Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προεξοχή


sundance

Recommended Posts

Προσοχή όμως όταν η αρχιτεκτονική προεξοχή είναι συνέχεια εξώστη! Εκεί μετράει στα τετραγωνικά του εξώστη και όχι ως αρχιτεκτονική προεξοχή.

π.χ. ζαρντινιέρα στον εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε sundance αυτο που μπορεί να γίνει για να κατασκευαστεί το πιλάστρο της φότο είναι ήτε με τούβλα ειδικού μήκους τα οποία είναι 40 - 50 εκ ή πιο απλά και σίγουρα επιδή και εμένα με είχε απασχολίσει ακριβώς το ίδιο ερώτημα μπορείς να φτιάξεις μια κάσα μεταλική με διάφορα εξωγκόματα στην επιφάνεια της ετσι ώστε να σταθεί στη συνέχεια σοβάς ή αν θες να είναι πιο παχύ να κολίσεις με κάποια ειδική κόλα ή ριτίνη αφρολέξ και στη συνέχεια σοβάτισμα....

Για πρέκια μεγάλου μήκους δες και τα μεταλικά πρέκια....έτοιμα ή να τα κατασκευάσεις σε σιδεράδικο...

Link to comment
Share on other sites

Εξώστης δεν είναι σίγουρα γιατί δεν είναι βατό. Άρα δε μετράει στους εξώστες.

Ούτε στέγαστρο είναι αφού έχει τρύπες.

Άρα τι είναι; Το μόνο που μένει να χαρακτηριστεί είναι πέργκολα.

 

Επιτρέπεται μια τέτοια κατασκευή;

Είναι εντός του 1/10 του πλάτους του δρόμου, άρα ΟΚ.

Η κάτω του πλευρά βρίσκεται πάνω από 3μ από τη στάθμη της πρασιάς, άρα ΟΚ.

Τι άλλο έλεγχο πρέπει να κάνουμε; Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο νου.

Από ΕΠΑΕ, αν έχει, περνάει;

Link to comment
Share on other sites

φιλε engant σου παραθετω την παραγραφο 39 του αρθρου 2 του ΓΟΚ.

 

39. Προστέγασμα είναι η σταθερή ή κινητή προεξοχή πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου, η οποία δεν χρησιμοποιείται ως εξώστης.

 

Αρα ειναι προστεγασμα.

----------------------------------------------------------------------------------------

Δες και αυτο. Αρθρο 11, παραγραγραφος 9 του ΓΟΚ.

 

9. Σε καταστήματα και εισόδους κτιρίων πάνω από κοινόχρηστους χώρους επιτρέπεται να κατασκευάζονται μόνιμα προστεγάσματα χωρίς κατακόρυφα στηρίγματα, σύμφωνα με τις παραγράφους 3, 4 και 5 του άρθρου αυτού. Μέσα στις αποστάσεις Δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου τα παραπάνω προστεγάσματα επιτρέπεται να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 0,10 της απόστασης Δ.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Για το τι ειναι κοινοχρηστος χωρος σου δινω την παραγραφο 2 του αρθρου 2 του ΓΟΚ.

 

2. Κοινόχρηστοι χώροι είναι οι κάθε είδους δρόμοι, πλατείες, άλση και γενικά οι προοριζόμενοι για κοινή χρήση ελεύθεροι χώροι, που καθορίζονται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο του οικισμού ή έχουν τεθεί σε κοινή χρήση με οποιοδήποτε άλλο νόμιμο τρόπο.

 

 

Χάρη δεν βρισκω ορισμο της περγκολας στον ΓΟΚ και γι αυτο το θεωρω προστεγασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΟΚ διαχωρίζει το προστέγασμα από τον εξώστη από τη δυνατότητα χρήσης αυτού ή όχι. Δηλαδή το προστέγασμα είναι μη βατός εξώστης.

Η πέργκολα εκ των πραγμάτων δεν είναι βατή καθότι έχει τρύπες.

Επιπλέον, η πέργκολα δεν μπορεί να αποτελέσει κατά κανένα τρόπο στέγαστρο, απαγορεύεται ρητά ακόμα και η επικάλυψη της με ένα τεντόπανο.

Άρα δεν μπορεί να αποδοθεί ο όρος προ-στέγασμα σε μια διαδοκίδοση.

 

Έτσι κι αλλιώς βέβαια, είτε πέργκολα το χαρακτηρίσεις είτε προστέγασμα, δεν μετρά σε κάλυψη, δόμηση, ημιυπαίθριους, εξώστες, όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη. Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί προστέγασμα.

 

Αρχιτεκτονικό στοιχείο χαρακτηρίζεται κατά τη γνώμη μου και πιστεύω πως θα ζητηθεί να περάσει από ΕΠΑΕ, ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτικό από τους όρους δόμησης, λόγω μεγέθους και διαστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Έτσι κι αλλιώς βέβαια, είτε πέργκολα το χαρακτηρίσεις είτε προστέγασμα, δεν μετρά σε κάλυψη, δόμηση, ημιυπαίθριους, εξώστες, όγκο.

 

To προστέγασμα δεν μετράει στο ποσοστό των εξωστών ;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι να σας κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Σε μια άδεια που μελετώ θέλω το τζάκι να είναι το μισό εξώ από το σπίτι για να έχω μεγαλύτερη επιφάνεια για εκμετάλλευση στο εσωτερικό! Ως εκ τουτου θα εξέχει το τζάκι 0,3*1,4, αυτός ο χώρος πρέπει να μετρήσει στην δόμηση ή μπορώ να τον δηλώσω σαν αρχιτεκτονική προεξοχή!!!

2) Η στέγη μου μέχρι πόσο μπορεί να εξέχει από το περίγραμμα του κτιρίου??? Έχω μια δίριχτη και την θέλω να εξέχει στα αετώματα 1μ για να προστατεύονται οι βεράντες....σαν τι θα την δηλώσω την προέκταση???αρχιτεκτονική προεξοχή, προστέγασμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.