Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ανέλαβα να καταβάλω το παράβολο και να εκδώσω άδεια σε 3 χρόνια

για κατάστημα που από ενιαίο χωρίστηκε σε 3 καταστήματα.

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει τη διαδικασία διαχωρισμού στη πολεοδομία.

 

Ωστόσο με ενημέρωσε ο πελάτης ότι βρέθηκε ενοικιαστής για το ένα εκ των τριών καταστημάτων.

Θέλει να ανοίξει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Θα μπορέσει να το ανοίξει ή θα κολλήσει λόγω ότι πρέπει να πρώτα να εκδοθεί η άδεια διαχωρισμού του καταστήματος?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε καλησπέρα,

έχω και εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση αυτό τον καιρό.

Έχεις σιγουρέψει υποθέτω ότι βγαίνει η άδεια; Παραδείγματος χάριν, από θέσεις στάθμευσης θα είσαι οκ; Αν είχες ένα εμπορικό κατάστημα 180τμ ήθελες 4, αν τώρα θέλεις να έχεις τρία Κ.Υ.Ε. των 60 θέλεις νομίζω 6.

Θα πρέπει να βγάλεις πρώτα την άδεια έτσι κι αλλιώς, αφού κανονικά χρειάζεσαι άδεια δόμησης - αναθεώρηση για να αλλάξεις τη χρήση από (κοινό) κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού με χρήση Κ.Υ.Ε., τουλάχιστον για τους περισσότερους δήμους (ακόμα και να μην είχες διαχωρισμό).

Επίσης, επειδή μπήκες στο νόμο αυθαιρέτων, δεν μπορείς να δώσεις εσύ τη βεβαίωση κύριας χρήσης για το κατάστημα που θέλει να νοικιάσει, αλλά θα φωνάξεις την πολεοδομία να σου τη δώσει.

Νομίζω θα μπορεί να πάρει από τώρα προέγκριση, αλλά κανονικά δεν πρέπει να λειτουργήσει αν δεν βγάλει την οριστική άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωση: Με την νέα εγκύκλιο 38283 ίσως και να μην χρειαζόσουν άδεια για αλλαγή χρήσης. Στη δικιά μου περίπτωση πάντως δε μου βγαίνει η αναθεώρηση και σκοπεύω να πάω με Ν. 4178 και πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο εχω υφισταμενα και αυθαιρετα.

1)υπερυψωμενη ισογεια κατοικια 58 τ.μ.

2)κλειστο ισογειο χωρο στάθμευσης 23 τ.μ.

3)περγκολα μεταλλικη 30 τ.μ.

και υπαρχει περιφραξη και πλακοστρωση.

εγω τωρα θα δηλωσω οτι παω για εκδοση αδειας και θα δηλωσω τετραγωνικα μετρα:

για την κατοικια 58 τ.μ.

για το garage 23 τ.μ.

για την περγκολα θα δηλωσω τ.μ.?

για την διαμορφωση δεν δηλωνω κατι. απλα την δειχνω στα σχεδια της αδειας νομιμοποιησης. επειδη και η περγκολα ειναι διαμορφωση του ακαλυπτου μαλλον δεν πρεπει να δηλωσω τετραγωνικα. αυτο σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα,

έχω και εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση αυτό τον καιρό.

Έχεις σιγουρέψει υποθέτω ότι βγαίνει η άδεια; Παραδείγματος χάριν, από θέσεις στάθμευσης θα είσαι οκ; Αν είχες ένα εμπορικό κατάστημα 180τμ ήθελες 4, αν τώρα θέλεις να έχεις τρία Κ.Υ.Ε. των 60 θέλεις νομίζω 6.

Θα πρέπει να βγάλεις πρώτα την άδεια έτσι κι αλλιώς, αφού κανονικά χρειάζεσαι άδεια δόμησης - αναθεώρηση για να αλλάξεις τη χρήση από (κοινό) κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού με χρήση Κ.Υ.Ε., τουλάχιστον για τους περισσότερους δήμους (ακόμα και να μην είχες διαχωρισμό).

Επίσης, επειδή μπήκες στο νόμο αυθαιρέτων, δεν μπορείς να δώσεις εσύ τη βεβαίωση κύριας χρήσης για το κατάστημα που θέλει να νοικιάσει, αλλά θα φωνάξεις την πολεοδομία να σου τη δώσει.

Νομίζω θα μπορεί να πάρει από τώρα προέγκριση, αλλά κανονικά δεν πρέπει να λειτουργήσει αν δεν βγάλει την οριστική άδεια λειτουργίας.

Καλημέρα,

ρωτησα στη πολεοδομια και μου ειπαν οτι μπορω να βγαλω ΟΑ διασωρισμου καταστηματος.

Οσον αφορα τι θέσεις σταθμευσης μου ειπαν οτι μπορει να χρειαστει να εξαγορασω καποιες.

Τωρα ομως με το Ν.4178 απαιτειται να βγει αδεια λογω διαφορετικης διαμερισματωσης καταστηματος ή

απλα το δηλωνουμε στο νομο και τελειωνουμε? Με υποχρεωση εντος 5-ετιας να κανουμε και τη μελετη στατικης επαρκειας?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Βρε παιδια, έχω εκδόσει οικοδομική άδεια και δεν μπορω να προχωρήσω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι Θα πρέπει να περιμενεις να ανοίξει το σύστημα να ανεβασεις τα λοιπά στοιχεία που ζητάει και μετά να το οριστικοποιησεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.