουντικών - "εθνάρχη" Καραμανλή.

 

Εγώ είπα ότι ο δρόμος στην χρεοκοπία έχει και δυσανάλογες γεωπολιτικές επιπτώσεις στα συμφέροντα του ελληνισμού. Διαφωνείς κάτι με αυτό; Σε περίοδο ελλείμματος ισχύος της Ελλάδας θα είχαμε την εισβολή αντί της ένωσης;

 

Ζήτησα ποτέ να μας δανείσουν οι Κύπριοι πέρα από την έκθεση που έχουν στα "τοξικά" μας ομόλογα (ήδη κατά το Ροδόπουλο 5%-10% του ΑΕΠ);

 

Κατά τα άλλα για το τι θα μπορούσε να γίνει τα 2 χρόνια που χάθηκαν, να 'χαμε να λέγαμε. Συμφωνώ με αυτά που γράφεις αλλά μάλλον είναι πια αργά. Ήδη έχουν γραφεί και από εμένα και από άλλους αυτά σε άλλο νήμα "ΔΝΤ..." που χάθηκαν στα χιλιάδες μηνύματα.

 

ε όχι και το κράτος βάζει εμπόδιο στον ροδόπουλο. όλα τα μηχανήματα δημόσια περιουσία για πάρτι του τα έχει και τα αποτελέσματα τα δίνει στα περιοδικά. α, και δεν έχει και αριθμό τεε

ρε συ ροδόπουλε πες μας που αλλού κάνει κάποιος τον επιχειρηματία με δημόσια περιουσία?

 

Ροδόπουλε είσαι ακαδημαϊκός - επιχειρηματίας όπως γράφει η σοβατζού; Εννοεί ότι κάνεις "ερευνητικά" και πληρώνεσαι σύμφωνα με τα άρθρα του Ν3316/05 σαν μελετητής χρησιμοποιώντας δημόσια περιουσία;

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.