Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι... Εάν σε αυθαίρετο πας και με τακτοποίηση (τα μη σύννομα κομμάτια) και με άδεια (τα σύννομα κομμάτια), τότε το πρόστιμο της τακτοποίησης θα πρέπει να εξοφληθεί ΟΛΟ ή μόνο το 30%, ώστε να προχωρήσουμε σε έκδοση άδειας?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να εξοφληθεί όλο το πρόστιμο. Το λέει η Εγκ. 1/2012, μου φαίνεται.

Το 30% πέρασε μόνο για τις μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 1/2012 είναι προγενέστερη του 30%....

 

Δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν το έχω μπροστά μου τώρα... αλλά νομίζω ότι το 30% περιλαμβάνει ΚΑΙ διοικητικές πράξεις (π.χ. έκδοση αδείας)... ρίξτε μια ματιά μήπως κάνω λάθος....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ρε γ@μώτο... δεν μπορώ να βρω το αρχείο που ανέβασε το ΥΠΕΚΑ για το 30%... το έχει κανένας πρόχειρο???

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

=2178&language=el-GR"]http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=2178&language=el-GR

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συναδελφοι, εχω περιπτωση κατοικιας 90 τ.μ που δεν εχει αδεια οικοδομης. προσανατολιζομαι να βγαλω αδεια νομιμοποιησης. πληρωνω λοιπον το παραβολο 1000 ευρω και συνεχιζω στην αδεια.

1. στο αρθρο 26 τι γινεται με την ημερομηνια παρατασης για αδεια με βαση το αρθρο 22 ?ισχυει εκει το 31/5/2013.?γιατι στα φεκ που βγαζουν για τις παρατασεις αναφερονται μονο στο αρθρο 24. σε προηγουμενη αναρτηση συναδελφος το ανεφερε οτι του ειπαν στην πολεοδομια.

2. τελικα για αδεια νομιμοποιησης κανω αποτυπωση αρχιτεκτονικων, αποτυπωση στατικων ?απαιτειται και μελετη στατικης επαρκειας?

Link to comment
Share on other sites

1. Αν το δέχεται η πολεοδομία σου τότε προχώρα

2. Το τι ακριβώς θέλει η άδεια αυτή θα είναι η δεύτερη ερώτησή σου στην πολεοδομία σου.Μόνο έτσι θα μάθεις τι πραγματικά πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.