Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

εχεις δικιο ιασονα.απλως η πολυνομοθεσια και οι αντικρουομενες εγκυκλιοι ειδικα το τελευταιο καιρο μας κανουν πλεον να αμφιβαλλουμε και γιαυτα που ξεραμε .εγω δουλευω 26 χρονια.υποτιθεται οτι ειχα ενα υποβαθρο γνωσεων.σημερα πλεον αμφιβαλλω και γιαυτα που ξερω!

 

Δεν είναι κακό αυτό!!! Θυμίζω το "εν οίδα ότι, ουδέν οίδα" του Σωκράτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ yannisk72 για την απάντηση. Μηπως γνωρίζεις και σε ποιο νόμο ή εγκύκλιο θα μπορούσα να βρω περαιτέρω διευκρινήσεις στο θέμα;

Εγκ, 1/2012, ΚΕΦ Β παρ.7 ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ,

ξεκίνα.......

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ γενικά, διότι δεν προλαβαίνω να διαβάσω τις λεπτομέρειες της μέχρι τώρα συζήτησής σας, αναφέροντας τη "φιλοσοφία" και την "πολιτική" που εγώ ακολουθώ.

 

Η γρήγορη απάντηση στο ερώτημά σου είναι: Ναι εφόσον πληρούνται όλες οι απαιτούμενες και αναγκαίες προϋποθέσεις του "νόμου".

 

 

Σημασία δεν έχει το τι κάνουν (ή έχουν διάθεση να κάνουν) οι πολεοδομίες.

Σημασία έχει το τι λένε οι νόμοι και που κάθε φορά στηρίζεις την "ιδιαίτερη" περίπτωση ακινήτου που έχεις.

Αν εσύ θεωρείς ότι, μπορείς να κινηθείς π.χ. με α' τρόπο (και είσαι απολύτως νόμιμος και στηριγμένος σε αποφάσεις κ.λπ.) τότε και πρόβλημα ν' αντιμετωπίσεις υπάρχουν πάρα πολλές μέθοδοι για να το λύσεις.

Δυστυχώς όμως, η ..."ανεπάρκεια", η ..."όχι σε βάθος ενημέρωση", ο ...."επιφανειακός τρόπος αντιμετώπισης των θεμάτων", η ..."πολύ χαμηλού επιπέδου εξειδίκευση" δεν επιτρέπουν στους περισσότερους από εμάς ν' αντιμετωπίσουμε με όση "ιδιαιτερότητα" απαιτείται την κάθε διαφορετική περίπτωση και να "οπλιστούμε" με τα κατάλληλα "εφόδια" για να τη φέρουμε εις πέρας.

Άρα, καταλήγουμε σε "ομαδοποιήσεις", "στα γρήγορα", "μα δεν αξίζει τον κόπο η αμοιβή μου" κ.λπ.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου και ιδιαίτερα στα "Ναι εφόσον πληρούνται όλες οι απαιτούμενες και αναγκαίες προϋποθέσεις του "νόμου".

Σημασία δεν έχει το τι κάνουν (ή έχουν διάθεση να κάνουν) οι πολεοδομίες.

Σημασία έχει το τι λένε οι νόμοι και που κάθε φορά στηρίζεις την "ιδιαίτερη" περίπτωση ακινήτου που έχεις."

 

Οπότε, διαβάζουμε .... 10, 20, 30 χρόνια..... και αμφιβάλουμε για ... τα πάντα........ έτσι, Μάρθα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Διάβασα όλη τη συζήτηση, κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα αλλα εξακολουθώ να έχω κάποια κενά με την περίπτωση μου, η οποία είναι η εξής: Σε ακίνητο με ΟΑ και δυο ιδιοκτήτες (από ένα όροφο ο καθένας- Νο1 και 2 για ευκολία), πρόκειται να εκδώσω άδεια για διαχωρισμό οριζόντιας ιδιοκτησίας σε δύο ιδιοκτησίες (θα το μοιραστούν οι δυο τους). Στο ακίνητο υπάρχουν αυθαιρεσίες και στις δυο ιδιοκτησίες (όχι σε αυτην που θα διαχωρίσω). Υπάρχει υπόλοιπο συντελεστη 12 m2 το οποίο όμως ανήκει στον Νο2 και ο οποίος έχει υπερβάσεις 40m2. O Νο 1 έχει ρυθμίσει τις δικές του υπερβάσεις και έχει εξοφλήσει το πρόστιμο. Θέλω λοιπόν στην άδεια για διαχωρισμό που θα εκδώσω να συμπεριλάβω τη νομιμοποίηση των 12 m2 και να ρυθμίσω τα υπόλοιπα 28m2. Το ερώτημα είναι τι γίνεται με τα πρόστιμα. Πληρώνει ο Νο 2 το παράβολο μόνο δηλωνοντας ότι θα βγάλει άδεια και τι γίνεται με τα υπόλοιπα 28m2 που θα ρυθμιστούν? Στο ΔΚ που θα υποβάλλω πρέπει να δείξω όλες τις παραβάσεις άρα δεν θα πρέπει να έχει προηγηθεί η ρύθμιση των 28m2? Εχω μπερδευτει πάραπολυ με τη σειρα της διαδικασίας και θα ήθελα κάποια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έτυχε μια περίπτωση που θα με κάνει να ξεχάσω κι αυτά που (κουτσο)ξέρω, θα ήθελα απόψεις.

Εχω μια αυθαίρετη κατασκευή που όμως έχει όλα τα φόντα για να ήταν νόμιμη, απλώς ο ιδιοκτήτης "ξέχασε" να βγάλει Ο.Α. όταν έπρεπε. Σύμφωνα με το άρθρο 26 του 4014'11 καθώς και με την παράγραφο Β9 της εγκυκλίου 1/2012, μπορεί να νομιμοποιηθεί με την έκδοση άδειας δόμησης αφού πληρωθεί μόνο το αρχικό παράβολο υπαγωγής στο νόμο. Δηλαδή δεν οφείλει λοιπά πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, ΣΩΣΤΑ??? Σε αντίστοιχη περίπτωση στην πολεοδομία Αγιάς Παρασκευής, αυτό μου ζητήθηκε και έβγαλα την Ο.Α. κανονικά. Τώρα όμως έχω συνάδελφο που υποστηρίζει ότι αν νομιμοποιήσουμε δεν γλιτώνουμε τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, είτε υπαχθούμε στον 4014 είτε όχι. Βέβαια αυτή η κατασκευή είναι στον Ασπρόπυργο, αλλά δε νομίζω ότι η εκεί πολεοδομία αντιμετωπίζει το θέμα διαφορετικά (τι να πω κιόλας...). Κάποιος τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνει ο συνάδελφος, ισχύει ότι ξέρεις και ότι περιγράφεται στο άρθρ 26 παρ 2 του Ν-4014 και τις 1.552.986.001,5 εγκυκλίους και ερωτοαπαντήσεις-διευκρινήσεις που ακολούθησαν μέχρι στιγμής.

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν δεν υπαχθεί στο άρθρο 26 παρ 2 τότε θα πληρώσει τα πρόστιμα που αναφέρονται στο άρθρο 27 του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.