Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα΄έχω την περίπτωση μίας πολυκατοικίας με υπόγειο. Το υπόγειο στα σχέδια της αδείας περιλάμβανε 2 αποθήκες ως ανεξάρτητες ιδιοκτησίες με 4 συνιδιοκτήτες η κάθε μία. Η αυθαιρεσία λοιπόν είναι:

Οι δύο αποθήκες (Υ-1 και Υ-2) έχουν γίνει 4 αποθήκες μικρότερες και μία γκαρσονιέρα, ενώ πλέον πλέον όλα αυτά βρίσκονται σε ξεμπαζωμένο υπόγειο.

Σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω ως εξής: 3 φάκελοι

Ο 1ος φάκελος: ξεμπάζωμα με αναλυτικό (4 συνιδιοκτήτες)

Ο 2ος φάκελος: υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου και διαμερισμάτωση (4 συνιδιοκτήτες) -θα αφορά τα τετραγωνικά της Υ-1

Ο 3ος φάκελος: υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου και διαμερισμάτωση (4 συνιδιοκτήτες)-θα αφορά τα τετραγωνικά της Υ-2

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Αν και μπερδεμένο αφού δεν υπάρχουν υπερβάσεις στα μεγέθη, τότε σωστά αναφέρεις ότι είναι διαμερισμάτωση

2. Στην θέση σου θα έβαζα αμοιβή για Ρυθμίσεις Ν. 4014 + αμοιβή για Αποτύπωση

3. Αν απαιτείται τροποποίηση της σύστασης, καλύτερα ρώτησε Συμβ/φο

4. Για αλλαγή του Ε9, πιστεύω ότι σκόπιμο είναι να μεταβληθούν τα δηλωθέντα m2

 

να ρώτήσω και εγώ κάτι ανάλογο το οποίο με παιδεύει εδώ και μέρες? σε περίπτωση διαμερίσματος πολυκατοικίας του ΄75 όπου ένας τοίχος στο διπλανό διαμέρισμα έχει μετατοπιστεί με αποτέλεσμα το εμβαδό της ιδιοκτησίας που μελετώ εγώ να μικρύνει κατα περίπου 4,5 τ.μ. τι γίνεται? θεωρώ πως εμπίπτει στην διαμερισμάτωση? δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, ούτε κάλυψης ούτε κ ύψους σε σχέση με τα σχέδια της αδείας. Μόνο η επιφάνεια του διαμερίσματος μίκρυνε. Σχετικά με τις αποδεκτές αποκλίσεις βρίσκομαι εντός των 8 τ.μ. αλλά εκτός του 2% του μικτού εμβαδού. Τα διαμερίσματα κατασκευάστηκαν έτσι εξαρχής. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τα δύο διαμερίσματα ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα΄έχω την περίπτωση μίας πολυκατοικίας με υπόγειο. Το υπόγειο στα σχέδια της αδείας περιλάμβανε 2 αποθήκες ως ανεξάρτητες ιδιοκτησίες με 4 συνιδιοκτήτες η κάθε μία. Η αυθαιρεσία λοιπόν είναι:

Οι δύο αποθήκες (Υ-1 και Υ-2) έχουν γίνει 4 αποθήκες μικρότερες και μία γκαρσονιέρα, ενώ πλέον πλέον όλα αυτά βρίσκονται σε ξεμπαζωμένο υπόγειο.

Σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω ως εξής: 3 φάκελοι

Ο 1ος φάκελος: ξεμπάζωμα με αναλυτικό (4 συνιδιοκτήτες)

Ο 2ος φάκελος: υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου και διαμερισμάτωση (4 συνιδιοκτήτες) -θα αφορά τα τετραγωνικά της Υ-1

Ο 3ος φάκελος: υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου και διαμερισμάτωση (4 συνιδιοκτήτες)-θα αφορά τα τετραγωνικά της Υ-2

Τι γνώμη έχετε?

 

Ο 1ος φάκελος γιατί μόνο 4 συνιδιοκτήτες? αφού για όλους ( 8 )είναι το ξεμπάζωμα.

Τη γκαρσονιέρα την έχουν ολοι οι συνιδιοκτήτες (4) μαζί?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Manolis gon όλη η πολυκατοικία ανήκει σε 4 αδέρφια, ο καθένας έχει από 1 οροφοδιαμέρισμα και το 1/4 από κάθε αποθήκη (δηλ από τις Υ-1 και Υ-2) που καταλάμβαναν όλο το υπόγειο. Η Υ-1 έχει γίνει 3 αποθηκούλες και η Υ-2 έχει γίνει 1 αποθήκη και 1 γκαρσονιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει δήλωση για διαμερισμάτωση δ/τος. Έχει πληρώσει ο πελάτης παράβολο 500 ευρώ. Όταν θέλω να προχωρήσω τη δήλωση στο ενδιάμεσο στάδιο για έκδοση βεβαίωση μεταβίβασης μου βγάζει: τρέχοντα πρόστιμα 500, πρόστιμα μετά την υποβολή 1000 ευρώ!! Δηλαδή πρέπει να πληρώσει ακόμη ένα 500ευρω ο πελάτης? Γιατί αφού στο άρθρο 50 παρ 7 Ν4042 αναφέρει ότι μόνο το παράβολο είναι η οφειλή για υπαγωγή...Ξέρει κανείς τίποτα?

 

Μήπως έχει τσεκάρει την επιλογή της διαμερισμάτωσης και έχεις βάλει και 1 Λοιπή Παράβαση;

 

Αν Ναι τσέκαρε μόνο την επιλογή της διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για μια δύσκολη, νομίζω, περίπτωση

Τετραόροφη πολυλατοικία με Ο.Α. το 1979, στην οποία δεν έχει τηρηθεί τίποτα.

Το οικόπεδο μικρότερο αυτού που φαίνεται στο τοπογραφικό με αποτέλεσμα ο κατασκευαστής για να μη χάσει μέτρα να μην αφήσει καθόλου ακάλυπτο. Οπότε περίγραμμα κτιρίου διαφορετικό αλλά με μικρή απόκλιση (σαν μ²) στη δόμηση και στην κάλυψη (λόγω μικρότερου οικοπέδου).

Εσωτερικά τώρα έχουν γίνει τα απίστευτα, το κλιμακοστάσιο είναι σε αντελώς διαφορετική θέση από της αδείας, άλλοι όροφοι έχουν δύο διαμερίσματα άλλοι ένα (στην άδεια υπήρχαν οροφοδιαμερίσματα), οι κοινοχρηστοι διάδρομοι κατασκευάστηκαν όπως εξυπηρετούσε κάθε φορά.

Στο ρετιρέ σε άλλο σημείο προβλεπόταν υποχώρηση αλλού έγινε (στο σημείο που προβλεπόταν υποχώρηση βρίσκεται το κλιμακοστάσιο). Έχει και άλλα πατάρι στο ισόγειο κ.λ.π.

Το ερώτημα ειναι, ζητώ συναίνεση όλων των ιδιοκτητών (ναι) και πως αντιμετωπίζω τα εσωτερικά στα οποία οι θεωρούμενες διαμερισματώσεις εμπλέκουν και το κλιμακοστάσιο; Η σύσταση αποτυπώνει την πραγματικότητα με τον ακάλυπτο βέβαια απείραχτο.

Αν τελικά συναινέσουν (ο πελάτης μου έχει 2 διαμερίσματα και θέλει άμεσα να μεταβιβάσει) θα κάνω έναν φάκελο και θα το αντιμετωπίσω ολόκληρο;

Link to comment
Share on other sites

Σε μια οικοδομή στην άδεια φαίνονται 2 καταστήματα αλλά έχει κατασκευαστεί 1, οπότε έχουμε διαφορετική διαμερισμάτωση στο ισόγειο και στο υπόγειο του καταστήματος. Όμως το κατάστημα στην άδεια έχει πατάρι αλλά στη πραγματικότητα το πατάρι έχει γίνει διαμέρισμα ανωγείου με είσοδο απο την οικοδομή. Το πατάρι και το κατάστημα ανοίκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

 

Μπορώ με μια διαμερισμάτωση (1 παράβολο) να δείξω πως τα 2 καταστήματα έγιναν 1 και οτι το πατάρι πλέον έχει ξεχωριστή πρόσβαση; Στη παρούσα φάση δεν τους ενδιαφέρει η αλλαγή χρήσης που έγινε στο πατάρι, θέλουν απλά να βγάλουν άδεια λειτουργίας ΚΥΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.