Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Soundholics ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Στο οικόπεδο έχει γίνει σύσταση και κάθετης ιδιοκτησίας, οπότε συμπεραίνω οτι αναφέρεσει στους ιδιοκτήτες της μίας οικοδομής (απο τις δύο που βρίσκονται στο οικόπεδο - έχουν τήν ίδια άδεια)

 

Το κουτάκι για τη διαμερισμάτωση δηλαδή δεν το τσεκάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Salpigoal, albert

 

Συμφωνα με τισ οδηγιεσ του ΤΕΕ το κουτι της Διαμερισματωσης το κλικαρεις οταν η Διαμερισματωση ειναι η μοναδικη παραβαση. Οταν υπαρχουν και αλλες αυθαιρεσιες μπαινει ως 1 παραβαση της κατηγοριας 13.

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμάτωση ορόφου = Διαφορετική "διάταξη" οριζόντιων ιδιοκτησιών (διαμερισμάτων) σε έναν όροφο.

 

εχω οροφο με 3 διαμερισματα ΙΔΙΟΥ ιδιοκτητη εγω εκανα διαφορετικη διαμερισματωση με ΜΙΑ δηλωση......η συμβολαιογραφος μου λεει ΜΙΑ δηλωση διαμερισματωσης για καθε διαμερισμα τι λετε ???? SOS

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι έχει συμβεί. Τι φαίνεται στην άδεια, τι έχει κατασκευαστεί στην πραγματικότητα, τι έχει αποτυπωθεί συμβολαιογραφικά;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην άδεια φαίνεται ένα μεγάλο διαμέρισμα;

Τότε, καλά έκανες, με μία δήλωση και διαμερισμάτωση διαχωρίζεις και "πολεοδομικά" πλέον τα τρία διαμερίσματα. Για μεταβίβαση καθ ενός από αυτά τα διαμερίσματα κάνεις νέα δήλωση-βεβαίωση επισυνάπτοντας την πρώτη δήλωση του διαχωρισμού.

 

ΥΓ: προσοχή στους κοινόχρηστους χώρους...

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τι κεραμίδα ήταν αυτή...!

 

Αν ήταν αποθήκες στην άδεια (σε τι όροφο), πρόκειται για ΥΔ, δεν υπάρχει ζήτημα διαμερισμάτωσης. Για κάθε ιδιοκτησία (εφόσον τα σχέδια της σύστασης συμφωνούν με την πραγματικότητα) θα πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι υδ.....ειναι τακτοποιημενα με σουφλια και ειναι στο υπογειο το θεμα μου ειναι οτι τωρα ειναι και διαφορετικα διαμερισματωμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.