Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Νομίζω υπάρχει ήδη συντελεστής χρήσης (επιφάνεια) για τον υπολογισμό του φόρου οπότε ενδεχομένως δεν χρειάζεται οδηγία.

Αν π.χ. ένα γήπεδο 1 στρ. ανήκει σε 2 κατά 50%, δηλαδή αν το πουλήσουν θα λάβει ο καθένας 50% του τιμήματος.

Ας πούμε όμως ότι ο ένας καλλιερεγεί 700τμ και ο έτερος 300τμ με σύσταση. Όταν μεταβιβάσουν στα παιδιά τους θα πρέπει να πληρώσουν διαφορετικό φόρο, ας κατέχουν το 50% της ιδιοκτησίας, γιατί χρησιμοποιούν διαφορετική επιφάνεια. Νομίζω ότι έτσι είναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 hours ago, sdtopo said:

Νομίζω υπάρχει ήδη συντελεστής χρήσης (επιφάνεια) για τον υπολογισμό του φόρου οπότε ενδεχομένως δεν χρειάζεται οδηγία.

Αν π.χ. ένα γήπεδο 1 στρ. ανήκει σε 2 κατά 50%, δηλαδή αν το πουλήσουν θα λάβει ο καθένας 50% του τιμήματος.

Ας πούμε όμως ότι ο ένας καλλιερεγεί 700τμ και ο έτερος 300τμ με σύσταση. Όταν μεταβιβάσουν στα παιδιά τους θα πρέπει να πληρώσουν διαφορετικό φόρο, ας κατέχουν το 50% της ιδιοκτησίας, γιατί χρησιμοποιούν διαφορετική επιφάνεια. Νομίζω ότι έτσι είναι.

Και αν ακυρωθει η σύσταση πόσα μέτρα θα έχει ο κάθε ενας που θα είναι πάλι εξαδιαρέτου? και τα παραπάνω μέτρα που πλήρωσε ο ενας απο ποιον θα επιστραφούν σε περίπτωση ακύρωσης της σύστασης? Αυτο που έχει σημασία είναι τα χιλιοστά τα οποία αφορούν το ενιαίο οικόπεδο. Το πως θα χωριστουν οι αποκλειστικές χρήσεις είναι πιστέυω καθαρά συμφωνία των συνδικαιούχων. Το Ε9 πως θα συμπληρωθει στο παράδειγμα που έφερες? 300μ2 και 700μ2 με 100% δικαιωμα ο καθε ενας ή 1000μ2 με 50% ο κάθε ενας? Μπαίνουμε σε ξένα νομικά χωράφια αλλα κουβέντα να γίνεται μιας και το θίξαμε

Link to comment
Share on other sites

Αν ακυρωθεί η σύσταση θα έχει ο κάθενας το 50% του όλου χωρίς συγκεριμένη θέση επί του εδάφους.

Η ακύρωση της σύστασης απαιτεί συμφωνία και των δύο μερών οπότε τα "έξτρα" χρήματα θα αφορούν και πάλι την χρήση της "έξτρα" επιφάνειας για όσο την κατείχε.

Για το Ε9 δεν γνωρίζω λεπτομέρειες αλλά φαντάζομαι ότι θα συμπληρωθεί όπως συμπληρώνεται και στις κάθετες ή στα διαμερίσματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Έχω περίπτωση ενός οικοπέδου με 6 κάθετες, στο οποίο ο δικηγόρος του πελάτη, θέλει τοπογραφικό της μιας κάθετης για πρόδηλο σφάλμα στο Κτηματολόγιο. Η ερώτηση μου είναι ότι κανονικά θέλει τοπογραφικό για όλο το οικόπεδο και με τις 6 κάθετες...Σωστα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόκειται για οικόπεδο που έχει προκύψει από Πράξη Εφαρμογής και θα γίνει σύσταση Καθέτων Συνιδιοκτησιών. Προκειμένου να συντάξω το Τοπογραφικό για ανάρτηση στο κτηματολόγιο έχω τις εξής απορίες:

 1)Στο dxf αρχείο, το layer της γραμμής καθέτου είναι το (14):TOPO_PROP_NEW (νέα όρια ιδιοκτησιών όπως ΘΑ προκύψουν από την εγγραπτέα πράξη;

2)Για τη σύσταση καθέτου απαιτείται ανάρτηση Τοπογραφικού Διαγράμματος ή Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών;     

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, τα layer TOPO_PROP* αφορούν το οικόπεδο και όχι τις κάθετες ιδιοκτησίες. Οι κάθετες ορίζονται στα layer VST.

2. Απαιτείται ΔΓΜ Σύστασης Καθέτων (https://ktimatologio.gov.gr/Professionals/Content/examples/paradeigmata/systash_kathetwn.html)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω ένα αδόμητο γήπεδο το οποίο με απόφαση νομάρχη το '86 οριοθέτησης του οικισμού, είναι πλέον εντός ορίων. Το γήπεδο αυτό προέρχεται από διανομή αγροκτήματος και στον χάρτη φαίνεται να έχει πρόσωπο σε δρόμο. Στο κτηματολόγιο της περιοχής, που σύντομα θα γίνει λειτουργούν, δεν έχει περαστεί ως δρόμος αλλά έχει ενσωματωθεί με την υπόλοιπη κοινόχρηστη έκταση που βρίσκεται παραπλεύρως, με έναν Κ.Α.Ε.Κ..

Μετά από ερώτηση στην τοπογραφική υπηρεσία για το είδος αυτής της λωρίδας - δρόμος όπως φαίνεται στον χάρτη της διανομής, με ενημέρωσαν ότι στους κτηματολογικούς πίνακες της συγκεκριμένης διανομής δεν έχουν πάρει αρίθμηση οι δρόμοι και περιγράφονται συνολικά όλοι μαζί με μια μεγάλη έκταση τετραγωνικών. Στον χάρτη έχει σχεδιαστεί ως δρόμος αλλά δεν αναφέρεται στους πίνακες μεμονωμένα για να εξαχθεί το συμπέρασμα ότι είναι δρόμος. Θεωρούν ότι εσφαλμένα ο δήμος δεν δήλωσε αυτό το κομμάτι ως δρόμο στο κτηματολόγιο ώστε να ανήκει στην δικαιοδοσία του.

Στην προκειμένη περίπτωση δλδ δεν ξέρω αν θεωρείται ότι έχω πρόσωπο ή είναι τυφλό το γήπεδο.

Πρέπει να απευθυνθώ στον δήμο με κάποιο αίτημα για να προβεί εκείνος σε ενέργειες για τον δρόμο? Πράγμα που θα πάρει χρόνο για ευνόητους λόγους και όταν το κτηματολόγιο γίνει λειτουργούν.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι κατάτμηση αλλά αν δεν έχω πρόσωπο αυτό δεν γίνεται. Θα μπορούσε η λύση να είναι η σύσταση καθέτων σε τυφλό γήπεδο εντός ορίου οικισμού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.