Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με τον Ν.4014/11


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟ 4014 ΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΚΔΟΣΕΙ ΟΙΚΟΔ. ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2008?...Ο ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2003-2008 ΟΣΟ ΔΗΛΑΔΗ ...ΗΤΑΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΑΔΕΙΑ. (ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ...ΝΟΜΙΖΩ)

 

ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ 4014 ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΟΥ ΤΕΕ? ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ??? ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΩΣ ΕΧΕΟΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ..??

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Καλώς ήλθες.Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit-Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

από πότε τελικά και πρίν σίγουρα άν είναι το αυθαιρετο μπορεί να μπεί στην ρύθμιση?

κλειστό γκαράζ μέσα σε πυλωτή συνεχόμενο με σπίτι τακτοποιήθηκε το μισό με τον 3843. Τώρα στο υπόλοιπο έχει βάλει και ένα κούφωμα με τζαμαρία.Μπορεί αυτο να τακτοποιήθει με τον 4014 και αν ναι επειδή ο 3843 έχει περαιωθεί μπορεί να συμψιφησθεί? συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ορισμενες ερωτησεις (ετοιμαζω την 1η μου δηλωση με τον 4014....)

 

1) Αριθμος εργου ειναι απαραιτητος ή προχωραει η δηλωση και χωρις αυτον? (οπως στις Βεβαιωσεις για ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ?)

2) Οι κρατησεις που θα πληρωσουμε (για να υπολογισω τι θα πω στον πελατη) ειναι επι της ΝΟΜΙΜΗΣ (1.570ευρω περιπου) αμοιβης?

δηλαδη μιλαμε για περιπου 5% * 1570 = 78,5 ευρω?

 

3) Αν πληρωθει το παραβολο ΑΥΡΙΟ, ποτε θα μπορω να κανω ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγη για να γινει το συμβολαιο?

 

 

υ.γ. κανω edit τις ερωτησεις για να μην κανω πολλα ποστ

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ορισμενες ερωτησεις (ετοιμαζω την 1η μου δηλωση με τον 4014....)

 

1) Αριθμος εργου ειναι απαραιτητος ή προχωραει η δηλωση και χωρις αυτον? (οπως στις Βεβαιωσεις για ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ?)

2) Οι κρατησεις που θα πληρωσουμε (για να υπολογισω τι θα πω στον πελατη) ειναι επι της ΝΟΜΙΜΗΣ (1.570ευρω περιπου) αμοιβης?

δηλαδη μιλαμε για περιπου 5% * 1570 = 78,5 ευρω?

 

1. Θα σου χρειαστεί όταν θελήσεις να πας από Προσωρινή Υπαγωγή σε Οριστική Υπαγωγή.

2. Ναι είναι επί της νόμιμης (2% υπέρ ΤΕΕ, 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, 1% υπέρ ΕΜΠ και 2,4% επί του συνόλου αυτών χαρτόσημο, δηλδή, συνολικά 5,12%). Στη νόμιμη αμοιβή έχεις και αμοιβή αποτύπωσης και αμοιβή τοπογραφικού (αν τα χρειάζεσαι).

Link to comment
Share on other sites

3) Την επόμενη μέρα (συνήθως) εμφανίζεται η πληρωμή στα οικνμκα στοιχεία στο πρόγραμμα. Τότε θα προχωρήσεις σε προσωρινή υπαγωγή, όπου θα βγει και η εντολή πληρωμής του υπολοίπου προστίμου. Μία μέρα μετά την πληρωμή, με την εμφάνισή της στο πρόγραμμα, θα μπορείς να προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή και θα μπορείς να εκδόσεις τη βεβαίωση. Πρόσεξε ότι μετά την οριστ υπαγωγή δε θα μπορείς να αλλάξεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι σε ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.

Αν πατησω το κουμπι της υποβολης και με παει σε ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ, θα μπορω να δω το ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ (στα οικονομικα στοιχεια).

 

1) Σε αυτη τη φαση, μπορω να κανω διορθωσεις ΠΡΙΝ πληρωθει το τελος υπαγωγης?

 

2) Αν υποθεσουμε οτι αυριο πληρωθει το τελος υπαγωγης, τοτε μολις ενημερωθει το συστημα, περνω σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ.

Για να γινει συμβολαιο, πρεπει να περασω επιπλεον σε ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγη δηλωνοντας οτι εχω στην διαθεση μου ολα τα στοιχεια?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

από πότε τελικά και πρίν σίγουρα άν είναι το αυθαιρετο μπορεί να μπεί στην ρύθμιση?

κλειστό γκαράζ μέσα σε πυλωτή συνεχόμενο με σπίτι τακτοποιήθηκε το μισό με τον 3843. Τώρα στο υπόλοιπο έχει βάλει και ένα κούφωμα με τζαμαρία.Μπορεί αυτο να τακτοποιήθει με τον 4014 και αν ναι επειδή ο 3843 έχει περαιωθεί μπορεί να συμψιφησθεί? συμφέρει?

 

28-7-2011 είναι η τελευταία ημερομηνία.Ναι σε όλα τα υπόλοιπα εκτός από το συμφέρει που θα βγει από τις πράξεις.Πρόστιμο με 3843 και πρόστιμο με 4014 και έλεγχος.

 

Τωρα ειμαι σε ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.

Αν πατησω το κουμπι της υποβολης και με παει σε ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ, θα μπορω να δω το ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ (στα οικονομικα στοιχεια).

1) Σε αυτη τη φαση, μπορω να κανω διορθωσεις ΠΡΙΝ πληρωθει το τελος υπαγωγης?

2) Αν υποθεσουμε οτι αυριο πληρωθει το τελος υπαγωγης, τοτε μολις ενημερωθει το συστημα, περνω σε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ.

Για να γινει συμβολαιο, πρεπει να περασω επιπλεον σε ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγη δηλωνοντας οτι εχω στην διαθεση μου ολα τα στοιχεια?

 

1. Ναι αρκεί να ειδοποιηθεί ο πελάτης να μην πληρώσει το παράβολο γιατί θα ξαναυπολογιστεί και θα βγεί νέος κωδικός.

2.Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση....

 

Πως ενημερώνεται το σύστημα ότι τελείωσες την διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρετου (πήγες πολεοδομία κατέθεσες φάκελο κτλ) ώστε να σου εκδώσει βεβαίωση;;; Μήπως δεν χρειάζεται να ενημερώσεις το σύστημα και στην δίνει αυτόματα πληρώνοντας μόνο το αρχικό παράβολο;;;....δεν πρέπει κάπου να περάσεις κάποιο νούμερο νομιμοποίησης που σου έδωσε η εκάστοτε πολεοδομία??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις στο σύστημα την άδεια και το ΤΕΕ προχωράει τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.