Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση μηχανικών για περαίωση;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω όμως για τους ελεύθερους επαγγελματίες ότι μάλλον είναι προτιμότερη η περαίωση. Το λέω αυτό με την λογική ότι όσο τίμιος και τυπικός και αν είσαι δεν υπάρχει περίπτωση ο έλεγχος να μην σου βρει έστω και μία "παρανομία". Ειδικά τώρα που ως γνωστόν οι οδηγίες προς τους εφοριακούς είναι επιτακτικές για την αύξηση των εσόδων. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Περαίωση δεν κάνεις όποτε θες.

 

Ανακοινώνεται για ποιες χρήσεις και πότε και ποιους κλάδους συμπεριλαμβάνει.

 

Για μηχανικούς δεν συνίσταται παρά μόνο αν εν γνώσει σου έχεις κάνει "ατσαλιές" χοντρές.

 

Ουσιαστικά είναι δήλωση ενοχής.

 

Δεν συμφέρει καθώς πλέον και σε μελλοντικό έλεγχο αν βρούν κάτι μέσα στις χρήσεις που αυτοπεραίωσες πάλι έχεις πρόβλημα. Δεν είναι δλδ το έκανα και ξέγνοιασα.

 

Τώρα είπαν για περαίωση για τις χρήσεις 2000-2006.

 

Και να το κάνεις σε μελλοντικό έλεγχο θα κοιτάξουν και αυτές τις χρήσεις.

 

Άσε που αμέσως θα κοιτάξουν αυτές καθώς ώς προείπα αποτελεί "δήλωση ενοχής".

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Σαν μηχανικοί είμαστε η μόνη κατηγορία ελεύθερων επαγγελματιών που ΔΕΝ έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε αυτοπεραίωση. Δηλ όταν κάνουμε την φορολογική μας δήλωση, βγάζουμε το φορολογητέο μας εισόδημα πολλαπλασιάζοντας τα έσοδα μας με έναν συντελεστή (ανάλογα με τις μελέτες που κάνουμε).

Δεν μπορούμε να πάμε με βάση τα έσοδα-έξοδα από τα βιβλία και μετά να διαλέψουμε την διαδικασίας της αυτοπεραιώσης και να δηλώσεις το μεγαλύτερο φορολογητέο εισόδημα.

Επομένως αν έχω καταλάβει σωστά δεν μας αφορά η περαίωση παρά μόνο αν έχεις κάνει πολλές πατάτες!! Να έχεις π.χ. περάσει στα έξοδα σου τιμολόγια που δεν δικαιούσαι προκειμένου να γλιτώσεις το ΦΠΑ ή να έχεις περάσει "εικονικά" τιμολόγια (αγορά 5 υπολογιστών).

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ αυτό ξέρω, άλλαξε από πέρυσι

 

και το ξέρω διότι δεν το πήρα χαμπάρι και πήγα να δηλώσω αυτοπεραίωση εκ λάθους

τώρα αν διαβάσεις τη νομοθεσία καταλαβαίνω πως είτε έχεις κάνει είτε όχι όποτε θέλουν σε ελέγχουν και ότι θέλουν μετράνε

 

πχ σε ερώτησή μου στην εφορία μου είπαν οτι δεν επιτέπεται να περάσω σεμινάριο επιμόρφωσης για ηλεκτρονικούς υπολογιστές

διότι είμαι Αρχιτεκτονας και το σεμινάριο το θέλω για προσωπική μου ευχαρίστηση :shock:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όταν ακούω τέτοιες μπούρδες λέω χαίρεται και φέυγω

διαφορετικά θα είχαμε πιαστεί στα χέρια

 

προφανώς με τέτοιον άνθρωπο δεν μπορείς να συννενοηθείς

άμα βρεθέις στην απόλυτη ανάγκη ζητάς να μιλήσεις με τον προιστάμενο

για να μη χάνεις το χρόνο σου και μη σου έρθει κανένα εγκεφαλικό

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικοί είμαστε η μόνη κατηγορία ελεύθερων επαγγελματιών που ΔΕΝ έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε αυτοπεραίωση.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά επειδή το Ελληνικό φορολογικό σύστημα είναι το καλύτερο στον κόσμο αυτό που πρακτικά συμβαίνει είναι:

α) Υπάρχει η δυνατότητα κατά τη σύνταξη της δήλωσης για περαίωση (αυτοπεραίωση)

β)Το ΤΕΕ βγάζει ανακοίνωση να μην περαιώνουν τα μέλη του

γ)Κάποιοι εντούτοις περαιώνουν και μπορούν γιατί δεν θα τους πεις κανένας έφορος: "μα ξέρετε απαγορεύεται".

Και γιατί περαιώνουν? Πρώτον κάνουν οι λογιστές "αλχημείες" ώστε τελικά να μη χρειάζεται να πληρώσουν κάποιο ποσό για να περαιώσουν και δεύτερον γιατί σκέφτονται ότι έχοντας περαιώσει δεν βρίσκονται στο "μάτι" της εφορίας για τυχόν ελέγχους.

Βέβαια καμιά φορά έρχεται κάποιος Αλογοσκούφης, ο οποίος μπορεί να πει ότι ανεξαρτήτως αν κάποιοι αυτοπεραίωσαν σας καλώ όλους να περαιώσετε. Αυτό όμως μάλλον δε θα γίνει γιατί θα ξεσηκωθούν όλοι όσοι πλήρωσαν γαι την αυτοπεραίωση (αν και τον τελευταίο καιρό τα έχουμε δει όλα οπότε δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.