Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση μηχανικών για περαίωση;


Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε η "λυπητερή" της εφορίας για την περαίωση.

Φίλος υψηλόβαθμο στέλεχος εφορίας μου είπε ότι αν κατά την ετήσια φορολογική μου δήλωση, των συγκεκριμένων ετών, έχω κάνει προσαύξηση του συντελεστή κέρδους κατά 20% τότε να μή πληρώσω την περαίωση.

 

Μέχρι σήμερα όλες τις περαιώσεις που έγιναν τις πλήρωνα και ξένοιαζα.

Τώρα λόγω και της αναδουλειάς το ξάχνω.

Εσείς τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητέ μου GEKA (με την ωραία καρδερίνα για άβαταρ)

 

 

 

Αν κάνεις προσαύξηση κατά 20% των ακαθάριστων εσόδων που προκύπτουν από την εφαρμογή του τεκμαρτού συντελεστή

 

ΚΑΙ

 

Αν όντως όλα σου τα έξοδα είναι κατά την φορολογική νομοθεσία επαγγελματικά

 

δεν κάνεις περαίωση.-

 

Αυτοί οι 2 έλεγχοι γίνονται. Έσοδα και στα έξοδα.

 

Εμένα μου ήρθε το μπουγιουρντι και πήγα εφορία και το έσκισα.Και τους τόνισα "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος":rolleyes:

 

Πρόσφατα λογιστής μου είπε ότι όποιος έκανε αυτοέλεγχο (δλδ ανέβαζε τα ποσά στο Ε3) δεν θα του σταλεί το χαρτί-κάλεσμα της περαίωσης.

 

Αλλά και να σταλεί......τα είπαμε..............ας τα βρουν από τις καφετέριες, τα μπαράκια, κομμωτές, ταξί, ξενυχτάδικα κ.α. από εμάς ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

μα καλά δεν έπρεπε η ειδοποίηση να έρθει μέχρι το τέλος του 2008;;;;;

 

μπορούν να στέλνουν ό,τι θέλουν όποτε τους καπνίσει;;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω myri οτι δυστυχώς δόθηκε παράταση

 

Ισχύει. κάπου διάβασα προ καιρού ότι είναι εως τέλος Μαρτίου 2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είναι το πρώτο μου ποστ εδώ οπότε καλώ σας βρήκα ... :D

σας βρήκα ψάχνοντας για την περαίωση σε σχέση με εμάς τους μηχανικούς

και βρήκα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα εδώ

 

μου ήρθε και εμένα η λυπητερή 3.500€!!!:shock:

για τα 7 χρόνια 2001-2007 και είμαι πολύ προβληματισμένη για το τι να κάνω

από τη μία ισχύει και το "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος" και συμφωνώ κι εγώ ότι και δήλωση ενοχής είναι και ουσιαστικά δεν ξενοιάζεις

από την άλλη μιλόντας με τον αδελφό του άντρα μου που είναι λογιστής με συμβούλεψε να τα πληρώσω γιατί λέει, τα τελευταία χρόνια με την αυτοπεραίωση έχουν φύγει πολλοί από την μέση (δεν θα τους καλέσουν να πληρώσουν) έτσι αυτοί που καλούν είναι λίγοι και ακόμα λιγότεροι αυτοί που τελικά δεν θα πληρώσουν οπότε όσοι μείνουν θα ελεγθούν όλοι ...

 

και θα μου πείτε τι έχεις να φοβηθείς;;; τίποτα όλα είναι μια χαρά (τα βιβλία μου έχω λίγο καιρό να γράψω αλλά αυτό γίνεται :oops:)

έλα μου όμως που αν έρθουν σου λέει θα φροντήσουν να φύγουν τουλάχιστον με αυτά που δεν τους πλήρωσα αν όχι και παραπάνω ...

 

να σημειώσω ότι και από τον άντρα μου ζήτησαν άλλα 1.500€

δηλαδή μέσα σε δέκα μέρες (μέχρι την δευτέρα για την ακρίβεια) πρέπει να βρούμε και να τους σκάσουμε 5.000€

 

συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά πραγματικά τα έχω πάρει ... και δεν ξέρω και τι να κάνω ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Με ήρθε και εμένα!!!!

Αλλά ενώ έχει ημερομηνία 9/3 και λέει εντός 10 ημερών να πάω να πληρώσω το 20% κλπ, αυτό μου ήρθε προχτές την Δευτέρα 23/3. Δηλαδή μέσα σε 6 ημέρες πρέπει να πάω να πληρώσω...

Αμ πως!!!!! Δεν τα τρώω σε κανένα ταξίδι? Ας πιάσουν αυτούς που κλέβουν και που τρέχουν να κάνουν περαίωση και που ζητάνε παράταση αυτής της διαδικασίας...

Link to comment
Share on other sites

Όπα...κοίτα που το ξέχασα! Να το πάω το κωλόχαρτο αύριο στη λογίστρια να το...κάψει!

 

Αγνοήστε το...στην τελική δεν είμαστε ακόμη (υποψιάζομαι) σε φάση να τρέμουμε έλεγχο. Και κάτι να βρουν μάλλον μικρό θα είναι και το πρόστιμο, καμιά σχέση δε θα έχει πάντως με το ποσό της περαίωσης.

 

Και επ' ευκαιρίας η υπάλληλος είχε πάθει κατάθλιψη - οι περιπτώσεις των νέων μηχανικών με γελοίο εισόδημα ή/και διακοπή επαγγέλματος ήταν τραγικά πολλές. Και αυτοί άνθρωποι είναι - δε νομίζω να μας φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.