Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση κατώτατων αμοιβών των ενεργειακών επιθεωρητών


venezia

Recommended Posts

Το ΤΣΜΕΔΕ είναι καμένο χαρτί. Άμα δίνεις συντάξεις υπερβολικές και όχι βάσει των όσων έχεις εισπράξει από τους ασφαλισμένους, αν έχεις υπογεννητικότητα, αν βασίζεσαι στο να αυξήσεις τα έσοδά σου δημιουργώντας περισσότερα τμήματα μηχανικών, περισσότερους ασφαλισμένους για να θρέψουν τους παλιούς είναι λογικό ότι κάποια στιγμή θα έχεις πρόβλημα.

Ξέρεις για το ΤΣΜΕΔΕ τη μεγαλύτερη πηγή εσόδων αποτελούσαν οι προμήθειες των εγγυητικών επιστολών και όχι οι εισφορές των μελών του. Κάποια στιγμή όμως "κάποιοι" έβαλαν στο παιγνίδι τις τράπεζες, κυρίως στα Δις ευρώ των Μεγάλων Έργων με αποτέλεσμα το ΤΣΜΕΔΕ να χάσει σημαντικότατους (και ασύλληπτους) πόρους που καρπώθηκαν οι τράπεζες ακόμα και ενάντια στη νομοθεσία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν θα μ'αρέσει να πληρώνω συνδρομή ΥΠΕΡ ΤΕΕ κανά 1000€ (έχω δεν έχω) αντί να πληρώνω ποσοστό επί της αμοιβής που εισπράττω....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ενώ όταν υπήρχαν ελάχιστες αμοιβές οι μηχανικοί πληρώνονταν τις ελάχιστες και δεν γίνονταν εκπτώσεις!

Δεν υπήρχαν μηχανικοί που δούλευαν για ένα κομμάτι ψωμί, μικρό ποσοστό της ελάχιστης αμοιβής για να μπορούν οι νταβατζήδες συνάδελφοι τους μηχανικοί να κάνουν μεγάλες εκπτώσεις.

σοβαρα;

οι ΗΛΙΘΙΟΙ που έκαναν τις μελέτες για τους φελους είναι αμοιροι ευθυνών;

 

όταν όμως έλεγα πως όποιος δουλέυει για τους φελους ανταγωνίζεται το ευατό του ημουνα κακιά

όταν λέω όχι στην δωρεάν πρακτική εξάσκηση πάλι κακιά είμαι

 

Δεν ξέρω αν θα μ'αρέσει να πληρώνω συνδρομή ΥΠΕΡ ΤΕΕ κανά 1000€ (έχω δεν έχω) αντί να πληρώνω ποσοστό επί της αμοιβής που εισπράττω....

να αγιάσει το στόμα σου .... γιατί μερικοί δεν έχουν καταλάβει ακόμη την μπινιά που πάνε να μας παίξουν

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ myri βάζεις τον θύτη στην ίδια μοίρα με το θύμα.

Τον ισχυρό με τον αδύναμο.

Γιατί ο παλιός μηχανικός με το στημένο γραφείο και τις διασυνδέσεις είναι ο ισχυρός, ενώ ο νέος μηχανικός ή και παλιός που δεν έχει ή δεν θέλει ή δεν μπορεί είναι ο αδύνατος.

Αν έχω τη δυνατότητα επιλογής, αν έχω πλάτες μπορώ να πω και να κάνω πολλά.

Αν όμως δεν έχω, τότε θα δουλέψω και για ένα κομμάτι ψωμί και τζάμπα θα κάνω την πρακτική μου.

Εκ του ασφαλούς μπορεί κάποιος να λέει πολλά.

Οι ιδέες και τα πιστεύω όμως ούτε το στομάχι γεμίζουν ούτε το νοίκι πληρώνουν.

 

Faethon11, γιατί πρέπει να μπαίνουμε στο τριπάκι ότι είτε θα πληρώνουμε ποσοστό 2% από τις αμοιβές μας στο ΤΕΕ είτε θα πληρώνουμε υψηλή συνδρομή;

Δεν γίνεται δηλαδή ούτε το ένα ούτε το άλλο;

Φυσικά και γίνεται!

Θέληση να υπάρχει και μπορεί το ΤΕΕ να περιορίσει το "έργο" του βάσει του μειωμένου προϋπολογισμού του.

Σε τελική ανάλυση πρέπει να σκεφτούμε τι μας προσφέρει το ΤΕΕ, πόσο κοστίζει αυτό και αν αξίζει τον κόπο.

Το δικό μου συμπέρασμα το ανέλυσα προηγουμένως, μην επαναλαμβάνομαι.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως δεν έχω, τότε θα δουλέψω και για ένα κομμάτι ψωμί και τζάμπα θα κάνω την πρακτική μου.

τότε όπως έστρωσες θα κοιμηθείς .... συνέχισε το τζάμπα να παιρνει δουλειες ο μαγκας

 

ειδες τελικά που δεν εφταιγαν οι ελάχιστες αμοιβές ...

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

+1 Myri.

 

Ρε συνάδελφοι , μα την Παναγία δλδ δεν μπορώ να σας καταλάβω. Με τις ελάχιστες , ακόμα και αν έκανε κάποιος μαύρη έκπτωση , αναγκαζόταν να κατέβει μέχρι ενός σημείου. Τωρα , δεν υπάρχει ούτε όριο , ούτε τσίπα στους συναδέλφους.

Τιμές που ακούω : Τακτοποίηση 500 E περιλαμβανομένου ΦΠΑ , ΠΕΑ 120 Ε , φασον ανυπόγραφο για άλλον 80 !!!!

 

Για να μην πούμε για τις διαφημίσεις που διαλαλούν την πραμάτεια "εδώ το φθηνό αυθαίρετο επίσκεψη στο χώρο σας" σαν τα αβάδιστα μοντέλα .....

 

Είναι ξεφτίλα , θα μας κοιτάνε στο δρόμο με οίκτο σε λίγο.

 

Σε τι ωφεληθήκατε λοιπόν από την κατάργηση των ελαχίστων ?

 

Αμα όταν σπουδάζατε ονειρευόσασταν να παίρνετε χαρτζηλίκι αντί αμοιβής τότε πάω πάσο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά μην το ξεφτυλίζουμε έτσι....Δεν έχει νόημα. Τι να το κάνεις δηλαδή πχ ΠΕΑ με 100ευρώ? Απλά και μόνο για να πεις ότι πήρες την δουλειά? Δεν σώζεσαι έτσι. Ούτε τα έξοδά σου δεν βγάζεις....Λίγο εγωισμό ρε γαμώτο να δείχναμε όλοι θα κρατούσαμε τουλάχιστον κάποιο επίπεδο στις τιμές....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι το ΠΕΑ , θα γινει 50 αρικο , μολις μπουμε ολοι( επιτελους) στην κλειστη αγορα ..............

 

το εχω γραψει εδω και καιρο ...........

 

προθυμοι θα υπαρχουν χιλιαδες.........αλλωστε μην ξεχνατε οτι αρκετοι ισως ηδη το κανουν εδω και εναν χρονο για 30 , εως 50 ευρω.........η γνωστη κατασταση με τους ΄΄νεους ΄΄, ΄΄απειρους΄΄......

 

ετσι γινετε παντα οταν δημιουργεις στρεβλωσεις στην αγορα.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι όντως ζούμε ένα αίσχος και δυστυχώς θα διωγκοθεί..

 

Οι τιμές σε έναν κλάδο ποτέ δεν ήταν προϊόν ατομικής διαπραγμάτευσης και γι`αυτό και ο λόγος δεκαετίες τώρα των σωματείων ανά χώρο..

Άστε που στο τέλος του τούνελ του ελεύθερου ανταγωνισμού και των πρασίνων αλόγων υπάρχει το ξεφτίλισμά μας σαν επιστήμονες

 

Και μην ξεχνάτε ότι δεν καταργούν μόνο τις κατότατες τις δικές μας, αλλά πάνε για κατάργηση των ΣΣΕ, για ατομικές ανα επιχείρηση κτλ..

 

Άρα η επίθεση είναι ενιαία.

 

Κερδισμένοι αυτοί που θα μας έχουν υπαλλήλους σε λίγα χρόνια..

 

Και το μέγα ερώτημα: Τι κάνουν οι σύλλογοί μας και τα "σωματεία" μας;; και όχι μόνο τώρα, χρόνια τώρα. Μάλλον προετοιμάζανε το έδαφος θα έλεγα εγώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ωφεληθήκατε λοιπόν από την κατάργηση των ελαχίστων ?

 

 

Δηλαδη για σενα η Νομοθεσια ενος κρατους δεν πρεπει να βασιζεται στο τι ειναι σωστο και τι λαθος αλλα με βαση το ποιο ειναι το συμφερον της καθε συντεχνιας?

 

Οι τιμές σε έναν κλάδο ποτέ δεν ήταν προϊόν ατομικής διαπραγμάτευσης και γι`αυτό και ο λόγος δεκαετίες τώρα των σωματείων ανά χώρο..

Άστε που στο τέλος του τούνελ του ελεύθερου ανταγωνισμού και των πρασίνων αλόγων υπάρχει το ξεφτίλισμά μας σαν επιστήμονες

 

Και μην ξεχνάτε ότι δεν καταργούν μόνο τις κατότατες τις δικές μας, αλλά πάνε για κατάργηση των ΣΣΕ, για ατομικές ανα επιχείρηση κτλ..

 

Άρα η επίθεση είναι ενιαία.

 

Κερδισμένοι αυτοί που θα μας έχουν υπαλλήλους σε λίγα χρόνια..

 

 

Νομιζω αγαπητε μου πως καταφευγουμε πλεον στο γνωστο Ελληνικο σπορ της συνωμοσιολογιας.

 

Φιλε το οτι οι τιμες στην Ελλαδα δεν ηταν ποτε προιον ελευθερης διαπραγματευσης ειναι και ενας απο τους λογους του καταντηματος της χωρας μας...

Τωρα τι σχεση εχει η ελευθερη οικονομια με το ξεφτιλισμα του επαγγελματος δεν μπορω να το καταλαβω. Δηλαδη στις ΗΠΑ η την Μ.Βρεττανια η την Ευρωπη η σε οποιαδηποτε αλλη χωρα οπου δεν υπαρχουν ανοησιες του τυπου "ελαχιστες αμοιβες" εχουν ξεφτιλιστει οι επιστημονες?

 

Τωρα οσον αφορα το θεμα των ΣΣΕ εκει μπορουμε να κανουμε μεγαλη κουβεντα. Οι ΣΣΕ ετσι οπως λειτουργουν δημιουργουν μεγαλες στρεβλωσεις στην αγορα και δημιουργουν φοβερη οσφυοκαμψια στην αγορα εργασιας σε μια εποχη που η εργασιακη ευελιξια ειναι επιβεβλημενη. Σκεψου τωρα πως στην Ελλαδα οι μισθοι διαμορφωνονται σε τρια επιπεδα : επιπεδο ΣΣΕ, επιπεδο κλαδικης συμβασης, επιπεδο επιχειρησιακης συμβασης. Μιλαμε για μια σκετη τρελα. Βεβαια το θεμα μας δεν ειναι αυτο, αλλα θεωρω πως σε μια χωρα σαν την Ελλαδα θεωρουν οι περισσοτεροι πως οτι ισχυε ως τωρα ειναι το "καλο" ενω οποια αλλαγη ερθει ειναι το "κακο". Βεβαια πως με τοσα "καλα" χρεωκοπησαμε το θεμα....

 

Τωρα οσον αφορα το τελευταιο που λες να σου πω τα εξης. Η Ελλαδα εχει εναν τεραστιο αριθμο αυτοαπασχολουμενων σε σχεση με ολα τα υπολοιπα Ευρωπαικα κρατη. Οι ελ. επαγγελματιες στην Ελλαδα ειναι το 34% του συνολου ενω στην Γερμανια ειναι το 4%. Αυτο οφειλεται σε μεγαλο βαθμο στο οτι η Ελληνικη επιχειρηματικοτητα σε μεγαλο βαθμο ειναι ειτε κρατικοδιαιτη ειτε τελει υπο την κρατικη προστασια (κλειστα επαγγελματα, κατοχυρωμενες αμοιβες κ.λ.π). Τωρα το αν η εξυγιανση του ιδιωτικου τομεα οδηγησει σε μια μειωση του ποσοστου των ελ. επαγγελματιων αυτο δεν ειναι κατι αρνητικο. Προτιμω εναν ιδιωτικο τομεα με λιγοτερες επιχειρησεις αλλα πιο υγιεις (η μειωση βεβαια αυτη δεν θεωρω πως θα ειναι μεγαλη μιας και οι δομες της Ελληνικης οικονομιας στηριζονται στο μικρο γραφειο, το μικρο μαγαζι, την μικρη μοναδα).

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.