Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Μα δεν περνάνε στο σύστημα αμοιβών οι ενεργειακές επιθεωρήσεις.........ούτε το buildingcert ζητάει πλέον Α/Α....Πλάκα μας κάνεις??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Εχω κάνε καμιά 10αριά έτσι ούτε συμφωνητικά ούτε σαχλαμάρες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από το σύστημα αμοιβών περνάει κάτι μόνο αν είναι να καταθέσεις εισφορές τεε?

τότε γιατί να μήν περνάς τίποτα , όχι μόνο το ΠΕΑ? δηλαδή τι πρέπει να περνάμε?

Εγώ μέχρι στιγμής πέρναγα όλα τα πεα με νόμιμη και κάτω από νόμιμη. Τα είχα κάνει όλα οριστική υποβολή. Αυτό δεν επιτρεπόταν?

Link to comment
Share on other sites

Εγω οσες εντολες πληρωμης εχω για ΠΕΑ προ της ισχυος του νομου που δεν εκανα καταθεση ακομα, δεν σκοπευω να κανω πλεον.

Στο αρχειο...

 

Απορω με καποιους που μιλανε ακομα για ΤΣΜΕΔΕ&ΕΜΠ για ΠΕΑ...

Ημαρτον, τοσες φορες το χουμε πει...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα έχουμε πει 10000 φορές και ξαφνικά πετάγεται κάποιος και ξανά μανά από την αρχή....Αηδία κατάντησε.

Μιλάω πιο πολύ για ΠΕΑ....

Τα ΠΕΑ τα περνούσαμε στις αμοιβές μόνο όταν έγινε υποχρεωτικός ο Α/Α....Από την στιγμή που δεν ισχύει το Α/Α και από τη στιγμή που καταργήθηκε το 2%...ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΝΑΣ....

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ ασχολίαστο

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά σε παρατατικό και αόριστο χρόνο ρωτάω <<Τα είχα κάνει όλα οριστική υποβολή. Αυτό δεν επιτρεπόταν?>>

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 & Inzaghi λογικά δεν πρέπει να έχετε ανέβει πάνω από 50 ευρώ σε ΠΕΑ για να χτυπιέστε έτσι για το ΤΣΜΕΔΕ & το ΕΜΠ.

Τι να πω ? Δεν μπαίνει κόσμος εδώ μέσα για να σας ρωτήσουν πως δουλεύετε εσείς. Υπάρχει κόσμος που πραγματικά δεν γνωρίζει και ρωτάει. Με ποια λογική προεξοφλείται εσείς ότι αυτός που ρωτάει θέλει να μην είναι σύμφωνος με τον νόμο ?

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

@katrmp

Αυτό που καταλαβαίνω (και που έκανα μέχρι πρόσφατα) ήταν πως για ό,τι πέρναγε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και απαιτούσε κατάθεση κρατήσεων 2% υπέρ ΤΕΕ, το έκανα στο τέλος οριστική υποβολή καταθέτοντας την αμοιβή και τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ στην ΕΤΕ. Είτε το ποσό της αμοιβής ήταν ίσο με τη νόμιμη, είτε μικρότερο, είτε μεγαλύτερο. Κι επίσης συμφωνητικό.

Πλέον (για ΠΕΑ γιατί κάτι άλλο δεν μου έχει τύχει), άσχετα από τη σχέση του ποσού της συμφωνηθήσας αμοιβής με τη νόμιμη, ούτε υποβολή στο σύστημα αμοιβών, ούτε Α/Α, ούτε εντολή πληρωμής, ούτε κατάθεση στην ΕΤΕ ούτε κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ. Κοινώς, πάρε τα λεφτά και τρέχα. Συμφωνητικό στο αρχείο κι ας πάνε να κουρεύονται με το σκανάρισμα και ανέβασμα.

Για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, τα ξανάπα σε προηγούμενο πόστ.

Link to comment
Share on other sites

TomA......

1) Δεν έχω πέσει ποτέ κάτω από τις κάποτε νόμιμες (εκτός από 2-3 φιλαράκια-συγγενής που τα έκανα χαμηλά), σε μερικούς τους βάρεσα κανονικά στο κεφάλι...

2) Του ΤΕΕ είσαι ή του ΤΣΜΕΔΕ?... ΤΣΜΕΔΕ δίνω εισφορές ανα 6μηνο έχω δεν έχω δουλειά, το ΕΜΠ δεν με ενδιαφέρει δεν σπούδασα εκεί... :P

3) Αλλα λέει η πιάτσα....

4) ΤΕΕ....περαστικά..

Link to comment
Share on other sites

Στις μέρες που ζούμε μακάρι να ήμουν του ΤΕΕ ή του ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα κυνήγαγα το μεροκάματο με τη καραμπίνα κάθε μέρα.

Anyway, ας μην το συνεχίσουμε άλλο, απλά κάποια πράγματα προφανώς τα βλέπουμε πολύ διαφορετικά πάνω στο επάγγελμά μας, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα αυτή η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.