Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Νομίζω ότι οι εργασίες για διαρρύθμιση διαμερίσματος δεν μπαίνουν καθόλου στο πρόστιμο.

 

 

Ακόμα μία ερώτηση: έχω πολυκατοικία στην οποία υπάρχουν καμιά 10αριά διαμερίσματα ανά όροφο. Το διαμέρισμα το οποίο θέλω να τακτοποιήσω έχει αλλάξει τετραγωνικά σε σχέση με την άδεια χωρίς άλλη παράβαση (αποστάσεων, Η/Υ κτλ) και στη σύσταση αναφέρεται κανονικά όπως είναι στην πραγματικότητα. Άρα μπορεί να τακτοποιηθεί με μία παράβαση διαμερισμάτωσης. Συμφωνείτε μέχρι εδώ? Τι γίνεται όμως με τα σχέδια αφού πρόκειται για ένα μόνο διαμέρισμα από τα πολλά του ορόφου και εκ των πραγμάτων δεν γίνεται συνολική αποτύπωση για να πεις ότι κάνω μία αίτηση για όλο τον όροφο μαζί? Μπορώ να αποτυπώσω μόνο το διαμέρισμα μου πάνω στα σχέδια της αδείας και να δηλώσω άγνοια για άλλες αλλαγές που πιθανόν υπάρχουν στον όροφο??? Είναι καλυμμένος ο μηχανικός αλλά και ο ιδιοκτήτης με αυτό τον τρόπο??

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι την άποψη σας παρακαλω.

 

Ισογεια οικοδομή ~100τμ με άδεια στην οποια φαίνεται ολος ο όροφος μια κατοικία.

Στην πραγματικότητα, ο όροφος χωρίστηκε σε 2 αυτόνομα διαμερίσματα των 50τμ και έγινε σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Αρα σημερα ο καθε ιδιοκτητης εχει μια αυτοτελή ιδιοκτησια των 50τμ.

 

Οπότε, σε αυτη την περίπτωση, ενεργουμε διχως συναινεση του άλλου, βάζουμε τα 500Ε για την διαμερισμάτωση και επιπλέον όποια άλλη υπέρβαση δόμησης έχει η ανεξάρτητη ιδιοκτησία μας.

 

Πολύ σωστά μέχρι εδώ......

 

Απο εκεί και μετά, οι εργασίες για την διαρρυθμιση του διαμερίσματος, δεν πρέπει να πάνε με αναλυστικό και 500άρικα;

 

Εδώ όμως; Τι εννοείς; Ποιες εργασίες να πάνε με αναλυτικό; Δεν μπαίνουν εργασίες στο πρόστιμο!!

 

Η αυθαιρεσία σου είναι η διαμερσιμάτωση και οι όποιες λοιπές παραβάσεις που θα πάνε με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως; Τι εννοείς; Ποιες εργασίες να πάνε με αναλυτικό; Δεν μπαίνουν εργασίες στο πρόστιμο!!

Η αυθαιρεσία σου είναι η διαμερσιμάτωση και οι όποιες λοιπές παραβάσεις που θα πάνε με αναλυτικό.

Θεωρω πως οι εξτρα εργασιες της διαμερισματωσης (λουτρο, κουζινα κτλ) ειναι λοιπες παραβασεις οι οποιες πρεπει να πανε με αναλυτικο διοτι αν πηγαινες με αδεια αλλαγης διαρρυθμισης θα πηγαινες με αναλυτικο.

 

Απο την άλλη όμως ξερω πως η αλλαγη διαρρυθμισης δεν υπαφεται στον 4014...

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί και μετά, οι εργασίες για την διαρρυθμιση του διαμερίσματος, δεν πρέπει να πάνε με αναλυστικό και 500άρικα

Προσωπικά δεν θα το έκανα έτσι. Στον 4014/11 καταγράφουμε παρανομίες που έχουν να κάνουν με την υπέρβαση δόμησης, κάλυψης ,ύψους, Δ και κάποιες λοιπές παραβάσεις. Θα δήλωνα το 500άκι για την διαμερισματωση και τέλος (απλά θα έλεγχα και τη δόμηση), η διαρρύθμιση εσωτερικά δεν έχει να κάνει με τον 4014.

Καλημέρα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως οι εξτρα εργασιες της διαμερισματωσης (λουτρο, κουζινα κτλ) ειναι λοιπες παραβασεις οι οποιες πρεπει να πανε με αναλυτικο διοτι αν πηγαινες με αδεια αλλαγης διαρρυθμισης θα πηγαινες με αναλυτικο.

 

Απο την άλλη όμως ξερω πως η αλλαγη διαρρυθμισης δεν υπαφεται στον 4014...

 

Μα η Διαμερισμάτωση έχει και αυτή την έννοια. Λοιπή Παράβαση 13 η οποία πάει με αναλυτικό......

500€ για την Διαμερισμάτωση και τέλος. Σε δική μου περίπτωση έχω συντάξει και αναλυτικό που δεν βγαίνει πάνω απο 4.000€. Άρα 1 Λοιπή παράβαση.

 

Αν έχεις τώρα και άλλες παραβάσεις σαφώς και το πρόστιμο σου επιβαρύνεται με αυτές αλλά όχι για τις εργασίες διαρρύθμισης του διαμερίσματος, αυτές τις έχεις συμπεριλάβει στις 2 διαμερισματώσεις.

 

Μια Λοιπή Παράβαση για το 1 διαμέρισμα.

+

Άλλη μια παράβαση για το άλλο διαμέρισμα σου.

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου συμβολαιογραφος μου ζητησε να κανω ολοκληρωμενη υπαγωγη και να της δωσω τη βεβαιωση μηχανικου αλλα και κατοψη.

Αλλη συμβολαιογραφος δε μου ζητησε κατοψη παρα μονο τη βεβαιωση μηχανικου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που το ξαναποστάρω αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση. Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο έχει γίνει αλλαγή στο περίγραμμα του υπογείου χωρίς να έχει γίνει υπέρβαση δόμησης. Και εξηγούμαι: λόγω μη δυνατότητας εκσκαφής στις άκρες του οικοπέδου (πλίθινα κτίσματα σε διπλανά οικόπεδα) το υπόγειο άλλαξε περίγραμμα, τα τετραγωνικά όμως παρέμειναν ίδια, και άλλαξε και η θέση της σκάλας. Νομίζω ότι είναι παράβαση διαμερισμάτωσης..σωστά??? ή αναλυτικός προυπολογισμός?

Link to comment
Share on other sites

mpirmpili Με την προυπόθεση δεν έχει γίνει υπέρβαση δόμησης και ότι η άδεια δεν είναι σε ισχύ, θα το έκανα με διαμερισμάτωση όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλώς γιατί δεν μπορώ να το ρυθμίσω αλλιώς ...

 

 

Και να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα: το 500άρικο για παράβολο προβλέπεται για τις περιπτώσεις διαφοροποίησης της διαμερισμάτωσης σε σχέση με την ΟΑ, με τροποποίηση των ΗΜ μελετών.

Αν δεν έχει γίνει τροποποίηση των ΗΜ μελετών, πώς ρυθμίζει κανείς και τι πληρώνει?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Μα πως μπορεί να γίνει τέτοια αλλαγή χωρίς τροποποίηση των ΗΜ εγκαταστάσεων; (και όχι μελετών)

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπόμενων στα εγκεκριμένα σχέδια εγκαταστάσεων μάλλον, ε?

Στην προκειμένη περίπτωση του υπογείου, τι εγκαταστάσεις μπορεί να τροποποιήθηκαν ? Αν δεν άλλαξε βεβαίως θέση το λεβ/σιο, η καμινάδα, το μηχ/σιο ανελκυστήρα κλπ, μπορεί να άλλαξε το περίγραμμα όπως λέει ο συνάδελφος χωρίς τροποποίηση εγκαταστάσεων. Εκτός κι αν η μετάθεση ενός τοίχου μαζί με την ηλεκτρική εγκατάσταση που αυτός φέρει χαντρωμένη μέσα του , θεωρείς ότι συνιστά τροποποίηση εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.