Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσίευση του Ν.4042/12 Ποινική προστασία του περιβάλλοντος


venezia

Recommended Posts

Σήμερα έκανα αίτηση στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Πυλαίας για έκδοση διαπιστωτικής πράξης.

 

Δυστυχώς δεν είχαν ιδέα για τον Ν.4042 και μου είπαν ότι αφού ενημερωθούνε Υπηρεσιακά θα το δούνε και κατι τέτοια κουλά.

 

Τους εξήγησα για το επείγον του θέματος λόγω της προθεσμίας (28/2) ειδικά για κάποιον που θέλει να πληρώσει εφάπαξ, και μάλιστα το έγραψα και στην αίτηση για να δεσμευτούν να απαντήσουν.

 

Ανεπίσημα σας λέω (μέχρι να μ'απαντήσουν) ότι για εκτος σχεδιου που βρίσκεται στην Δημ.Τοπ.Κοιν. Πυλαίας πάμε με 500€ (ελάχιστη Περειφέρειας) γιατί μόνο ο οικισμος τοπογραφων του Πανοράματος έχει 2.800€ και η επιφάνειά του είναι πολύ λιγότερη από 10% της συνολικής επιφάνειας της Πυλαίας.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε xristakis,

 

Σωστά η εκτος σχεδιου στο δημο Πυλαιας-Χορτιατη θα πρεπει να παει στα 500€ και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια ερώτηση αν μπορει κανείς να απαντήσει.

Κατόπιν αυτοψίας που διενέργησα σε ακίνητο ,πραγματοποιήθηκε ολοκληρωμένη υπαγωγή στο Ν 4014/2011 πέρι αυθαιρέτων και το πρόστιμο καταβλήθηκε εφάπαξ. Ο πελάτης μου εντάσσεται στα άτομα με απώλεια όρασης, με ποσοστό 100%.

Την εποχή που έγινε η υπαγωγή ο πελάτης μου δεν μπορούσε να συμπεριληφθεί στον κοινωνικό συντελεστή και να έχει την έκπτωση επί του ενιαίου ειδικού προστίμου, εφόσον δεν πληρούσε ταυτόχρονα τα εισοδηματικά κριτήρια.

Με την ψήφιση του Ν.4042 / 13-02-2012 ,στο άρθρο 70 αναφέρεται ότι ΄΄ Τυφλοί με ποσοστό αναπηρίας από 80% και άνω ,για την υπαγωγή στο άρθρο 24 του Ν. 4014/2011 καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί ο πελάτης μου μπορεί να καταθέσει ένσταση και σε ποια υπηρεσία , ώστε να του επιστραφεί το ποσό του επιπλέον προστίμου που του έχει καταβληθεί.

Σας ευχαριστώ.

 

 

Aν μάθεις κάτι συνάδελφε ενημέρωσε μας, γιατί έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω SIRADRAB. Οποτε σε ποια περιπτωση δε «συνυπολογίζεται προκειμένου για έκδοση άδειας νομιμοποίησής τους με το πρόστιμο που τους αναλογεί»

 

δε κατάλαβα τη συνομιλία σας.

 

τελικά πληρώνεται ή όχι το πρόστιμο ανέγερσης-διατήρησης μετά από άρθρο 22...?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει να ειναι κύρια και μοναδική κατοικία το αυθαίρετο των ΑΜΕΑ πάνω απο 80% αναπυρία. Δε το διευκρινίζει αυτό ο νόμος 4042/12.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει να ειναι κύρια και μοναδική κατοικία το αυθαίρετο των ΑΜΕΑ πάνω απο 80% αναπυρία. Δε το διευκρινίζει αυτό ο νόμος 4042/12.

Και εγώ έχω τέτοια περίπτωση που οι γονείς του ΑΜΕΑ έχουν κάνει αυθαίρετη κατασκευή (εξωτερικό ασανσερ)...μπαίνει τώρα στις ευπαθείς ομάδες αυτή η περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

τελικά πληρώνεται ή όχι το πρόστιμο ανέγερσης-διατήρησης μετά από άρθρο 22...?

Αυτό ρωτάω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω κι εγώ

 

Συγνώμη βρε παιδιά,η παρ. 16 λέει:

 

16. Η εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου για τις

κατασκευές ή τις χρήσεις που δηλώνονται, δεν κωλύει

καθ’ οιονδήποτε τρόπο τον πολεοδομικό σχεδιασμό. Αν

το ακίνητο ενταχθεί στον πολεοδομικό σχεδιασμό, το ε-

νιαίο ειδικό πρόστιμο δεν επιστρέφεται ούτε συμψηφίζε-

ται με υποχρεώσεις εισφοράς σε χρήμα που προβλέπο-

νται από τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις ενώ συνυπο-

λογίζεται προκειμένου για έκδοση άδειας νομιμοποίη-

σής τους με το πρόστιμο που τους αναλογεί . ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ φεύγουν

 

Δηλαδή, αν μελλοντικά το ακίνητο ενταχθεί στον πολεοδομικό σχεδιασμό, η εισφορά που τυχόν προκύψει σε χρήμα (ως εκ της ένταξης) δεν θα συμψηφιστεί με το πρόστιμο του 4014. Δεν βλέπω αναφορά σε διαδικασία νομιμοποίησης με το αρ 22/Γοκ 85.

Καταλαβαίνω λάθος?

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει να ειναι κύρια και μοναδική κατοικία το αυθαίρετο των ΑΜΕΑ πάνω απο 80% αναπυρία. Δε το διευκρινίζει αυτό ο νόμος 4042/12.

 

Η απάντηση που έλαβα μαι mail από το ΥΠΕΚΑ είναι:

 

Το άρθρο 70 ορίζει :

.....καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα του ν. 4014/2011...

 

 

Εσείς πως το ερμηνεύετε αυτό? Ότι δεν είναι ανάγκη να είναι πρώτη και μοναδική κατοικία?

Edited by hjiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.