Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Μα δεν είναι σίγουρα απαγορευτικό yian

Απλά το δηλώνεις σαν παράβαση κατηγορίας 13.

 

Επίσης, κατά την γνώμη μου μην αλλάξετε τα ποσοστά επί του οικοπέδου, απλά διορθώστε τα τετραγωνικά επί νέων σχεδίων.

Αυτή ακριβώς την εναλλακτική είχα κατά νου σχετικά με τη διαμερισμάτωση! Είναι απαραίτητο όμως να γίνει ή το αφήνω ως έχει, σαν διαμερισμάτωση?

Κατά τα λοιπά συμβολαιογραφικά ναι, δεν θα γίνει αλλαγή χιλιοστών ... εμβαδά και κατόψεις της σύστασης θα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την γνώμη μου, καλό είναι η διαμερισμάτωση αν είναι εφικτό να τακτοποιείται, δεδομένου ό,τι σε περίπτωση μεταβίβασης (που απαιτείται βεβαίωση) ή/και μίσθωσης (που θα απαιτηθεί και ΠΕΑ)

υφίσταται πρόβλημα.

Εκείνο που ο 4042 ξεκαθαρίζει είναι ό,τι δεν χρειάζεται να τακτοποιηθεί διαφορετική διαρρύθμιση.

Διαφορετική διαμερισμάτωση όμως, κατά την γνώμη μου, πρέπει να τακτοποιείται.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην έγινα αντιληπτός, η διαφορετική διαμερισμάτωση υφίσταται και θα τακτοποιηθεί για λόγους μελλοντικής ενοικίασης με ότι συνεπάγεται αυτό.

Η ερώτησή μου αφορά εάν τελικά υπάρχει πρόβλημα να έχουμε διαμερισμάτωση και φύλλα καταγραφής σε μια δήλωση ή εάν σε αυτή τη περίπτωση βαφτίζουμε τη διαμερισμάτωση ως παράβαση κατ.13.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Α συγνώμη, κύτταξε από την διατύπωση του Νόμου, η Διαμερισμάτωση είναι ούτως ή αλλως μια παράβαση κατηγορίας 13.

"Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει

επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο κα-

ταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης νδόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο."

 

Κατά την γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

To politically correct συνεπώς θα ήταν να δηλωθεί κατ13 με περιγραφή στη τεχνική έκθεση και όχι ως διαμερισμάτωση.

Ανατρέχω και εγώ στο κείμενο του νόμου πριν καταλήξω...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η Διαμερισμάτωση είναι μοναδική παράβαση κλικάρεις το κουμπί διαμερισμάτωσης και είσαι εντάξει (συμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ)

Αν έχεις και Διαμερισμάτωση και άλλες παραβάσεις (φύλλο καταγραφής) τότε αρκεί μια παράβαση κατηγορίας 13 (χωρίς κλικάρισμα στο κουμπί Διαμερισμάτωση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν το καταλαβα κι εγω καλα :

 

Πελατης έχει αγορασει 1 διαμερισμα σε μια πολυκατοικια. Στη συνεχεια αγόρασε και το διπλανό διαμερισμα μαζ με μια αποθήκη που βρισκόταν δίπλα στο διαμέρισμα (με ξεχωριστή είσοδο από κοινόχρησο χώρο). Στη συνέχεια συνένωσε και τα 3. Δηλαδή ένωσε τα 2 διαμερίσματα και την αποθήκη, η οποία έχε μετατραπεί σε κυριο χώρο τώρα (είναι υπνοδωματιο).

Σε αυτή την περίπτωση, δεν κλικάρω το "διαμερισμάτωση", αλλά θεωρώ 1 παράβαση κατηγοριας 13 για τη συνένωση των 2 διαμερισμάτων και ξεχωριστο φύλλο καταγραφης για την αλλαγη χρησης της αποθήκης, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Στην Ο.Α. φαίνονται 2 ανεξάρτητα ισόγεια καταστήματα.

 

Το ένα είναι ιδοκτησίας του Άλφα

και το άλλο ενώ το έχει και το εκμεταλλεύεται ο Άλφα

με προσύμφωνο εδώ και 12 χρόνια

είναι ιδιοκτησίας του Βήτα.

 

Σήμερα θέλει να ολοκληρώσει τη συμφωνία αγοράς ο Άλφα με συμβόλαιο.

 

Το θέμα είναι ότι εδώ και μερικά χρόνια

ο ενοικιαστής Γάμα των δυο καταστημάτων

έχει συνενώσει τα δύο κατστήματα, "ρίχνοντας" τηνς εσωτερική τοιχοποιία που τα χώριζε.

 

Σε αυτή την περίπτωση για να δωθεί βεβαίωση για το κατάστημα που θα μεταβιβαστεί

ιδιοκτησίας Βήτα, θα πρέπει να δηλωθεί η αυθαιρεσία

ως διαμερισμάτωση?

 

προσέξτε, μιλάμε για δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες

 

επίσης έχουμε και το θέμα του ενεργειακού πιστοποιητικού

που θα πρέπει να δωθεί για το κατάστημα ιδιοκτησίας Βήτα

 

το οποίο στην πράξη επαναλαμβάνω

έχει ενωθεί με το κατάστημα ιδιοκτησίας Άλφα

 

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.