Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς πως δηλώνετε τα εξ αδιαιρέτου;


  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως δηλώνετε τα εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου; (μας ενδιαφέρει το γήπεδο και η συναίνεση))

    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      27
    • Δηλώνω μόνο το τμήμα του γηπέδου που αντιστοιχεί στον πελάτη μου, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      30
    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, με συναίνεση συνιδιοκτητών
      54


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τοπογραφικό σε όλο το γήπεδο πάντα.

Κατ'αρχήν ζητάω την συναίνεση .

Αν δεν υπάρχει τότε προχωράω χωρις αυτήν και δηλώνω όσα εκ των αυθαιρέτων μου δώσει εντολή ο πελάτης.

Συντάσσονται πρόσθετα έγγραφα για το αρχείο μου.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

avgoust, εγω το ειπα απο την αρχη:

θελω να δω τι λεει το κοινο. Ποιος ειναι ο υπερβολικος...

 

Αλλα σου εχω μια ερωτηση:

Αν ειχες εσυ σπιτι σε εξαδιαιρετου, με αυθαιρεσιες και δεν μπορουσες -οικονομικα- να το δηλωσεις, τοτε:

α) θα εδινες συναινεση στους συνιδιοκτητες;

β) αν εκαναν την ρυθμιση χωρις να σε ρωτησουν, θα αντιδρουσες;

 

Και τέλος, σε όσα ελαφρυντικα λες πως εχεις, κοντρα σε οσα προσθετα εγγραφα συνταχθουν στο γραφειο σου, υπάρχει μια πρόταση που μας κανει σκονη στο οποιο δικαστήριο: "εγω κυριε Προεδρε, δεν ειμαι μηχανικος, ουτε τους Νομους ξερω. Οτι μου ειπανε, εκανα..."

Link to comment
Share on other sites

Πραγματική περίπτωση.

Σύσταση οριζοντίου σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (Σε προυφιστάμενο του 55).

Πολλές αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους του γηπέδου και από τους δύο ιδιοκτήτες.

Τακτοποιεί ο ένας με άλλο μηχανικό, με μαϊμού Ε9 όπου τον δείχνει 100% και παραπλανεί το μηχανικό του.

Ο πελάτης μου (50%) μου ζητάει τακτοποίηση με το αντίστοιχο μαϊμού δικό του Ε9. Εγώ του ζητάω συμβόλαια και τα λοιπά νομιμοποιητικά στοιχεία, οπότε και βλέπω το πρόβλημα.

Στη συνέχεια ζητάω τη συνάινεση του συνιδιοκτήτη, ο οποίος αρνείται και εκεί αρχίζει το πανυγύρι. Ο δικός μου ήταν έτοιμος για ασφαλιστικά κλπ.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν μίλησα με το συνάδελφο και τον ενημέρωσα για την πραγματικότητα, οπότε και δόθηκε τελικά συνέναιση εκατέρωθεν.

Φυσικά έγιναν 2 δηλώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sal

aυτη ηταν μια απο "2" ερωτησεις προς ayg...

η αλλη ειναι

γιατι να σου δωσω εγω που εχω το το 50% εξ αδιαιρετου σε σενα την συναινεση οταν εσυ εχτισες 200 τμ. και καλυψες ολα τα δικαιουμενα

και εγω δεν θα χτισω ποτε.

..[ή εχω το 5% και ενας αλλο 5% που δ ε ν χτίσαμε, γιατι να συναινεσουμε στα υπολοιιπα 90% που εχουν χτισει 5 φορες πανω απο τα επιτρεπομενα...]

 

[προσωπικη ερωτηση προς σαλ "τι ειδους εφιαλτες ....στο δρομο με τα αυθαιρετα ειδες... και σηκωθηκες αγρια χαραματα να κανεις ...εκλογες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος καταφέρει να έχει σε εξ' αδιαιρέτου με 5 συνιδιοκτήτες και πάνω συναίνεση από όλους θα γίνει είδηση.

Η επιλογή "δεν ασχολούμαι προς το παρόν" γιατί λείπει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για εξ' αδιαιρέτου αν δεν σου δώσει συναίνεση και γίνει καταγγελία πρέπει να επομιστεί κι ίδιος μέρος του προστίμου σαν συνιδιοκτήτης.Σωστά?

 

edit: Βέβαια με το ίδιο σκεπτικό ο άλλος που δεν θα το δηλώσει γιατί δεν έχει λεφτά, μπορεί να εκβιάζει αυτόν που έχει λεφτά

 

"THIS IS MADNESS" ! ! !

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

sal aυτη ηταν μια απο "2" ερωτησεις προς ayg... η αλλη ειναι γιατι να σου δωσω εγω που εχω το το 50% εξ αδιαιρετου σε σενα την συναινεση οταν εσυ εχτισες 200 τμ. και καλυψες ολα τα δικαιουμενα και εγω δεν θα χτισω ποτε. ..[ή εχω το 5% και ενας αλλο 5% που δ ε ν χτίσαμε, γιατι να συναινεσουμε στα υπολοιιπα 90% που εχουν χτισει 5 φορες πανω απο τα επιτρεπομενα...]

Kαλά, εσύ το πας σε πολυ πιο rock καταστάσεις!!! :lol:

Kαι για να ροκαρουμε περισσότερο συμπήρωσε στην ερώτηση σου το "και δεν με αποζημίωσες ποτέ!".

 

"τι ειδους εφιαλτες ....στο δρομο με τα αυθαιρετα ειδες... και σηκωθηκες αγρια χαραματα να κανεις ...εκλογες...

Η ερώτηση σου προϋποθέτει να έχει κοιμηθει κανεις... :lol:

 

Η ερώτηση όμως που δεν μας απαντάς είναι το για ποιά πράγματα μπορεί να κατηγορηθεί ένας μηχανικός ο οποίος είτε με υπαιτιότητα του αναθέτοντα, είτε επειδή δεν το "έψαξε", κάνει κάτι σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο χωρίς συναινεση του συνιδιοκτητη, εάν ο θιγομενος αποφασισει να κινηθει δικαστικα;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω κάνει κι αλλού την ερώτηση, για όποιον έχει απάντηση...

 

Σε περίπτωση αυθαιρέτου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο 20 συνιδιοκτητών για το οποίο έχει καταλογιστεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης από την πολεοδομική αρχή της περιοχής,

το πρόστιμο πρέπει να επομισθεί και στους 20 ιδιοκτήτες σύμφωνα με τα όσα ισχύουν στα περί εξ' αδιαρέτου? Αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιες οι ενέργειες του πολίτη εφοσον έχει γίνει κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.