Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση κατώτατων αμοιβών των ενεργειακών επιθεωρητών


venezia

Recommended Posts

Τωρα τι σχεση εχει η ελευθερη οικονομια με το ξεφτιλισμα του επαγγελματος δεν μπορω να το καταλαβω. Δηλαδη στις ΗΠΑ η την Μ.Βρεττανια η την Ευρωπη η σε οποιαδηποτε αλλη χωρα οπου δεν υπαρχουν ανοησιες του τυπου "ελαχιστες αμοιβες" εχουν ξεφτιλιστει οι επιστημονες?

Πες τα βρε Θοδωρή.

 

myri μη διαστρεβλώνεις όσα λέω!!! Άλλο το να δουλεύεις τζάμπα στην πρακτική σου και μόνο τότε για να αποκτήσεις εμπειρίες και να μάθεις τη δουλειά, κι άλλο να δουλεύεις τζάμπα συνεχώς.

Αν εσύ δεν βρέθηκες ποτέ σε δύσκολη θέση όπως ίσως κάποιοι συνάδελφοι σου, χαίρομαι για σένα αλλά δεν είναι πάντα στη ζωή και για όλους τόσο ρόδινα.

 

Όσο για τις ελάχιστες, αυτό που είπα και προφανώς δεν κατάλαβες είναι ότι ούτε την ποιότητα κατοχύρωναν για την οποία δεν ενδιαφέρεται πραγματικά το ΤΕΕ, ούτε ότι δεν είχαμε και τότε φαινόμενα εκμετάλλευσης συναδέλφων από συναδέλφους.

 

Αν θέλουμε να λειτουργεί η αγορά σωστά, πρέπει να κοιτάξουμε άλλα πράγματα και η κατοχύρωση ελαχίστων αμοιβών δεν είναι ένα από αυτά.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, αν έχεις ένα ΠΕΑ για το οποίο κανείς πελάτης δεν υπολογίζει την ποιότητα της δουλειάς γιατί το αντιμετωπίζει ως ένα ανούσιο χαρτί, τότε η πτώση των αμοιβών στα 50€ είναι νομοτελειακή.

Η οποία δε, θα γίνει πολύ πιο γρήγορα όταν δεν υπάρχουν έλεγχοι για να τιμωρούνται οι συνάδελφοι που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θέλουμε να λειτουργεί η αγορά σωστά, πρέπει να κοιτάξουμε άλλα πράγματα και η κατοχύρωση ελαχίστων αμοιβών δεν είναι ένα από αυτά.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, αν έχεις ένα ΠΕΑ για το οποίο κανείς πελάτης δεν υπολογίζει την ποιότητα της δουλειάς γιατί το αντιμετωπίζει ως ένα ανούσιο χαρτί, τότε η πτώση των αμοιβών στα 50€ είναι νομοτελειακή.

Η οποία δε, θα γίνει πολύ πιο γρήγορα όταν δεν υπάρχουν έλεγχοι για να τιμωρούνται οι συνάδελφοι που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

Πολύ σωστός!!! Πρώτα ξεφτιλίζουμε εμείς την δουλειά μας λόγω της ποιότητας που προσφέρουμε και μετα φταίνε οι ελάχιστες αμοιβές... Και σε εναν γιατρό αν το έπαιρνες τηλέφωνο και μέσω τηλεφώνου σε "εξέταζε" (όπως γίνεται σε πολλά πιστοποιητικά) δεν θα έπαιρνε την αμοιβή που παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά μην το ξεφτυλίζουμε έτσι....Δεν έχει νόημα. Τι να το κάνεις δηλαδή πχ ΠΕΑ με 100ευρώ? Απλά και μόνο για να πεις ότι πήρες την δουλειά? Δεν σώζεσαι έτσι. Ούτε τα έξοδά σου δεν βγάζεις....Λίγο εγωισμό ρε γαμώτο να δείχναμε όλοι θα κρατούσαμε τουλάχιστον κάποιο επίπεδο στις τιμές....

 

Υπαρχουν γραφεια που "μπαινουν μεσα" στα ΠΕΑ, με σκοπο να δημιουργησουν πελατεια και να παρουν αλλες δουλειες μελλοντικα.

Αυτη ειναι, δυστυχως, η πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν γραφεια που "μπαινουν μεσα" στα ΠΕΑ, με σκοπο να δημιουργησουν πελατεια και να παρουν αλλες δουλειες μελλοντικα.

Αυτη ειναι, δυστυχως, η πραγματικοτητα.

 

Φιλε την σημερινη εποχη αμα δεν φροντισεις να εχεις κερδος (εστω και μικρο) απο καθε δουλεια που κανεις πας για φουντο. Τωρα το να δουλευεις τζαμπα με την προσδοκια- εαν και ισως και θα δουμε -να παρεις μια αλλη δουλεια στο μελλον ειναι μια πρακτικη που οδηγει στο λουκετο με μαθηματικη ακριβεια...Απο την αλλη εαν για καθε πελατη που μου ελεγε να του κανω μεγαλο discount, υποσχομενος πως θα μου δωσει και αλλη δουλεια στο μελλον, ανταποκρινομουν, αυτη τη στιγμη θα σου εγραφα απο καποιο ημιυπογειο στην πλατεια Βαθης.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

thodoris1982

 

Μαζι σου ειμαι, αλλα σου λεω ποια ειναι η σημερινη πραγματικοτητα (και στα δημοσια εργα εταιριες οδηγουνται με μαθηματικη ακριβεια σε φουντο χτυπωντας τα εργα με εκπτωσεις εξωπραγματικες, αλλα τις δουλειες τις παιρνουν αυτες...).

Γνωριζω, προσωπικα, 2 γραφεια στην Αθηνα που "μπαινουν μεσα" στα ΠΕΑ.

Φαντασου τι εχει να γινει αν απελευθερωθει πραγματικα το επαγγελμα του "φουρναρη ΠΕΑ" !

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Φιλε στα δημοσια εργα το προβλημα με τις αιματηρες εκπτωσεις ξεκιναει απο τις τραπεζες. Επειδη πολλες απο αυτες τις εταιρειες ειναι υπερχρεωμενες και επι της ουσιας κεφαλαιο κινησης εχουν τα ανοικτα δανεια- οπου πληρωνουν μονο τοκους και το κεφαλαιο το αφηνουν για το μελλον- οι τραπεζες τις πιεζουν να κρατησουν ψηλα τον τζιρο ειδαλλιως προχωρανε μονομερως σε "κουρεμα" των οριων δανεισμου. Ετσι οι εταιρειες αυτες για να κρατησουν τον τζιρο τους χτυπανε χαμηλα και ας μην εχουν καθολου κερδος.

 

Εγω παντως με τα δημοσια εργα επαψα να ασχολουμαι απο τα τελη το 2010 ,αφου σχεδον οι μισοι και βαλε που ασχολουνταν με αυτα εχουν πλεον χρεωκοπησει και πολλοι ακομα ειναι ζωντανοι-νεκροι (υπερχρεωμενοι και με ελαχιστες δουλειες). Στα δημοσια εργα μεχρι το τελος της χρονιας δεν θα εχει απομεινει κανενας...

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΕΕ....νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου από επιμελητήριο να μετατραπεί σε σύλλογο με ετήσια συνδρομή μόνο χωρίς να έχει λόγο στις αμοιβές με ποσοστό.

 

Επίσης θα παύσει να δίνει επαγγελματικά δικαιώματα αλλά απλό τίτλο. Δηλαδή είμαι μηχανικός με το πτυχίο τάδε και είμαι και μέλος ΤΕΕ το οποίο υποτίθεται μου δίνει κύρος, με κάνει πιο ανταγωνιστικό, το ζητάνε οι εταιρείες κ.τ.λ. Κάτι σαν τον chartered engineer δηλαδή.

 

Από την στιγμή που το επάγγελμα απελευθερώθηκε...κατά τη γνώμη μου δεν έχει πλέον και μεγάλη χρησιμότητα το ΤΕΕ. Το μόνο που του έχει μείνει είναι να προστατεύει τα επ.διακαιώματα των διπλωματούχων από των ΤΕΙ που και αυτό το κάστρο σε λίγο θα πέσει. Όλο το υπόλοιπο εκπαιδευτικό του έργο, οι υπηρεσίες του κ.τ.λ. θα είναι προαιρετικά και πλεονέκτημα του να είσαι μέλος του. Θα μπορούσε και ο σύλλογος π.χ. Πολ.Μηχ. να διοργανώνει σεμινάρια αλλά δεν το κάνει γιατί είναι άφραγκος.

 

Αυτές είναι οι...προφητείες μου που λέει και ο zavi.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλαδα εχει εναν τεραστιο αριθμο αυτοαπασχολουμενων σε σχεση με ολα τα υπολοιπα Ευρωπαικα κρατη. Οι ελ. επαγγελματιες στην Ελλαδα ειναι το 34% του συνολου ενω στην Γερμανια ειναι το 4%. Αυτο οφειλεται σε μεγαλο βαθμο στο οτι η Ελληνικη επιχειρηματικοτητα σε μεγαλο βαθμο ειναι ειτε κρατικοδιαιτη ειτε τελει υπο την κρατικη προστασια (κλειστα επαγγελματα, κατοχυρωμενες αμοιβες κ.λ.π).

Μήπως κάνεις λάθος;

 

Μήπως στην Ελλάδα υπάρχουν αυτοαπασχολύμενοι επειδη δεν υπάρχουν ανάλογες ιδιωτικές επιχειρήσεις;

Ξερεις εσύ κανεναν μηχανικό που να του έχουν πρσφέρει σοβαρή θέση και σοβαρά χρηματα σε εταιρία και να είπε όχι;

Ξέρεις εσυ κανένα ΤΕΧΝΙΚΟ γραφείο που να προσλαμβάνει μισθωτούς μηχανικούς και να ασχολέιται με την ΟΙΚΟΔΟΜΗ; Πες μου 1-2

 

Γιατί ούτε εγω ξερω ούτε κανένας συναδελφος που γνωρίζω δεν ξερει!

Όλοι με μπλοκάκια δουλευουν!

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό η myri έχει δίκιο.

Η Ελλάδα έχει τα χαρακτηριστικά ανατολίτικης οικονομίας, δηλαδή πολλά μικρά "μαγαζάκια", πολλοί αυτοαπασχολούμενοι και μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις. Όχι μόνο στον τομέα μας αλλά σ' όλους τους τομείς.

Δεν υπάρχουν οι μεγάλες σοβαρές επιχειρήσεις που να απασχολούν μεγάλο αριθμό εργαζομένων και όσες υπάρχουν είναι μετρημένες.

Στον τομέα μας μάλιστα, σωστά επισημαίνει η myri ότι και στις μεγαλύτερες κατασκευαστικές εταιρίες, οι μηχανικοί είναι οιονεί μισθωτοί, δουλεύουν δηλαδή με ΑΠΥ.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και ο Θοδωρής έχει δίκιο. Η ελληνική οικονομία είναι κρατικοδίαιτη κι αυτό είναι το μέγα πρόβλημά μας. Αν δεν ήταν και ήταν εξωστρεφής (καθότι η εσωτερική αγορά είναι ανύπαρκτη), τώρα δεν θα βιώναμε αυτήν την ύφεση.

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι πάρα πολλοί, όχι μόνο από επιλογή αλλά και από ανάγκη λόγω έλλειψης σοβαρών μεγάλων εταιριών που θα τους απασχολήσουν ως μισθωτούς.

Edited by agiannis78
Link to comment
Share on other sites

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι πάρα πολλοί, όχι μόνο από επιλογή αλλά και από ανάγκη λόγω έλλειψης σοβαρών μεγάλων εταιριών που θα τους απασχολήσουν ως μισθωτούς.

 

Αυτό είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης.....Και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι νέοι άνθρωποι. Λέτε να αποζητούν την ανεξαρτησία τους, ή μήπως δεν υπάρχει ζήτηση από εταιρίες για προσωπικό....Αλλωστε οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν βγάζουν ούτε τα έξοδά τους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.