Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή ιδιοκτήτη-μεταβίβαση ιδιοκτησίας μετά το τελευταίο Ε9


Recommended Posts

Καλημέρα,

η ερώτηση μου είναι η εξής:

ιδιοκτήτης αυθαιρέτου που επιθυμεί να το τακτοποιήσει έχει στην κατοχή του και άλλο ακίνητο καθόλα νόμιμο.

Μπορεί να κάνει μεταβίβαση του νομίμου ακινήτου ούτως ώστε η αυθαίρετη κατοικία να υπολογισθεί στη δήλωση σαν πρώτη και μοναδική?

Ενώ η μεταβίβαση θα γίνει πριν την υπαγωγή στη ρύθμιση, τι γίνεται με το τελευταίο Ε9 οπού εκεί θα φαίνονται δυο κατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

Αμεση απαντηση δεν υπαρχει. Ομως, σημερα ζητας την ρυθμιση ενος αυθαιρετου και ο νομος σου ζηταει να δηλωσεις εαν την ημερα της αιτησης ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια.

Εαν ηδη εχεις κανει την μεταβιβαση και εχεις στα χερια σου το συμβολαιο και το πιστοποιητικο μεταγραφης,αποδειχνεις οτι κατα την ημερα της αίτησης πραγματι δεν ειχες κατι αλλο.

Αρα, νομιζω,υπαγεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο το 24- δεν το εχω ευκαιρο- αλλα δεν νομιζω να λεει το "τελευταιο " Ε9. Λεει το Ε9 της χρονιας που γραφεται το αυθαιρετο -σαν γηπεδο- οχι σαν κτισμα, εκτος και αν το γραφεις απο μονος σου.[κρατω και μια επιφυλαξη μην τροποποιηθηκε μετον χθεσινο νομο...]

Αυτο το λεω γιατι,

Ε9 καταθεσαμε για πρωτη φορα το 2005 [και εκει εγραψες μονο το αυθαιρετο που ειχες τοτε] και μετα καθε χρονο γραφαμε μονον τις μεταβολες. Αρα, ποιο ειναι το "τελευταιο" Επομενως, αν σε αλλη χρονια δηλωθηκε το νομιμο και σε άλλη το αυθαιρετο,πας την χρονια του αυθαιρετου και τελειωνεις [ και να εχεις κανει απο πριν την μεταβιβαση για την περιπτωση που ελεγξουν....]

Αν φαινονται ολα σε μια χρονια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η μεταβιβαση και να ισχυρισθεις. σε τυχον ελεγχο, οτι πουλησες πριν την αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την άποψή μου η δήλωση Ε9 ζητείται, εκτός απο την αποδειξη της κύριας και μοναδικής κατοικίας και για άλλους λόγους.

 

Η δήλωση συνοδεύεται από την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο *ΣΣ (γήπεδο - οικόπεδο), όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκεύη ή χρήση, στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία (ΔΟΥ)

 

Αυτό γίνεται προφανώς για να αποδειχθεί το καθεστώς ιδιοκτησίας/συνιδιοκτησίας. Μπορεί πχ ένα ακίνητο (οικόπεδο - γήπεδο) να έχει εξ αδιεραίτου 2 συνιδιοκτήτες που δηλώνουν από 50%.

Αν αυτό χτιστεί και γίνει σύσταση, τότε οι συνιδιοκτήτες του ακινήτου θα δηλώνουν ο καθένας από 100% το κτίριο/οριζόντια, που τους ανήκει.

Συνεπώς ο μηχανικός μπορεί να ή να δηλώσει λάθος ποσοστό στη δήλωση, ή να χρειάζεται συναίνεση αν πρόκειται για παραβάσεις σε κοινόχρηστους.

Έγώ πάντως το/τα Ε9 θα το ανεβάζω για τυπικούς λόγους, αφού στην τεχνική μου έκθεση περιγράφω το ακίνητο με βάση τον πραγματικό τίτλο (συμβόλαιο) τον οποίο φυσικά και ζητάω ΠΑΝΤΑ.

 

Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Νόμος δεν αποκλείει ΚΑΝΕΝΑΝ πολίτη από την ρύθμιση, μπορούμε να αποδείξουμε ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ τον τρόπο που χειριζόμαστε τη δήλωση. Δηλαδή στην περίπτωση που αναφέρεται παραπάνω, θα μπορούσαμε να βάλουμε και την παλιά Ε9 για τους παραπάνω λόγους και την καινούρια από την οποία προκύπτει το καθεστός "κύρια και μοναδική"

 

Προσοχή όμως στις ευθύνες που έχει η όλη διαχείριση, γιατί μπορεί να λένε ότι ο μηχανικός δεν υποχρεούται να ελέγξει το ιδιοκτησιακό και τις λοιπές μ@@@ες τους, αλλά εάν από την παραπάνω "αβλεψία" θιχτούν ενδεχομένως τα συμφέροντα τυχόν συνιδιοκτητών, τότε θα πρέπει να τρέχουμε για μάρτυρες, αν όχι κατηγορούμενοι, στα αστικά δικαστήρια.

 

Τα παραπάνω είναι σημαντικό καθώς μπορεί στις ερωταπαντήσεις να λένε ότι δεν έχουμε ευθύνη ελέγχου του ιδιοκτησιακού, ΟΜΩΣ ο 4014 λέει στο αρ24 παρ2:

 

2. Ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης ή ο συνιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση ή ο νομίμως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος, υποβάλλει (*) στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία φάκελο, στον οποίο περιλαμβάνονται τα εξής:

α. αίτηση

β. ....

γ....

κλπ δικαιολογητικά

 

 

Τί λεει το (*)??????

 

(* )Για τη διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των απαραίτητων

δικαιολογητικών α, β, γ και δ, βλ. Αποφ-41498/11 ΦΕΚ-2167/Β/27-9-11.

Η συνολική διαδικασία υπαγωγής (ένταξη, περαίωση) στο Αρθ-24,

διεκπεραιώνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά.

Παύουν να ισχύουν οι αντίστοιχες διατάξεις του Αρθ-24 που προβλέπουν

την έντυπη υποβολή τους καθώς και κάθε άλλο διαδικαστικό ζήτημα, που

ρυθμίζεται διαφορετικά από την Αποφ-41498/26-9-11 αρθ-5 παρ.2

 

Δηλαδή????? Ο μηχανικός θα ανεβάσει τα διακαιολογητικά μέσω του δικού του κωδικού στο ΤΕΕ ηλεκτρονικά. Όλα καλά μέχρι εδώ.....

 

Η παράγραφος 2 όμως περιέχει και το εδάφιο δ:

 

Τα παραπάνω δικαιολογητικά υποβάλλονται με πλήρη ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού του.

 

Οι ερμηνεία που δίνω παραπάνω για τις ευθύνες μηχανικού είναι αποκλειστικά δική μου, και είναι στην κρίση του καθενός από εμάς για το πώς χειριζόμαστε τις υποθέσεις μας και πώς καλυπτόμαστε από "κακοτοπιές".

 

Πιστέυω συνάδελφε ΚΑΤΕ, ότι μπορείς άφοβα να το προχωρήσεις αναγράφοντας λεπτομερώς στην ΤΕ τα ιδιοκτησιακά στοιχεία του πελέτη σου και επισυνάπτωντας στη δήλωση, όλα εκείνα τα στοιχεία που τη στηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ε9 καταθεσαμε για πρωτη φορα το 2005 [και εκει εγραψες μονο το αυθαιρετο που ειχες τοτε] και μετα καθε χρονο γραφαμε μονον τις μεταβολες.

 

Ε9 καταθέσαμε για πρώτη φορά το 1996 (αν θυμάμαι ακριβώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας, μόλις ζήτησα το Ε9 και μου έφερε δύο, ένα του 2003 που αναφέρει το ακίνητο (που έχει τις αυθαιρεσίες) και ένα του 2009 που αναφέρει ένα αγροτεμέχιο(άσχετο) και έχει εξαφανιστέι το ακίνητο που με ενδιαφέρει. Δεν το έχει πουλήσει, δεν το έχει μεταβιβάσει, όπως μου είπε είναι δικό του! Πολύ φοβάμαι οτι έχει κάνει λάθος όταν το συμπλήρωνε. Τώρα τι κάνω?

Όπως λεει η ερωτ/ση Γ15 , μπορώ να προχωρήσω και ...ίσως ....στο μέλλον έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, μόλις ζήτησα το Ε9 και μου έφερε δύο, ένα του 2003 που αναφέρει το ακίνητο (που έχει τις αυθαιρεσίες) και ένα του 2009 που αναφέρει ένα αγροτεμέχιο(άσχετο) και έχει εξαφανιστέι το ακίνητο που με ενδιαφέρει. Δεν το έχει πουλήσει, δεν το έχει μεταβιβάσει, όπως μου είπε είναι δικό του! Πολύ φοβάμαι οτι έχει κάνει λάθος όταν το συμπλήρωνε. Τώρα τι κάνω?

Όπως λεει η ερωτ/ση Γ15 , μπορώ να προχωρήσω και ...ίσως ....στο μέλλον έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης.

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Δες προσεκτικά, του 2009 είναι συμπληρωματική (δηλαδή, συμπληρώνει την προηγούμενη, έχει μόνο μεταβολές).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.