Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ειναι 2 κατοικιες στον 3ο (που εχουν γινει 1) στις οποιες δεν υπαρχει παραβαση

Επικοινωνει ολο αυτο με την ταρατσα, οπου υπαρχουν υπνοδωματια.

Με λιγα λογια, 2 κατοικιες+αυθαιρεσια ειναι μια κατοικια στην πραξη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ζητούμενο είναι αν ο ιδιοκτήτης του 3ου είναι και ο αποκλειστικός χρήστης της ταράτσας,

Αν είναι τότε τις τακτοποιείς χωρίς συναίνεση. Αν δεν είναι τότε θέλεις συναίνεση.

 

Αλλά αυτό σε ενδιαφέρει ή το αν μπορείς να μην τακτοποιήσεις την ταράτσα αλλά μόνο τον 3ο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ακόμη το ποιος δηλώνει την διαμερισμάτωση είναι νεφελώδες.

Στο σύστημα έχει περαστεί σαν Διαμερισμάτωση κτηρίου.

Στο Νόμο αναφέρεται η Διαμερισμάτωση ορόφου.

 

1. Αν έχω λοιπόν μια πολυκατοικία χωρίς σύσταση με διαφορετική διαμερισμάτωση κάνω αιτήσεις για κάθε όροφο ξεχωριστά (αριθμός ορόφων x 500 ευρώ) ή μια αίτηση για όλη την πολυκατοικία (500 ευρώ) ?

Σημειωτέον ότι ο νόμος μου επιτρέπει ακόμη και αν υπάρχουν ανεξάρτητα λειτουργικά διαμερισματα αν δεν έχει γίνει σύσταση (και κατά την Λεμπέση ακόμη και αν έχει γίνει αλλά δεν έχει γίνει κάποια μεταβίβαση) να τα αντιμετωπίσω με μια αίτηση.

Έχετε κάποια ιδέα/άποψη επ'αυτού ?

 

2. Όροφος με σύσταση που έχει διαφορετική διαμερισμάτωση (π.χ. το ένα διαμέρισμα μπαίνει μέσα στο άλλο, δηλ. είναι μεγαλύτερο απότα σχέδια της αδείας και το άλλο μικρότερο)

Υποβάλλουμε μια αίτηση και για τους δύο ιδιοκτήτες (σημειωτέον ότι το σύστημα δέχεται ιδιοκτήτες μόνο 100% - άρα θα πρέπει να δηλωθούν συνιδιοκτήτες από 50% οι ιδιοκτήτες των δύο διαμερισμάτων)

ή μια αίτηση για κάθε ιδιοκτήτη (άρα 2 παράβολα άρα έχει πάει περίπατο η αναφορά του νόμου περι διαμερισμάτωσης ορόφου)

 

μΠλέξιμο....

Link to comment
Share on other sites

Εχει αποκλειστικη χρηση της ταρατσας, αλλα διαπιστωσα κατι αλλο μετα το ψαξιμο.

Ειναι 2 ξεχωριστεςιδιοκτησιες του ιδιου, μια το διαμερισμα του 3ου και μια ενα μικρο δωμα στην ταρατσα το οποιο μεγαλωσε. αυτη ειναι και η μονη παρανομια.

 

Μαλλον το πλεξιμο πρεπει να ξεκινησουμε....

Link to comment
Share on other sites

(και κατά την Λεμπέση ακόμη και αν έχει γίνει αλλά δεν έχει γίνει κάποια μεταβίβαση)

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις, αυτο που το λεει?
Link to comment
Share on other sites

να κανω κ εγω μια ερωτηση,2 μαιζονετες, 2οροφων η καθε μια στην ΟΑ,στην πραγματικοτητα, συνενωθηκαν τα 2 ισογεια κ εγινε ενα διαμερισμα, κ συνενωθηκαν κ οι δυο Α οροφοι κ εγιναν ενα αλλο διαμερισμα, κ τα δυο ειναι χωρισμενα με οριζοντια συσταση κ ανηκουν σε διαφορετικους ιδιοκτητες. οι εσωτερικες σκαλες κ στις δυο μαιζονετες εκλεισαν κ χτιστηκε μια εξωτερικη κλειστη σκαλα για την προσβαση στο διαμερισμα του Α οροφου κ ο κοινος εσωτερικος τοιχος των δυο μαιζονετων γκρεμιστηκε....

 

αν καταλαβα καλα

δηλωνω για την σκαλα υπερβαση καλυψης,δομησης

κ για διαμερισματοποιηση απο 500 για τον καθε οροφο

θα κανω 2 διαφορετικες δηλωσεις ,μια για καθε ιδιοκτητη..... κ την υπερβαση δομησης της σκαλας την βαζω στον ιδιοκτητη του Α οροφου?

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις, αυτο που το λεει?

 

Λεμπέση 10-2-2012 σελίδα 4:

• Σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζόντιων συνιδιοκτησιών αλλά δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις και επομένως ανήκουν όλες σε έναν ιδιοκτήτη, μπορεί να υποβληθούν δηλώσεις χωριστά για κάθε συνιδιοκτησία ή μία για όλες.

 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

προσπαθώ να βγάλω ακρη με τη διαμερισματωση και τι ακριβως ισχύει

 

εχω καποιες περιπτωσεις:

 

1. σε οικοδομη 2 οροφοδιαμερισματα έγιναν μία μαιζονέτα, τα εχω δηλώσει για υπερβάσεις δόμησης που είχαν σε 2 δηλώσεις γιατι στα σχεδια ήταν ξεχωριστά και στα συμβόλαια ως ξεχωριστες ιδιοκτησίες, τώρα να κλικάρω και στα 2 διαφορετική διαμερισματωση ή να βγάλω άδεια αλλαγής αρχιτεκτονικών?

 

2. σε 2 διαμερίσματα ίδιου ορόφου το ένα δωμάτιο πήγε στο άλλο διαμέρισμα, και τα δύο τα εχουν οι ιδιοι ιδιοκτήτες, δηλώνω και στα δύο διαφορετική διαμερισμάτωση ή αλλαγή αρχιτεκτονικών με αναλυτικό?(τελικά σαν πρόστιμο το ίδιο βγαίνει αλλά πιο με καλύπτει καλύτερα?)

Χρειάζεται 2 δηλώσεις ή μια αρκεί απειδή είναι ίδιοι ιδιοκτήτες και αν κάνω δήλωση πχ αυτό που μεγαλώνει καλύψει και τον α΄λλο?

 

Ενημερωτικά γιατι το είδα και σε αλλες ερωτησεις:

Σε πολεοδομία που έχω ρωτησει για αλλαγή χωρισμάτων μου είπαν ότι αν αποδεικνυεται οτι είναι προ 83 που είχε βγει ο 1337 (πχ με συμβόλαια) δεν υπάρχει ανάγκη αλλαγής διαρύθμισης ούτε 4014, βέβαια στα συμβόλαια του 1977 που έχω τα τετραγωνικά είναι βάσει αδείας οπότε δε με καλυπτει.

 

3. Σε μια οικοδομή το κλιμακοστάσιο έχει μεγαλώσει και έχει μικρύνει το διαμέρισμα, στο συμβόλαιο γραφει ότι βάσει σύστασης είναι 62τμ (βάσει αδείας δλδ) αλλα με καταμετρηση ιδιοκτήτη είναι 52τμ (η πραγματικότητα) εμένα με καλύπτει αυτό ή δηλώνω αλλαγή αρχιτεκτονικών με αναλυτικό παρότι έχει μικρύνει?

 

4. Σε αλλο διαμερισμα έχει γίνει οπισθωχώρηση κατα 0,8 περίπου η όψη για να δημιουργηθεί εξώστης, και αυτό θέλει ταχτοποίηση παρότι είναι ευμενέστερο προς το δημόσιο χώρο?

 

5. Σε ημιπόγειο έχει αλλάξει παράθυρο και έχει γίνει πόρτα και εχει βάλει κλιματιστικό, οπότε έχει τη μονάδα απο έξω. Μπορώ να δηλώσω με αναλυτικό αυτές τις παραβάσεις σαν αλλαγές στην όψη?

Οι όψεις όμως είναι κοινόχρηστες, μπορεί αυτός μονομερώς να κάνει δήλωση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

"Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο."

 

Πάντως στο νόμο δεν αναφέρει τίποτα για ιδιοκτησίες, συστάσεις και ιδιοκτήτες όσο αφορά στη διαμερισμάτωση. Επομένως, για εμένα, δεν υπάρχει πρόβλημα να τακτοποιηθεί όλος ο όροφος με μία δήλωση. Εγώ αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να κάνω την δήλωση σε έναν από τους ιδιοκτήτες και να αναφέρω στα σχόλια ότι αφορά και τα υπόλοιπα διαμερίσματα του ορόφου. Φυσικά αυτό προϋποθέτει να τα βρουν οι ιδιοκτήτες. Αν δεν μπορούν να συνεννοηθούν τότε στον καθένα ξεχωριστά.

 

Πάντως, δεδομένου ότι αναφέρεται παράβαση διαμερισμάτωσης ορόφου και όχι διαμερίσματος, άρα όλου του ορόφου μαζί, τότε πιστεύω ότι νομικά οι ιδιοκτήτες έχουν κάθε δικαίωμα να συμφωνήσουν μεταξύ τους και να τακτοποιήσουν όλα τα διαμερίσματα ή μέρος αυτών με μία δήλωση πληρώνοντας μία φορά, δηλαδή 500 ευρώ. Όπως, επίσης είναι δικαίωμα του κάθε ιδιοκτήτη να τακτοποιήσει μόνο το διαμέρισμα του χωρίς να χρειαστεί να συνεννοηθεί με τους άλλους. Άρα, ένας όροφος με x διαμερίσματα μπορεί να δηλωθεί είτε με μία δήλωση πληρώνοντας 500 ευρώ, ή με x δηλώσεις πληρώνοντας x επί 500 ευρώ.

 

Ακούω γνώμες και αντιρρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

"Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο."

 

Πάντως στο νόμο δεν αναφέρει τίποτα για ιδιοκτησίες, συστάσεις και ιδιοκτήτες όσο αφορά στη διαμερισμάτωση. Επομένως, για εμένα, δεν υπάρχει πρόβλημα να τακτοποιηθεί όλος ο όροφος με μία δήλωση. Εγώ αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να κάνω την δήλωση σε έναν από τους ιδιοκτήτες και να αναφέρω στα σχόλια ότι αφορά και τα υπόλοιπα διαμερίσματα του ορόφου. Φυσικά αυτό προϋποθέτει να τα βρουν οι ιδιοκτήτες. Αν δεν μπορούν να συνεννοηθούν τότε στον καθένα ξεχωριστά.

 

Πάντως, δεδομένου ότι αναφέρεται παράβαση διαμερισμάτωσης ορόφου και όχι διαμερίσματος, άρα όλου του ορόφου μαζί, τότε πιστεύω ότι νομικά οι ιδιοκτήτες έχουν κάθε δικαίωμα να συμφωνήσουν μεταξύ τους και να τακτοποιήσουν όλα τα διαμερίσματα ή μέρος αυτών με μία δήλωση πληρώνοντας μία φορά, δηλαδή 500 ευρώ. Όπως, επίσης είναι δικαίωμα του κάθε ιδιοκτήτη να τακτοποιήσει μόνο το διαμέρισμα του χωρίς να χρειαστεί να συνεννοηθεί με τους άλλους. Άρα, ένας όροφος με x διαμερίσματα μπορεί να δηλωθεί είτε με μία δήλωση πληρώνοντας 500 ευρώ, ή με x δηλώσεις πληρώνοντας x επί 500 ευρώ.

 

Ακούω γνώμες και αντιρρήσεις.

Ας πούμε ότι τα σχέδια αδείας, έδειχναν 5 διαμερίσματα. Εστω ότι, ανά 2 τα γειτονικά συνενώνονται, οπότε απομένουν τελικά 3 διαμερίσματα

(με την υπόθεση ότι και το τελευταίο διαμέρισμα δεν απομένει όπως φαίνεται στην αρχ. άδεια) .Είναι, διαφορετική διαμερισμάτωση ενός ορόφου, οπότε λογικά πηγαίνει ως ένα "500 άρικο". Προσωπικά ,όμως θα το προσέγγιζα διαφορετικά, δηλώνονταα κάθε τελικό διαμέρισμα ξεχωριστά δηλ. θα υπέβαλλα 3 δηλώσεις και αυτό διότι: 1. δεν θα έμπλεκα με όλους τους γειτονικούς ιδιοκτήτες ( μπορεί να μην συμφωνούσαν ) 2. Κάθε δ/σμα θα είχε τον δικό του κωδικό αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.